Bevezetés
Bolyai Farkas könyveit végrendeletében a marosvásárhelyi kollégium könyvtárának ajándékozta, ennek következtében halála után természetes volt, hogy ide kerüljenek kéziratai is. Bolyai János iratait, melyeket halálakor a helybeli katonai parancsnokság lefoglalt, ugyancsak a kollégiumi könyvtárnak sikerült megszereznie. Így az autográf Bolyai-iratok legnagyobb részét ma is Marosvásárhelyen őrzik. Az Akadémiai Könyvtár Kézirattárának Bolyai-gyűjteménye ebből következőleg – a marosvásárhelyihez képest – csak töredék lehet; mégis igen sok értékes anyagot tartalmaz, amely jelentős adalékokat szolgáltat a Bolyai-kutatás számára.
Csaknem másfél évszázad alatt gyűlt össze ez az akadémiai Bolyai-anyag – eredeti kéziratok, másolatok, a Bolyai-kutatás dokumentumai –, amelynek két nagy csoportját a Kézirattár két különböző állaga őrzi: az úgynevezett Bolyai-gyűjtemény és a Régi Akadémiai Levéltár (RAL). Ezenkívül néhány Bolyai-irat a Kézirattárban őrzött más hagyatékokban található meg.
A Bolyai-gyűjtemény anyaga az alábbi forrásokból jött létre:
1. Bolyai Farkas az Akadémiának küldött irataiból.
2. Ajándékozásból (Szabó Péter hagyatéka, Szily Kálmán (Bolyai Gergely és Dénes révén), a bécsi Kriegsarchiv, Farkas Gyula, Fenyő József, Haranghy László, Kuun Gézáné, Bodor László, Schlesinger Lajos, Vranceanu Gheorghe, a Művelődésügyi Minisztérium ajándékai, és néhány kisebb, kevésbé jelentős darab.)
3. Vásárlásból (Székely Ödön, Daday László, valamint a Bolyai utódoktól: [ifj. Bolyai Gáspár, Bolyai Gábos János, Végh Ödönné, Végh Attila, Bolyai Dénesné és ifj. Bolyai János], Hints Elek.)
A számtalan forrásból összegyűlt anyag a legutóbbi időig nagyrészt rendezetlen és feldolgozatlan volt. A gyűjtemény rendjét most, a feldolgozó munka során a következő szempontok alapján alakítottuk ki:
1. Figyelembe kellett vennünk, hogy Bolyai Farkas a Magyar Tudós Társaságnak (a későbbi Magyar Tudományos Akadémiának) küldött iratait eredetileg a Régi Akadémiai Levéltár őrizte, de 1914-ben, amikor Szabó Péter hagyatékából nagyértékű, eredeti Bolyai-kéziratok jutottak a könyvtár birtokába, a RAL-ban rendezett autográf Bolyai-iratokat kiemelték, és az akkor létesített „Bolyai-szekrény” iratai közé osztották. (Ide kerültek azután a később beszerzett iratok is egészen 1945-ig.) A „Bolyai-szekrény” a II. világháború után megszűnt, a benne tárolt iratok a Kézirattár állományába kerültek.
A rendezés alkalmával a RAL-ból már korábban kiemelt autográf Bolyai-iratokat a Kézirattár Bolyai-gyűjteményében hagytuk, viszont nem emeltük ki a többi „Bolyai-vonatkozású” anyagot, mert ez a már meglévő levéltári rend céltalan megbontása lett volna. Emellett ez az anyag nem tartalmaz eredeti Bolyai-iratokat, hanem a Bolyaiak nemzetközi tudományos elismertetése során végzett akadémiai tevékenységből származó dokumentumokat. Tartalmi szempontból tehát, inkább a Bolyai-kutatás irataihoz sorolhatók.
Különböző okok miatt (más iratokkal vannak egybekötve stb.) nem volt lehetséges, hogy kiemeljük a Kézirattár más fondjaiba került autográf-iratokat; pl. Bolyai Farkasnak azokat a leveleit, melyeket az akkori akadémiai főtitkárhoz Toldy Ferenchez intézett, és melyek Toldy Ferenc hagyatékával együtt jutottak Kézirattárunkba.
Ez a körülmény indokolja, hogy a „Gyűjtemény-katalógus”-hoz „Függelék”-et csatoljunk.
A katalógus ugyanis – mint a kézirattári katalógus-sorozat soron levő kötete – a Bolyai-gyűjtemény katalógusa, de a kutatás megkönnyítése céljából „Függelékben” csatoljuk a Kézirattár összes többi, Bolyai-gyűjteményen kívüli anyagát.
2. A gyűjtemény anyagát tartalmi és formai szempontok alapján a következő főcsoportokra tagoltuk:
I. Bolyai Farkas és Bolyai János iratai.
II. Gazdasági és családi iratok.
III. A Bolyai-kutatás irományai.
Az I. főcsoport külön-külön, de azonos csoportosításban tartalmazza Bolyai Farkas és Bolyai János iratait, levelezését (külön az eredetieket és külön a másolatokat), valamint a kettejük személyével kapcsolatos analecta-szerű anyagot.
A II. főcsoportról azt kell megjegyeznünk, hogy ebben is vannak Bolyai Farkasnak és Jánosnak autográf kéziratai, mégis indokolt volt ezeket ide helyeznünk, hogy az összefüggő ügyek iratait ne szakítsuk el egymástól. A gazdasági ügyek Farkast, Jánost és más családtagokat közösen érintették. Ebbe a csoportba kerültek a Bolyai család különböző tagjainak (Farkason és Jánoson kívül) egymás közt folytatott levelezései is.
A III. főcsoporthoz csatoltuk (külön alcsoportban) a Bolyai-gyűjtemény létrejöttével kapcsolatos iratokat. Egy másik alcsoportban azokat, amelyek szorosan véve nem tartoznak ugyan a gyűjteményhez, de a gyűjteményben levő darabokkal együtt kerültek ide (főleg ajándékozóktól, pl. Szabó Péter).
Az I–III. főcsoport után következik a már említett Függelék a Kézirattár Bolyai-gyűjteményen kívüli anyagáról, az Akadémiának dedikált Bolyai-könyvekről és a mikrofilmen meglévő iratokról.
Bolyai Farkas iratainak legnagyobb része levelezés, melyből 113 autográf Bolyai-levél.
Jelentős csoportja Bolyai Farkas Bodor Pálnak írt 34 db, a Bolyai Antaltól kapott 15, majd kisebbik fiának Gergelynek írt 16 levél. Tudománytörténeti fontosságú a János fiának írt 11 csaknem teljes levél és a 43 db töredék. (A töredékek között jónéhány csak papírszelet.) A Bolyai Jánosnak szóló levelek többsége 1818–1823 közötti időből való, melyeket az apa írt, a távolban tanuló fiának. Oldalakra terjednek atyai intelmei. Matematikai vonatkozások csak annyiban találhatók bennük, amennyiben a tudós apa a tanuláshoz nyújtott segítséget.
Bolyai Farkas Jánosnak, és kisebbik fiának Gergelynek írt levelei, valamint az Antal öccsétől kapott 15 levél részletei számos megjegyzést tartalmaznak Bolyai Farkas egyéniségére, pszichikumára. A levelekben található gazdasági, anyagi vonatkozások, ha másodrendűek is a kutatók számára, tükrözik az egykori kollégiumi professzor eléggé mostoha életkörülményeit.
Bolyai Farkas akadémiai működését jelzik Toldy Ferenc titoknoknak írt levelei (K 22/148–150 és M. irod. lev. 4-rét 61/d), amelyekből látható, hogy rövidebb, hosszabb kihagyásokkal de állandó az összeköttetés Marosvásárhely és az Akadémia között. Bolyai Farkas leveleiből realizálni lehet a kialakult kapcsolatot, a Tudós Társaság működése iránti érdeklődést és a szaktudósokkal, kortársaival való érintkezés óhaját. „Az arithmetica eleje” második kiadását 1846-ban küldi az Akadémiának: „Méltóztassék a Tktes Ur kiosztani a mathesisi osztálybelieknek; én rég nem látván névkönyvet, nem tudom most kik és akárhányan legyenek, akik megnézésre méltatnák; méltóztassék néhány rendben tudósitani; és ingyen bekötve küldök, csak neveiket tudjam. T. T. Győri, Nagy Károly, D. Vállas, Bitnicz, Tárczi uréknak küldenék...”
Bolyai Farkas akadémiai levelező taggá választása szempontjából fontos dokumentum Döbrentei Gábor 1833. aug. 29-én Bolyai Farkasnak írt levele (K 23/21). Ez ugyanis olyan összefüggésekre világít rá, melyek ismeretében arra lehet következtetni, hogy Bolyai Farkas levelező tagsága Döbrentei Gábor közreműködésének volt köszönhető, és hogy rendes tagsági ajánlásában milyen nagy szerepet játszott a latin nyelvű Tentamen megjelenése.
Bolyai Farkas 1833 augusztusában küldte meg a Tentamen I. kötetét az Akadémiának dedikálva. (A könyv ma is megvan. Könyvtári jelzete: 542.012.) Döbrentei Gábor titoknok, akihez a küldemények érkeztek, még augusztus 29-én válaszolt Bolyai Farkasnak:
„Könyvedet tehát nevedben a Társaságnak október 1-ső napján adom majd bé midőn héti üléseink megint kezdődnek, mert most a Társaságnak szeptember utolsó napjáig vacatioja van, engem kivéve mert én dolgozom mint a... tudod mi.
Rád nézve is egyenesen írtam midőn kivántam, hogy mathesisi munkádat magyarul ird, mivel 3-d vidéki rendes tagnak óhajtottalak majd 300 pengő forinttal, ami mellett már ezután deák munkád miatt nem szólhatok; fijadra a Kapitányra nézve is az a barátságos észrevételem van, hogy ha magyarul adja ki munkáját lehet még helybeli tag itt 500 pengő forinttal, mely summa penziojához egykor jól járulna; lehet vidéki rendes tag 300 pengő forinttal.”
Döbrentei úgy vélte, hogy a Tentamen miatt nem vetheti fel a Tudós Társaságban Bolyai Farkas rendes tagságának ajánlását. 1835 szeptemberétől pedig Toldy Ferenc volt már a Társaság titoknoka, aki nyilván nem ismerte közelebbről Bolyai Farkast. A körülmények kedvezőtlen alakulása folytán többé nem került sor a rendes tagsági ügyre, bár az aktív kapcsolat továbbra is megmaradt Bolyai Farkas és az Akadémia között.
Ennek tanúbizonysága „jelentése a Magyar Tudós Társaságnak Ormós József Hermesz c. munkájáról (K 23/46.), és az Athenaeum melléklapjába, a Figyelmezőbe szánt megjegyzése (K 23/48.) a művek, feljegyzések csoportjában.
1836-ban az Akadémia megbízza Bolyai Farkast, mondjon véleményt Ormós József Hermész c. munkájáról, amelyet azért küldött be szerzője, hogy értekezésében előadott léghajó gyakorlati kivitelezését anyagilag támogassa az Akadémia. (RAL 124/1834) A véleményt Bolyai Farkas el is küldte, melynek vázlatát így foglalta össze: „Szollok I. a gondolat mivoltáról, II. Ajánlott kiviteléről. III. Ennek nehézségeiről. IV. Ezeknek némely könnyítéseiről. V. A próbatételről. VI. A híd pótlékról. VII. A felmenetelről.”
A bírálatból az derül ki, hogy Bolyai Farkas nem tartotta lehetetlennek a léghajó gyakorlati kipróbálását, de az értekezésben kifejtett elgondoláshoz igen sok és lényeges változtatást javasolt, ha a feltaláló sikert akar elérni. Látva a szerző által tett javaslatok gyengeségét, ő maga részletes útmutatást adott a kivitelezés módjára, de feltehető, hogy a lelkesedés lázában elkerülte figyelmét, hogy az eredményességre való tekintettel, nyújtson-e anyagi támogatást az Akadémia a feltaláló számára. Valószínűleg ezért történt az Akadémia alábbi határozata:
„Olvastatik Bolyai Farkas lev. tag véleménye Ormós József: Hermes c. munkája felől, melyben mivel hogy kereken sem a javalás, sem a rosszalás kimondva nincsen, s így azt az elébbi, e munkáról már beadott véleménnyel összehasonlítani nem lehet, harmadik bírálatra Bitnicz Lajos r. tagnak adatik ki egy hónapra.”
Az „elébbi” véleményt Győry Sándor adta meg az Akadémia felkérésére, aki nem javasolta – mint később Bitnicz Lajos sem – a feltaláló anyagi támogatását.
Az Akadémia Régi Levéltárában megtalálható Győry Sándor és Bitnicz Lajos véleménye is. Jelzeteik: RAL 16/1835 és RAL 60/1836.
Az 1835-ben kiadott magyar könyvek közül az akadémiai jutalmat Nagy Károly: Arithmetika c. munkájának ítélték, Nagy Károly hazai hírnevéhez nagyban hozzájárult a jutalom. Egyre több munkájáról került ismertetés a korabeli lapokba. Az 1835-ben jutalmazott Arithmetika második része Elemi Algebra: Számírás közönséges jegyekkel címen 1837-ben jelent meg, melyet Vállas Antal ismertetett a Figyelmezőben még ebben az évben (102–104 p.). Bolyai Farkas megjegyzéseket írt ehhez az ismertetéshez azzal a céllal, hogy azt a Figyelmezőben megjelenteti. A kéziratot Bod Péternek küldte meg – aki akkor Bécsben tartózkodott – azzal a meghagyással, hogy jutassa el Toldy Ferencnek kinyomtatás végett. „Többet írtam volt – olvassuk a levélben – de a többit elhagytam; ennyit pedig minden kímélni kívánó természetem mellett is, kinyilatkoztatni kötelesnek éreztem magamat, hogyha lehet, az uralkodni kezdett fattyú fény ne hátráltassa még tovább is hazánkban a kimívelődés teknősbékai későségét.”
A könyvismertetés végén Vállas Antal ajánlja a közönségnek Nagy Károly művét, mert „az olvasó csakhamar észreveendi, mely végtelen nagy különbség van e jeles munka, s azon elemi s legnagyobb részint elavult bevezetések közt, melyekkel bennünket Dugonics, Pethe, s utánok mások is, megajándékoztak”.
Bolyai Farkast sérthette ez a megjegyzés, mert válaszcikkében csaknem tételről tételre bizonyítja be Vállas Antalnak, hogy a Nagy Károly művében tárgyalt matematikai kérdésekkel ő már az 1830-ban megjelent „Arithmetica elejé”-ben, majd később a Tentamenben foglalkozott, és tisztázta a Vállas Antal által dicsért tételeket. Tulajdonképpen ez a tartalma Bolyai Farkas cikkének (részletes tárgyalása e helyen nem lehetséges), de a cikk sohasem jelent meg a Figyelmezőben. Mindenesetre ha akkor nem is érte el célját a cikk írója, most az Ormós „Hermeszéről” írt bírálattal együtt, a kutatás rendelkezésére áll.
Bolyai Farkas akadémiai kapcsolata is kétoldalú volt. Mindkét oldalról szükséges megvizsgálni az ennek nyomán létrejött tevékenységet. Bolyai Farkas levelei és bírálatai, túl sokat utalnak gondjaira, az időhiányra és idős korára. Ezek befolyásolhatták az Akadémia illetékes tisztségviselőit és gátjai lehettek a további gyümölcsözőbb kapcsolat kialakulásának.
Bolyai Farkas személyi iratainak egyik legérdekesebb darabja a könyvei sorsára vonatkozó végrendelete, és az ehhez készített könyvjegyzék (K 22/23–27). Nemcsak művelődéstörténeti vonatkozásainál fogva fontos okmány, hanem értékes tudománytörténeti dokumentum. Ebből a könyvtári „katalógusból” következtetni lehet arra, milyen könyvekből, és milyen eszméket próbált a tanár átplántálni a 19. század elején – egy tekintélyes főiskolán – a tanulókba.5
Bolyai János tudományos működése – saját korában – az Akadémia előtt ismeretlen maradt. Hogy könyvtárának Kézirattára ennek ellenére Bolyai János életére és működésére vonatkozólag jelentős dokumentumokat őrizhet, az főként egy kitűnő tanárképző intézeti matematikatanár, Szabó Péter (1867–1914) érdeme.
Szabó Péter az 1900-as évek elején intenzíven foglalkozott a Bolyaiak életével és munkásságuk megismertetésével. Egymásután jelentek meg erre vonatkozó tanulmányai önálló munkaként és a korabeli folyóiratokban. 6
1909-ben a bécsi cs. kir. hadilevéltárban kutatott Bolyai János adatai után, mikor az egyik aktacsomóban értékes dokumentumokra bukkant. Több más irattal együtt itt találta meg:
1. Bolyai János folyamodványát János főherceghez – eszméi kidolgozása céljából – háromévi szolgálatmentességért, az Appendixre vonatkozó fejtegetésekkel. Olmütz, 1832, aug. 8. (K 23/62)
2. Raumlehre, azaz az Appendix német nyelvű átdolgozását (K 24/1.)
3. Magyarázó ábrákat a Raumlehre szövegéhez (K 24/2)
4. Gauss, K. F. Bolyai Farkasnak írt levelének másolatát 1832. márc. 6. Bolyai János jegyzeteivel megtoldva (K 24/4)
5. Az Appendix latin nyelvű különlenyomatát (K 24/3.)
6. Greisinger, G. A. szakvéleményét Bolyai János: Raumlehre c. munkájáról (K 23/63.)
A megtalált dokumentumok forrásértéke oly nagy volt, hogy részletes tartalmukat nem lehetett azonnal áttekinteni. Szabó Péter az Akadémia támogatását kérte a becses iratok átkölcsönzéséhez, tüzetesebb tanulmányozás céljából (RAL 554/1909). A Kriegsarchiv a kölcsönképpen megküldött iratokat később az Akadémiának ajándékozta, melyek tudományos értékben jelentősen gyarapították a Bolyai-gyűjtemény darabjait. (A vonatkozó levélváltás a RAL 599/1909 és 144/1910 sz. aktában található.)
Bolyai János személyi iratai – a már említetteken kívül – még több olyan iratot tartalmaznak, melyek ismeretében a Bolyaiakról megjelent művekben szereplő, kisebb-nagyobb pontatlanságokat helyre lehet igazítani.
Bolyai Jánosnak a gyűjteményben levő levelezése, hazai matematikai tudományunk fejlődése szempontjából – nem számottevő. Szinte teljes mértékben hiányoznak atyjának írt levelei. Mindössze egy 1846 körüli, és egy későbbi hosszabb levéltöredéke található meg, melyek nem matematikai, hanem elsősorban életrajzi vonatkozásuk miatt lényegesek. Az 1846 körül írt levelében (K 23/83) Bolyai János rendkívül bőbeszédűen, többször ismételve, a családi vagyon elosztását követeli. Hivatkozik arra, hogy ő már eleget tűrt, hogy csendes és békeszerető ember, de már tovább nem hajlandó tűrni, és hogy itt van a legutolsó alkalom, hogy apja a szétosztást békességgel megtehesse. „Én rendkívül békés, csendszerető [ember vagyok], becsületből már eleget tűrtem; de már el is szakadott ám minden további béketürésem; s mindenkivel úgy bánok: mint érdemli s keresi”. Ezek utolsó szavai az atyjának írt levele borítékján. Az egész levél a fentebbi hangnemben és elkeseredett, vádaskodó hangulatban íródott, és legközvetlenebb előzménye lehetett az 1847–48-ban valóban megtörtént vagyonfelmérésnek és így az 1849-ben megtörtént házasságnak is.
Az 1856–1859 közötti időből származó levelek testvéréhez Bolyai Gergelyhez szólnak. E levelek bizonysága szerint kapcsolatuk kizárólag magántermészetű, családi kapcsolat volt; szellemi partnert János – Gergely testvérében nem talált. János meglehetős részletességgel ír testi szenvedéseiről, de a levelek számos kitétele egyben lelki, szellemi szenvedésekről, az atyja halála utáni társtalanságáról is tanúskodik.
A Gergelynek írt nyolc levél (K 23/84–91) azért jelentős, mert az első kettőben arról értesíti öccsét, hogyan teltek Bolyai Farkas utolsó napjai a harmadik szélütés óta. Pontosan beszámol arról, miként találta a földön szélütött apját, hogyan látogatta őt rendszeresen, és hogyan őrködtek a kollégium diákjai a volt professzor betegágya mellett. Kétségtelenül a leghitelesebb leírás ez Bolyai Farkas végnapjairól.
A levelek tartalmazzák a domáldi Bolyai-birtok eladása alkalmával felmerült problémákat, Bolyai Farkas ingóságainak árvereztetésére vonatkozó utalásokat (K 23/86–87), és sok önéletrajzi adatot. Ezekből a levelekből tudjuk meg, hogy 1831-ben lembergi állomáshelyére történt utazása közben kolerába esett, emiatt Besztercén 9 napig feküdt, és elgyengülve folytatta útját (K 23/88). Nem lehet megilletődés nélkül olvasni 1858 aug. 8-án írt levelét, melyben betegségét panaszolja, és egyben alkotói képességét bizonygatja. Lábbaja ágyhoz kötötte, de szelleme friss és sokat dolgozik matematikai munkáin – írja. „Ugy elfoglal[nak] és [el]ragadnak a mathesisi tárgyak és oly, mondhatom rengeteg siker vagy eredménnyel, mint fiatalkoromi legjobb erőmben, sőt némileg még hatós[ab]ban, minek oka persze az: hogy azóta készületem is mind gyarapodva, a megfejtendő problémákat annál hatalmasb erővel támadhatom meg, és, hogy már alkalmasint egy sincs azok közül, még a legdesperáltabb is, melyet megfejteni képes ne lennék”.
A töredékes jegyzeteket a katalógusban a K 24/1–137-ig terjedő számok sorolják fel. Bolyai János kéziratos töredékei sokszor nyersen megfogalmazott, de lényeges elemzéseket, villanásszerü reflexiókat rögzítenek atyjáról, Gaussról, matematikai elképzeléseiről és azokról a gondolatokról, melyek foglalkoztatták. Tartalmuk mellett a töredékek stílusa, sajátságos írásmódja és összevagdosott külalakja, – egy szenvedélyes, tragikus egyéniség képét vetíti elénk.
A gazdasági és családi iratok különböző alcsoportjaiba sorolt iratok életrajzi vonatkozásuk mellett gazdaságtörténeti és művelődéstörténeti értékűek. Bepillantást engednek a kutató számára a 19. század eleji erdélyi kisbirtokok állapotaiba, a nyilak határkiigazitási ügyeibe (K 25/29–30), az adózási, örökösödési és fizetési eljárásokba (K 25/26, 33–36, 47, 59, 75) és a birtokperek során adódott – a kapcsolódó levelekből látható – számtalan egyéb problémákba.
A kutatók számára ezek az iratok azért is értékesek, mert nagy részüket maga Bolyai Farkas írta, és nemcsak a saját vagyoni ügyeire, hanem anyósa (első felesége anyja) Benkő Józsefné, Bachmann Julianna háza eladására vonatkozóakat is, miután anyósa nem tudott írni (K 25/19, 46, 59).
Az alcsoportokban levő további darabokból következtetni lehet azokra a vagyoni ellentétekre, melyek az apa és fiú közötti viszony negatív alakulását idézték elő (K 25/31, 46, 57, 59).
A családtagok iratai és levelei elsősorban a Bolyai rokonságra és Bolyai utódokra vonatkozó adatokról tájékoztat.
A Bolyaiak életrajzírói (Bedőházi János, Dávid Lajos) és maga Bolyai János is mindig csak két saját gyermekről írnak, Bolyai Dénesrő1 és Amáliáról. Paul Stäckel viszont megemlíti Bolyai Gyulát is, mint Bolyai János harmadik gyermekét. Tény, hogy a Kolozsvárt öngyilkosságba menekült fiatalember kilétét mindmáig homály fedi. A gyűjteményben levő gyászjelentés Bolyai Gyula haláláról arról tudósít, hogy 1901. jan. 7-én hirtelen hunyt el a 44. évében levő Bolyai Gyula (K 25/99). Ezek szerint tehát 1856-ban született, négy évvel később Bolyai János és Orbán Rozália 1852-ben végleges szerződésben rögzített válása után. Megerősíti ezt Péterfi Pál doktornak Bolyai János betegségéről vezetett naplója is, amelyben a sorok között azt olvashatjuk, hogy „Bolyai Jánosné fiucskája”. A diagnozis: „Dysenteria-cum prolapsu ani...” és alatta a megjegyzés: „Később meggyógyult”. (K 28/22. másolatban. Az eredeti Marosvásárhelyt van.)
Több, életrajzi szempontból fontos irat ugyancsak ebben a csoportban található, mint pl. Szőts Júliának Bolyai Gergelyhez írt – igen gyakran idézett levele, amely Bolyai János haláláról tájékoztat.
A Bolyai-kutatás iratai elsősorban két hagyatékból származnak, Szabó Péteréből és Hints Elekéből. Szabó Péter atyja, Szabó Sámuel levelezésben állt Bolyai János elméletének elismertetésében nagy érdemeket szerzett külföldi és magyar kutatókkal, többek között Jules Hoüel-lel, Giuseppe Battaglinivel és Schmidt Ferenccel. (Leveleik megtalálhatók a Gyűjteményben: K 29/97, 112–118, 149–152).
A levelek írói valamennyien elsősorban adatokat kérnek Szabó Sámueltől a két Bolyai életéről és munkásságáról, életrajzuk megírását, leveleik összegyűjtését, az Appendix fordítását szorgalmazzák és azt az óhajt fejezik ki, hogy bárcsak a kollégiumban levő Bolyai-kéziratok kiadásra kerülnének.
Szabó Sámuel az akkor még élő kisebbik Bolyai fiút Gergelyt kereste fel, hogy közölne vele adatokat Bolyai Farkasról és Jánosról. Bolyai Gergely ekkor írta meg először az életrajzokat és megküldte Szabó Sámuelnek (K 26/70–71). 1884 szeptemberében, majd novemberében Bolyai Gergely másodszor küldött életrajzokat atyjáról és Jánosról, ezúttal Szily Kálmánnak, aki akkor írta az „Adatok Bolyai Farkas és János életrajzához” c. az Értekezések a Mathametikai tudományok köréből sorozatban megjelent munkáját. Ennek a második változatnak „Adatok Bolyai János életrajzához” c. része (K 26/72) csaknem teljesen megegyezik az 1867-ben írt életrajz szövegével; de az a két irat, amely utólagosan és toldalékként közöl adatokat, már lényegesen eltér az előző kettőtől. (K 26/73–74) Ezekben írta Gergely, hogy Jánosnak sok levelét megtalálta katonakorából, melyeket atyjának írt, és melyekben sok matematika volt, de véleménye szerint nem megfelelő hangnemben voltak írva, ezért elégette őket, hogy ne maradjanak meg az utókornak a Jánost kompromittáló levelek.
Mindenesetre Szabó Sámuel nagy anyagot és sok adatot gyűjtött össze a Bolyaiakról, de mivel 1868-ban Kolozsvárra került tanárnak, az összegyűjtött anyag feledésbe merült. Halála után, 1905-ben fia, Szabó Péter fedezte fel az értékes autográf kéziratokat, melyek közül öt Gauss-levelet még az évben a göttingeni Gauss-Archivumnak ajándékozott.
„Boldogult atyám, Szabó Sámuel hagyatékában ezeket a leveleket más a Bolyaiakra vonatkozó írások között megtaláltam. Úgy látszik, hogy vagy Bolyai János iratai közül kerültek hozzá 1860 táján, vagy 1867 körül gyűjtötte össze, amidőn a Bolyaiak életrajzához jegyzeteket készített. Ezek felhasználásával készült Schmidt Ferenc első Bolyai életrajza (Archiv der Mathematik und Physik. Grunert’s Archiv 1868. XLVIII. 217–228 1.)”
Szabó Péter az atyja hagyatékában talált Bolyai-kéziratok tudományos feldolgozásával felbecsülhetetlen munkát végzett. Ekkor kezdett kutatásokat a nála levő anyagok kiegészítése céljából, és egymásután írta Bolyai-tanulmányait, és tartotta akadémiai felolvasásait. Munkálatait sajnos nem fejezhette be, félbeszakította a halál. Nagyértékű hagyatékát özvegye, Badics Ferenc akadémiai tag közbenjárására, 1914-ben az Akadémiának ajándékozta. A Bolyai-kéziratokkal együtt, természetesen bekerültek Szabó Péternek e témával foglalkozó, már megjelent műveinek kéziratai is, az ezekhez gyűjtött anyagokkal együtt (K 26/86–94, K 28/1–11, 23–30 stb.) Ezek az irományok tekintélyes helyet foglalnak el a Bolyai-kutatás iratai közt.
Hints Elek (1893–1966) marosvásárhelyi születési kórházi főorvos családja, anyai ágon rokonságban volt Bolyai Farkas első feleségével, Benkő Zsuzsannával. Innen datálódik, hogy Hints Elek évtizedek óta foglalkozott a két Bolyai életére vonatkozó kutatásokkal, főleg orvosi szempontból. Munkáinak kéziratait és anyaggyűjtését a katalógusban főleg a K 26/76–82, K 27/1–3, K 28/20 és 22 számok tüntetik fel.
A 19. század vége felé, amikor fellendülőben volt a hazai matematikai tudomány művelése, a matematikai és fizikai folyóiratok megindulásával egyidőben, fellendültek a Bolyaiak tudományos tevékenységéből kinövő kutatások is. Szaporodtak az életrajzukat bemutató művek: Szily Kálmán, Koncz József, Bedőházi János, Paul Stäckel. A Bolyai-kutatás irományai közt megtalálható a Szily Kálmán által gyűjtött anyag nagy része. Szily Kálmán kapcsolatba került a Bolyai leszármazottakkal, akik a még fellelhető dokumentumokat az Akadémiának ajánlották fel.
A Bolyai-kutatáshoz tartozónak tekinthetők, és a Bolyaiak tudománytörténeti jelentőségének elismertetéséhez szolgáltatnak adatokat a RAL-ban rendezett vonatkozó dokumentumok. Ez az iratanyag segítséget nyújthat olyan problémák vizsgálatához, mint az Akadémia állásfoglalása a Brassai-féle Bolyai Farkas feletti emlékbeszéd kérdése, a Bolyaiak műveinek kiadása körüli huzavona, a Bolyai-díj megalapítása és odaítélése, stb. A Bolyai-gyűjteménnyel kapcsolatban azonban csak egy kérdéssel kell foglalkoznunk részletesebben, melynek dokumentumai szintén itt találhatók. Ez a marosvásárhelyi Bolyai iratoknak átmenetileg Budapestre kölcsönzése és Marosvásárhelyre való visszajuttatásának kérdése.
Az Akadémia matematikus tagjai közül Hunyady Jenő jelentette az 1868. jún. 15-i akadémiai kisgyűlésben, hogy a bordeauxi akadémia kiadványában értekezés jelent meg Bolyai János Appendixéről. Ennek nyomán hívja fel az Akadémia figyelmét, hogy a két tudós kézirati hagyatékát a marosvásárhelyi kollégiumtól kérje kölcsön az Akadémia átvizsgálás végett.
A RAL-ban lévő iratok alapján pontosan követni lehet a felküldött iratok sorsát. Eleinte úgy tűnt, hogy a magyar matematikusok megfeledkeztek a hagyatékról. Két külföldi tudós: Baldassaro Buoncompagni és Jules Hoüel ugyanazon év és szinte egynapon (1871. júl. 7. és 9. ld. RAL 688/1871) írt levelének sürgetésére – és Pauler Tivadar közbenjárására – az Akadémia bizottságot alakított a hagyaték átvizsgálására.7
A kiküldött bizottság azonnal megkezdte a munkát, de csak lassan haladhatott. Az előzetes marosvásárhelyi rendezés ellenére az elég nagyhalmazú iratok tartalmának pontos meghatározása nehézségekbe ütközött. Az iratok szerfelett rendetlen volta mellett a közbeszúrások, kihagyások, ismétlések, a rokon értelmű szavak és jelzők túlhalmozása, különösen János sajátságos betűinek és matematikai jelöléseinek olvasása, rendkívül megnehezítették és fárasztóvá tették a tanulmányozást. A dokumentumok között nem voltak teljes, kiadásra szánt művek; a nagyobb terjedelműek is tisztázatlanok, rendszertelen töredékek, és János hagyatékában rengeteg dirib-darab papírra írt, odavetett, vagy megnyirbált feljegyzések.
Mégis a bizottság 1872. március közepén írt tájékoztató jelentésében hat témakört jelölt meg, melyek kiadásra kerülhettek.
Elsősorban az Appendix magyar nyelvű kiadását ajánlották. Megjegyezték azonban, hogy a „kéziratok csak akkép lesznek kiadhatók, ha azok mind nyelvileg, mind pedig az azokban használt jelölésekre nézve tökéletesen átdolgoztatnak” (RAL 1249/1872). Már ekkor kivánatosnak tartották a Gauss–Bolyai levelezés megszerzését, publikálás céljából.
Az Akadémia III. osztályának javaslatára ez a terv a későbbiekben módosult. Nem látták célszerűnek az alig 20 lapos Appendix külön kiadatását, hanem a kéziratokból egy 15–20 íves kötet összeállítását tervezték, melynek az Appendix is egyik része lett volna. (RAL 1342/1872) A kötet szerkesztésére Kőnig Gyula vállalkozott.
Az Akadémia 1874. évi költségvetésében megtalálható az erre előirányzott összeg. Mikor azonban az osztálynak jelentést kellett adni a költségvetésben előirányzott tételek mikénti állásáról, a jegyzőkönyv szerint: „Bolyai munkájának elkészülte bizonytalan, miután ez oly természetű, hogy rögtönözni nem lehet és sokszor tetemes anyag feldolgozása után sincs közölhető eredmény. Kőnig Gyula úr ezen felül betegeskedik is.” A III. osztály ezt „Tudomásul veszi”.8 Ezzel a Bolyai-kéziratok kiadásának ügye egyelőre lekerült az, Akadémia napirendjéről.
A Bolyai-hagyaték iratait – saját kérésére – az Akadémia Schmidt Ferencre bízta átnézés és rendezés végett.9 Nem ismerjük az erről készített jelentését; annyi azonban bizonyos, hogy az irományok közt ő találta meg Bolyai János atyjának írt fontos levelét, amelyben értesíti őt arról, hogy „semmiből egy ujj más világot teremtettem”. Ezt a levelet Szily Kálmán ismertette az Akadémia összes ülésében 1887-ben.10
A Bolyai-kéziratok átvizsgálása tehát nem vezetett konkrét eredményre és felhasználatlan maradt egészen 1894-ig. Ekkor érkezett meg ugyanis az Akadémiához a marosvásárhelyi ev. ref. kollégium igazgatójának a Bolyai-hagyatékot visszakérő és az átvizsgálás eredményéről tájékoztatást váró levele. A III. osztály határozata az alábbi volt:
„A szintén már hosszú idő előtt beadott jelentések (Kőnig Gyula és Schmidt Ferenc részéről) értelmében ezen iratokban kiadásra alkalmas anyag nem találtatván, az osztály részéről nem forog fenn nehézség aziránt, hogy ezen iratok jogos birtokosuknak visszaadassanak.”11
A határozat értelmében 1894 jún. 2-án kelt a főtitkári levél, amely a visszaküldésről értesíti a kollégium igazgatóságát. (RAL 393/1894) A kollégium elismervénye az iratok átvételéről szintén e szám alatt található az eredetiben.
Ez a két dokumentum rendkívül fontos annak bizonyítására, hogy a marosvásárhelyi Bolyai-hagyaték eredeti tulajdonosához visszakerült, és tévesek mindazon állítások, hogy a Bolyaiak kézirati hagyatékát a kollégium a Magyar Tudományos Akadémiának ajándékozta volna. Egyébként az Akadémiai Értesítő 1869. 224. lapján közölt jegyzék (eredetije: RAL 878/1869) és a katalógus autográf iratainak egybevetése minden kétséget eloszlat e tekintetben.
Az Akadémia Régi Levéltárában és különféle jegyzőkönyveiben még számos kisebb-nagyobb jelentőségű kérdésre vonatkozó iratok találhatók (Bolyai művek terjesztési iratai, a két Bolyai exhumálása alkalmával készült jegyzőkönyv és nagyon sok irat a Bolyai utódok segélyezésére). Mindezekre tájékozódást nyújt a Függelékben közölt iratokról készített kimutatás.
Jegyzetek
1. Szabó Péter 1867–1914 tanárképzőintézeti matematikai tanár. Szily Kálmán 1838–1924 természettudós, nyelvész, akadémiai tag. Bolyai Gergely 1826–1890 Bolyai Farkas kisebbik fia. Farkas Gyula 1847–1930 matematikus, akadémiai tag. Fenyő József budapesti mérnök. Haranghy László 1897–? orvos, gerontologus, akadémiai tag. Kuun Gézáné, b. Kemény Vilma b. Kemény Simon dédunokája. Bodor László kir. táblai bíró – Bodor Pál unokája. Schlesinger Lajos 1864–1933 matematikus, akadémiai tag. Vranceanu Gheorghe román akadémikus.
2. Székely Ödön nagyenyedi tanár. ifj. Bolyai Gáspár – Bolyai Gergely fia. Bolyai Gábos János – ifj. Bolyai Gáspár fogadott fiának gyermeke. Végh Ödönné – Bolyai János unokája. Végh Atilla – Bolyai János dédunokája. Bolyai Dénesné, Lőrincz Aranka – Bolyai János fiának harmadik felesége. ifj. Bolyai János – Bolyai János unokája, Hints Elek (1893–1966) marosvásárhelyi születésű kórházi főorvos.
3. Megjelent: Mathematikai és Physikai Lapok ll. évfolyamában 1902-ben.
4. Akadémiai Kisgyülések jegyzőkönyve 1836–37. 71. p.
5. A végrendeletet és könyvjegyzéket külön közleményben szándékozunk ismertetni.
6. Adalékok Gauss és Bolyai levelezéséhez és Bolyai Farkas életrajzához (1907), – Bolyai János ifjúsága 1802–1822. (A Mathematikai és Physikai Lapok 1910-es évfolyamában.) – Bolyai Farkas törekvései az erdészi pályára (Akadémiai Értesítő 1914.)
7. A MTA III. (Math. és Term. tud.) osztályának jegyzőkönyvei 1870–72. (Az 1871. okt. 16-i ülés 5. pontja).
8. A MTA III. (Math. és Term. tud.) osztályának jegyzőkönyvei (1874. márc. 16-i ülés 2. pontja).
9. A MTA III. (Math. és Term. tud.) osztályának jegyzőkönyvei (1879. febr. 17.-i ülés 8. pontja).
10. A MTA III. (Math. és Term. tud.) osztályának jegyzőkönyvei (1887. ápr. 18-i ülés 100. pontja).
11. A MTA III. (Math. és Term. tud.) osztályának jegyzőkönyvei (1894. ápr. 23-i ülés 4. pontja).
A gyűjtemény katalógusa
I. BOLYAI FARKAS ÉS BOLYAI JÁNOS IRATAI
Bolyai Farkas
Személyi iratai (időrendben)
Eredeti iratok
K 22/1–2.
BOLYAI FARKAS és BENKŐ ZSUZSANNA
1801 szept. 28-án kötött házasságának anyakönyvi kivonata.
Kiállítva: Kolozsvárt, 1856. dec.
18. és 1947. júl. 8. Eredeti irat, 2 db, össz. 2 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914. és 115/1967.
(Szabó Péter és Hints Elek
hagyatékából.)
K 22/3.
A MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF.
FŐTANODA consistoriumának meghívó levele BOLYAI FARKAS-nak a megüresedett
matematikai, fizika és kémia tanszékére.
Marosvásárhely, 1804. febr. 4.
Aláírók: (Teleki Mihály, Aranka
Dániel, Bíró Sándor.) Eredeti, 2 f. 23 x 37 cm. + másolata.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966.
Megjelent: Ért. a mat. tud.
köréből XI. kötet. IX. Szily Kálmán: Adatok Bolyai Farkas életrajzához A
mellékleteként.
K 22/4–5.
BOLYAI FARKAS kötelezvényei Incze
Istvántól vett pénzkölcsönzéseiről. Marosvásárhely, 1806. jan. 29., febr. 1.
Autográf, 2 db, össz. 2 f. kül.
nagyság. Egyik sérült, áthúzott.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Egyik hátlapján Incze István
autográf átvételi elismervénye és Kemény Simon autográf megjegyzése.
K 22/6.
BOLYAI FARKAS elismervénye Zeyk
Dániel-től 200 Ft kamatra való kölcsönzéséről.
Marosvásárhely, 1809. febr. 15.
Autográf, l f. 24 x 21 cm. sérült.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 22/7.
BOLYAI FARKAS elismervénye a
kollégium számára Bécsben készülő fizikai felszerelésekre – a rectortól, Köteles
Sámueltől – felvett 200 Ft-ról. Marosvásárhely, 1812. aug. 24.
Autográf, 1 f. 18 x 22 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Hátlapján felirat: „Kifizette B.
Kemény Pálné, Teleki Rakhel”.
K 22/8.
BOLYAI FARKAS elismervénye a b.
Kemény Simontól kölcsönvett 1735 Ft átvételéről.
Marosvásárhely, 1816. aug. 16.
Autográf, 1 f. 23 x 20 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 22/9–10.
BOLYAI FARKAS és felesége BENKŐ
ZSUZSANNA elismervénye a kolozsvári ref. eklézsiától kölcsönvett 428 Ft-ról.
Marosvásárhely, 1818. jún. 12.
Autográf, mellette ugyanez
másolatban. Össz. 4 f. 23 x 38 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár.
MTAK 4/1909.
Az eredeti példányon b. Kemény
Simon és Lugosi István, a másolaton – – autográf megjegyzései találhatók.
K 22/11–13.
BOLYAI FARKAS kötelezvényei és
elismervénye pénzkölcsönzéseiről. Marosvásárhely, 1816–1822 között.
Autográf, 3 db, (egyik sérült),
össz. 3 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 1/1968.
A K 22/13. sz. csonka. Rajta – –
megjegyzése: „G. Teleki Elek fizette ki.”
K 22/14.
BOLYAI FARKAS Pope próbatétele az
emberről c. (fordított) művének eladott példányairól készült elszámolási
feljegyzés. Készült 1820. jan. 9. után. Egykorú kézirat ismeretlentől. l f. 25 x
20 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 22/15.
B. KEMÉNY SIMON nyilatkozata
Bolyai Farkas összes vele szembeni adósságának elengedéséről.
Marosvásárhely, 1826. jan. 4.
Egykorú kézirat, – – záradékával
és autográf aláírásával. 2 f. 23 x 38 cm.
Poss. ifi. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Rajta Bolyai Farkas megjegyzése és
autográf aláírása.
K 22/16.
bögözi JAKAB LAJOS bizonyságlevele
arról, hogy Bolyai Farkas a tőle kölcsönzött 100 Ft-ot visszafizette.
Bécs, 1826. márc. 4.
Autográf, l f. 20 x 25 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 22/17.
GR. TELEKI DOMOKOS gyermekeinek
(b. Kemény Simonné, gr. Teleki Anna, gr. Teleki Rakhel, gr. Teleki Polixena és
gr. Teleki Krisztina) nyilatkozata arról, hogy a Bolyai Farkasnak kölcsönzött
2000 Ft összeget ajándéknak tekintik.
Marosvásárhely, 1827. ápr. 17.
Egykorú kézirat, autográf
aláírásokkal. 2 f. 23 x 39 cm.
Poss. MTAK 36/1967.
A három utóbbi Teleki leány
helyett férjeik aláírásával.
K 22/18.
BOLYAI FARKAS nyilatkozata a
családi levelesláda Gergely fiának juttatásáról és a nála lévő öt hordó
tulajdonjogáról.
Marosvásárhely, 1847. márc. 15.
Autográf, l f. 21 x 30 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 22/19.
A MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF.
FŐTANODA elöljárósága hivatalos értesítése Bolyai Farkasnak nyugdíjkérelme
elfogadásáról. Aláírók: b. Kemény Pál, Török János.
Marosvásárhely, 1851. okt. 9.
Egykorú kézirat, 2 f. 25 x 40 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 22/20.
BOLYAI FARKAS nyugdíjazására
vonatkozó hivatalos értesítés az Erdélyi Helvéthitvallásúak Egyházt
Főtanácsától. Aláírók: Lészai Lajos, Viski Sándor. Kolozsvár, 1851. nov. 16.
Egykorú kézirat, 2 f. 24 x 39 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 22/21–22.
BOLYAI FARKAS [még életében írt és
kinyomtattatott szomoru] Jelentés.
Marosvásárhely, 1855.
Nyomtatvány, 2 db, össz. 12 f. 12
x 19 cm. Egyik fűzött példány.
Poss. MTAK 1/1966.
Másik papírkötés, az előzéklapon
téglási Ercsey Károly feljegyzései. Hozzákötve: a Marosvásárhelyi Ref. Főtanoda
gyászjelentése Bolyai Farkas haláláról. Nyomt. 1856.
Poss. Haranghy László
MTAK 187/1953.
K 22/23–25.
BOLYAI FARKAS végrendelete
könyveire vonatkozóan.
Marosvásárhely, 1856. aug. 26.
Autográf és ennek fogalmazványa.
Mellette egy cédulán – – feljegyzése Jakab Jánosról. 3 db, össz. 3 f. és egy
cédula. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 22/26–27.
BOLYAI FARKAS jegyzéke a
Marosvásárhelyi Ref. Kollégium Könyvtárának (1856. aug. 26-án kelt
végrendeletében) hagyományozott könyvekről. Marosvásárhely, 1856. aug. 26.
Autográf, mellette ugyanez
másolatban, Bolyai János kiegészitésével. Össz. 4 f. 21 x 34 és 22 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
MÁSOLATOK
K 22/28.
FELSŐ FEHÉRMEGYE bizonyítványa
Bolyai Farkas számára.
H. n. 1820. febr. 13. Latin.
Aláírók: Mikó István és Könczei Elek.
Másolat Bolyai Gergelytől, 1 f. 21
x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Megjelent Szily K.: Adatok Bolyai
Farkas életrajz ához B mellékleteként. (Ért. a mat. tud. köréből XI. köt. IX.)
K 22/29.
BOLYAI FARKAS szolgálati
bizonyítványa.
Kiállította a Marosvásárhelyi Ev.
Ref. Kollégium Elöljárósága 1820. márc. 12. Latin
Aláírók: gr. Teleki Mihály, Zeyk
Dániel, Dósa Gergely és Antal János.
Másolat, 1 f. 35 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
Megjelent: Akadémiai Értesítő
1914. 502.1.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 22/30–39
BOLYAI FARKAS és családjára
vonatkozó anyakönyvi kivonatok a marosvásárhelyi ref. parókia anyakönyvéből
1824–1860.
Fényképmásolatok, 10 db, 21 x 15
cm.
30. Bolyai Farkas és Nagy Terézia
házassági anyakönyvi kivonata. 1824. – 31. Bolyai Gergely születési anyakönyvi
kivonata 1826. – 32. Bolyai Berta (Farkas leánya) anyakönyvi kivonata 1830. –
33. Bolyai Dénes (János fia) születési anyakönyvi kivonata 1837. – 34. Bejegyzés
arról, hogy Bolyai János nem ismeri el Dénes fiát 1840. – 35. Bolyai János
kiigazíttatja az előbbit, 1847. – 36. Bolyai János és Orbán Rozália házassági
anyakönyvi kivonata 1849. – 37. Bolyai Berta (Gergely leánya) születési
anyakönyvi kivonata, 1852. – 36. Bolyai Farkas halotti anyakönyvi kivonata,
1856. – 39. Bolyai János halotti anyakönyvi kivonata, 1860.
Poss. MTAK 48/1966.
AUTOGRÁF
K 22/40–73.
BOLYAI FARKAS levelei BODOR PÁL-nak.
(A 70. számú levelet Késmárky
(Lányi) Sámuel írta Bolyai Farkasnak. Rajta Bolyai Farkas autográf megjegyzése.)
40. H.é.n. „Bodor! Küld el nékem
...” 1 f.
41. Marosvásárhely, 1815. dec. 28.
2 f.
42. H.é.n. „A tizenegyezer rhf.
váltóba ...” 2 f.
43. H.é.n. „Postán mostanáig ...”
+ boríték. 2 f.
44. H. é. n. „Kedves Barátom !” 2
f.
45. Marosvásárhely, 1816. jan. 15.
2 f.
46. Marosvásárhely, 1816. jan. 23.
+ boríték. 2 f.
47. Marosvásárhely, 1816. febr.
23. 2 f.
48. Marosvásárhely, 1816. márc.
26. 3 f.
49. Marosvásárhely, 1816. márc.
vége l f.
50. Marosvásárhely, 1816. ápr. 9.
3 f.
51. Marosvásárhely, 1816. aug. 21.
2 f.
52. Marosvásárhely, 1816. nov. 3.
2 f.
53. H. é. n. „Kedves Barátom...” 2
f.
54. Marosvásárhely, 1817. jan. 4.
1 f.
55. Marosvásárhely, 1817. ápr. 2.
1 f.
56. Marosvásárhely, 1817. júl. 3.
1 f.
57. Marosvásárhely, 1817. nov. 2
f.
58. H.é.n. „Kedves Barátom...” 1
f.
59. Marosvásárhely, 1818. jan. 15.
l f.
60. Marosvásárhely, 1819. jún. 14.
3 f.
61. Marosvásárhely, 1819. szept.
3. + boríték. 2 f.
62. H. é. n. „Kedves Barátom,
Prof. Méhes...” 2 f.
63. Marosvásárhely, 1821. márc. 2
f.
64. Marosvásárhely, 1821. júl. 15.
2 f.
65. Marosvásárhely, 1821. szept.
3.2 f.
66. Marosvásárhely, 1821. szept.
8. 2 f.
67. Marosvásárhely, 1821. szept.
13. 2 f.
68. Marosvásárhely, 1821. okt. 10.
2 f.
69. Marosvásárhely, 1823. ápr. 14.
3 f.
70. Kolozsvár, 1823. ápr. 8. 2 f.
(Késmárky levele)
71. Marosvásárhely, 1824. máj. 28.
2 f.
72. Marosvásárhely, 1825. febr.
22. 2 f.
73. Marosvásárhely, 1825. ápr. 24.
2 f.
Autográf, össz. 34 db, kül.
nagyság.
Poss. Bodor László
MTAK 1/1915.
Az első levél Farkas Gyula
ajándéka.
K 22/74.
BOLYAI FARKAS levele
ismeretlennek.
Marosvásárhely, 1824. jan.
Autográf, 2 f. 19 x 23 cm.
Poss. Bodor László
MTAK 1/1915.
K 22/75–78.
BOLYAI FARKAS levelei BOLYAI
JÁNOS-nak
75. Marosvásárhely, 1818. szept.
10. 2 f. + másolat Bor. hij.
76. Marosvásárhely, 1818.
szept. 14. l f. + másolat
77. Marosvásárhely, 1818.
okt. 17. 2 f. + másolat
78. Marosvásárhely, 1820. ápr. 4.
10 f. + másolat
Autográf és másolatok, magyar,
német és latin. Átlag 19 x 24 cm.
Poss.. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Valamennyiben matematikai
fejtegetések. Az 1820. ápr. 4-i levél (K 22/78) az egyéb közléseken kivül
tartalmazza:
1. BOLYAI FARKAS fogalmazványát
fia nevében János főhercegnek az erdészeti állás elnyerése ügyében. Német.
2. BOLYAI FARKAS kérvényét az
Erdélyi Thesaurariatushoz, erdészeti inspectori állás elnyeréséért.
K 22/79–85.
BOLYAI FARKAS levelei BOLYAI
JÁNOS-nak.
79. Marosvásárhely, 1820. okt. 5.
(Csonka.) 4 f.
80. Marosvásárhely, 1821. szept.
10. 6 f.
81. Marosvásárhely, 1821. okt. l.
5 f.
82. H. n. 1855. márc. 20. l f.
Bolyai János autográf megjegyzésével.
83. H.n. 1855. márc. 25. l f.
Bolyai J. autográf megjegyzésével.
84. Marosvásárhely, 1855. ápr. 8.
l f. Bolyai J. autográf megjegyzésével.
85. H. n. 1855. ápr. után 2 f.
Bolyai J. autográf megjegyzésével.
Autográf, össz. 7 db + valamennyi
másolata. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 22/86–128.
BOLYAI FARKAS levéltöredékei
BOLYAI JÁNOS-nak.
86. H.n. 1818. szept. vége, vagy
okt. eleje 2 f.
87. H. n. 1818. dec. vége
Hátlapján Bolyai Farkasné levele Bolyai Jánosnak. 1 f.
88. H.n. 1819 szept. 1 f.
89. H.n. 1820? 1 f.
90. H. n. 1821 nyarán 1 f.
91. H. n. 1823 aug.-szept. 5 f.
92. H. n. 1823–1826 között,
borítékon. Hátlapján Bolyai János feljegyzése későbbi időből. 1 f.
93. Marosvásárhely, 1826. jan. 6.
1 f.
94. Marosvásárhely, 1826. ápr. 23.
1 f.
95. H. n. /1830 körül/ 1 f.
96. H.n. /1855. ápr. 14./ 1 f.
97. H. é. n. „ona örökösnek ...”
borítéktöredéken
98. H. é. n. „Ami a Mathesist
illeti ...” 3 f.
99. H. é. n. „vakult; aSpiritus
Vitriolit ...” 1 f.
100. H. é. n. „legalább egyedül
vesztem volna el …” 1 f.
101. H.é.n. „pintzébe ezeknek ...”
1 f.
102. H.é.n. „juk meg-; én rég
félretettem ...” 1 f. + boríték, rajta Bolyai János megjegyzése.
103. H. é. n. „Mindenütt sok van
tisztába ...” 1 f. Bolyai János megjegyzésével.
104. H. é. n. „A centripeta r
en w ...” 1 f. Bolyai János megjegyzésével.
105. H. é. n. „Valami error fogott ...” 1 f. Bolyai János megjegyzésével.
106. H.é.n. „…is tegyen ...” 1 f.
107. H.é.n. „A kezembe jött Rheuma
miatt ...” 1 f. Bolyai János megjegyzésével.
108. H. é. n. „kéntelen vagyok
...” 1 f.
109. H.é.n. „b./ boros faggyuval
...” 1 f.
110. H. é. n. „Ha reussiroztam
volna ...” 1 f.
111. H. é. n. „A fogad lóg-e még?
…” 1 f.
112. H. é. n. „s elöl ajtó s alól
mérséklő ...” egy szelet papír.
113. H. é. n. „re, hogyha a kémény
kigyulna ...” 1 f.
114. H. é. n. „b./ Közönséges
tormát reszeltess ...” papírszelet.
115. H. é. n. „A füst utját is
kurtitani ...” papírszelet.
116. H.é.n. „Il y a des petites
precautions ...” papírszelet.
117. H.é.n. „Elég az elmultra ...”
papírszelet.
118. H. é. n. „Itt 2 ut van X és Y
...” papírszelet.
119. H.é.n. „Wasserbley olyanra
teszi ...” papírszelet.
120. H.ˇé.n. „A szártsa s keserü
lapu gyökér ...” papírszelet.
121. H.é.n. „... nem tettem ki...”
papírszelet.
122. H. é. n. „a kőtáblát ő
ajándékozta …” papírszelet.
123. H. é. n. „Die Fallon’ sche
Charte …” papírszelet.
124. H. é. n. „Tek. dr. Schedel
Ferenc urnak ...” papírszelet.
125. H. é. n. „Wieland’s
Göttergeschprache …” 1 f.
126. H.é.n. „Korcsomáros szokott
fizetése …” 1 f.
127. H. é.n. „Ha x = 1,y = 2, z=3,
...” 1 f.
128. H.é.n. „§ 1. A’ cubus
duplicatioja régen hires volt ...” 2 f.
Autográf, összesen 43 db, kül.
nagyság. + néhány levéltöredék másolata.
Poss.. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 22/129–144.
BOLYAI FARKAS levelei BOLYAI
GERGELY-nek.
129. Marosvásárhely, 1837. jan. 3.
1 f. + boríték.
130. Domáld, 1847. ápr. 11. 2 f.
131. Marosvásárhely, 1847. szept.
26. 2 f. + boríték.
132. Marosvásárhely, 1850. okt.
16. (csonka) 2 f.
133. Marosvásárhely, 1851. márc.
10. 2 f. + boríték.
134. Marosvásárhely, 1851. máj. 9. 2 f.
135. Marosvásárhely, 1851. dec.
25. 2 f.
136. Marosvásárhely, 1851. dec.
29. 2 f.
137. Marosvásárhely, 1854. okt.
25. 2f. + boríték.
138. Marosvásárhely, 1854. dec.
12. 2 f. + boríték.
139. Marosvásárhely, 1855. márc.
28. 2 f. + boríték.
140. Marosvásárhely, 1855. máj.
25. 2 f.
141. Marosvásárhely, 1855. szept.
14. 2 f.
142. Marosvásárhely, 1856. jún.
18. 2 f.
143. Marosvásárhely, 1856. aug. 4.
2 f.
144. Marosvásárhely, 1856. okt.
11. (?) 2 f.
Autográf, 16 db, 19 x 25 és 18 x
22 cm.
Poss.. ifj. Bolyai Gáspár MTAK
4/1909.
Több levélen Bolyai Gergelyné
üzenete (levele) is van.
K 22/145.
BOLYAI FARKAS levele INCZE
DÁNIEL-nek.
Marosvásárhely, 1856. jan. 15.
Autográf, 2 f. 17 x 21 cm. sérült.
Poss.. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 22/146.
BOLYAI FARKAS levele id. b. KEMÉNY
SIMON-nak.
Gáld, 1787. okt. 26. Latin.
Autográf, 2 f. 19 x 23 cm.
Poss.. ifj. Bolyai Gáspár
Poss.. MTAK 4/1909.
K 22/147.
[BOLYAI FARKAS levele SARTORIUS v.
WALTERSHAUSEN, Wolfgang-nak.]
H. n. [1856. júl. 13. ] Német.
Autográf fogalmazvány, csonka. 2
f. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Megjelent: Schmidt F. – Stäckel,
P: Bolyai Farkas és Gauss Károly Frigyes levelezése 147–150 l.
K 22/148–150.
BOLYAI FARKAS levelei TOLDY
FERENC-nek.
148. Marosvásárhely, 1840. jún.
15.
149. Marosvásárhely, 1842. febr.
23.
150. Marosvásárhely, 1843. febr.
20.
Autográf, 3 db, össz. 5 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK
Régi jelzeteik: RAL 238/1840. –
RAL 205/1842. – RAL 69/1843.
K 22/151.
BOLYAI FARKAS levele VAJDA
DÁNIEL-nek.
(1852. szept. 23.)
Autográf, 1 f. 20 x 25 cm. (A
boríték hiányzik.)
Poss. Székely Ödön
MTAK 11/1913.
K 22/152
BOLYAI FARKAS levele VAJDA
DÁNIEL-nek és SZÁSZ KÁROLY-nak.
Marosvásárhely, 1853. nov. 15.
Autográf, 2 f. 18 x 22 cm.
Poss. Székely Ödön
MTAK 11/1913.
MÁSOLAT
K 22/153.
BOLYAI FARKAS levele TELEKI
FERENC-nek.
Marosvásárhely, 1855. nov. 15.
Másolat, 1 f. 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966.
Megjelent: Ért. a mat. tud.
köréből XI. köt. IX. Szily K.: Adatok Bolyai Farkas életrajzához C
mellékleteként.
K 22/154.
BOLYAI FARKAS levele Szász
Károlynak
Marosvásárhely, 1850.
Autográf, 2 f. 22 cm.
Poss. Szász Pál
MTAK 51/1977.
K 23/1–15.
BOLYAI ANTAL levelei BOLYAI
FARKAS-nak.
Autográf, 15 db, össz. 35 f. Átlag
19 x 23 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 23/16–19.
id. BOLYAI GÁSPÁR levelei BOLYAI
FARKAS-nak.
Bolya, 1794–1804.
Autográf, 4 db, össz. 6 f. kül.
nagyság.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 23/20.
BOLYAI GERGELYNÉ, BERECZKI
KAROLINA levele BOLYAI FARKAS-nak.
Bolya, 1847. dec. 4.
Autográf, 2 f. 25 x 38 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
Régi jelzete: RAL 235/1942.
K 23/21.
DÖBRENTEI GÁBOR levele BOLYAI
FARKAS-nak.
Buda, 1833. aug. 29.
Autográf, 2 f. 14 x 20 cm. +
másolata.
Poss. MTA K 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/22.
GAUSS, KARL FRIEDRICH levele
BOLYAI FARKAS-nak.
Göttingen, 1832, márc. 6. Német.
Másolat, kétharmad részét Szász
Pál, egyharmad részét Bolyai Farkas másolta. 4 f. 21 x 27 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Utóiratként: BOLYAI FARKAS levele
BOLYAI JÁNOS-nak (1832. ápr.) + másolata.
K 23/23–24.
GAUSS, KARL FRIEDRICH – BOLYAI
FARKAS-nak írt leveleiből kivonatok:
1. [Göttingen, 1836. okt. 23.]
Bolyai Farkas autográf másolatában és megjegyzésével. Rajta Bolyai János
jegyzete is. Német.
1 f. 19 x 23 cm.
2. [Göttingen, 1848. jan. 18.]
„Mein theurer alter Freund!” Ismeretlen kéz írása. Német. 1 f. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/25.
HEREPEI ÁDÁM levele BOLYAI
FARKAS-nak.
Nagyenyed, 1804. nov. 8.
Autográf, 2 f. 19 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/26–27.
HEREPEI JÁNOS levelei BOLYAI
FARKAS-nak.
1795. és 1806.
Autográf, 2 db, össz. 3 f. 18 x 23
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Ugyanezek Szabó Péter másolatában
Bolyai Farkas törekvései az erdészi pályára c. mű mellett.
K 23/28.
KEMÉNY SIMONNÉ, GR. TELEKI ANNA
levele BOLYAI FARKAS-nak.
H.é.n.
Autográf, 1 f. 19 x 22 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 23/29.
NEMEGYEI JÁNOS levele BOLYAI
FARKAS-nak.
Nagyenyed, 1805. febr. 3.
Autográf, 2 f. 19 x 22 cm. +
másolata.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/30.
SCHRADER, HEINRICH ADOLPH levele
BOLYAI FARKAS-nak.
Göttingen, 1798. júl. 16. Német.
Autográf, 1 f. 19 x 23 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
K 23/31–39.
VAJDA DÁNIEL levelei BOLYAI
FARKAS-nak.
1850–1856.
Autográf, 9 db, össz. 20 f. három
boríték és egy cédula. 12 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/40–42.
VAJDA DÁNIELNÉ, BODOR JULIANNA
levelei BOLYAI FARKAS-nak.
Nagykőrös, 1856.
Autográf, 3 db, össz. 6 f. 12 x 19
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/43.
PÁVAY VAJNA MIKLÓS levele BOLYAI FARKAS-nak.
M[agyar]herepe, 1796. ápr. 2.
Autográf, 4 f. 19 x 22 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 23/44.
ZEYK DÁNIEL levele BOLYAI
FARKAS-nak.
Kolozsvár, 1833. júl. 18.
Autográf töredék, 1 f. 19 x 23 cm.
+ másolat
Poss. MTAK 6/1914.
Bolyai János autográf
megjegyzésével.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Bolyai Farkas művei, feljegyzései
AUTOGRÁF
K 23/45.
BOLYAI FARKAS: Ur-bér, kárpótlás,
egyesület. [Hírlapi cikk vázlata] É.n.
Autográf, 2 f. 22 x 36 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/46.
BOLYAI FARKAS: Jelentése a Magyar
Tudós Társaságnak ORMÓS József: Hermesz (Debrecen, 1822.) Értekezés a léghajóról
c. munkájáról. Marosvásárhely, 1836. ápr.
Autográf, 4 f. 24 x 39 cm.
Poss. MTA
Régi jelzete: RAL 131/1836.
K 23/47.
BOLYAI FARKAS jelentése [egy]
elegyes bizottságnak az elhajított testek útjára vonatkozó számításokkal.
Geometriai ábrák külön lapon. É.n.
Autográf, 2 db, 3 f. 24 x 38 és 19
x 16 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/48.
BOLYAI FARKAS: [Megjegyzések] az
Athenaeumi Figyelmezőnek 102-dik lapján kezdődő, és 104-dik lapján végződő
könyv-bírálatra. É.n.
Autográf, 2 f. 20 x 24 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A megjegyzések a Nagy Károly
Arithmetiká-járól szóló Vállas Antal által 1837-ben írt ismertetésre
vonatkoznak.
K 23/49.
BOLYAI FARKAS: Itélet c. véleménye
két matematikai feladat megoldására vonatkozóan. É.n.
Autográf, 1 f. 18 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/50.
BOLYAI FARKAS töredék-jegyzetei
felesége Benkő Zsuzsanna betegsége idején elmondott néhány mondatáról. É.n.
Autográf, 1 f. 16 x 23 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
K 23/51.
BOLYAI FARKAS feljegyzései fiára,
Bolyai Jánosra vonatkozóan. Életrajzi adatokkal. 1812 után.
Autográf, 2 f. 18 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/52.
BOLYAI FARKAS jellemzése fiáról,
Bolyai Jánosról. Marosvásárhely, 1817. aug. 13.
Autográf töredék, 1 f. 12 x 20 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
MÁSOLAT
K 23/53.
BOLYAI FARKAS nekrológja Szász
Károly (1798–1853) halálára. Marosvásárhely, 1853. okt. 25.
Másolat, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966.
Megjelent: Ért. a mat. tud.
köréből XI. köt. IX. Szily K.: Adatok Bolyai Farkas életrajzához G
mellékleteként.
K 23/54.
BOLYAI FARKAS tervezete
[értekezése] a népiskolai rendszer újjáalakitásáróI. Marosvásárhely, 1831?
Másolat, 8 f. 21 x 34 cm. Mellette
Szily Kálmán jegyzete, 2 f.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966,
Megjelent: Ért. a mat. tud.
köréből XI. köt. IX. Szily K.: Adatok Bolyai Farkas életrajzához D
mellékleteként.
K 23/55.
BOLYAI FARKAS válasza .és
javaslatai a marosvásárhelyi Kollégium Consistoriumának kérdéseire, az
iskolarendszer, a tanitók és tanulókkal kapcsolatban. Készült 1852. júl. 31.
Másolat, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966.
Megjelent: Ért. a mat. tud.
köréből, XI. köt. IX. Szily K.: Adatok Bolyai Farkas életrajzához E
mellékleteként.
K 23/56.
BOLYAI FARKAS tanácsai a
csecsemő-gondozásra. É. n.
Másolat a marosvásárhelyi ref.
koll.-ban lévő eredetiről Ceruzaírás, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Bolyai János
Személyi iratai (időrendben)
EREDETI IRATOK
K 23/57.
BOLYAI JÁNOS születési anyakönyvi
kivonata. Kiállítva: Kolozsvár, 1899. febr. 3.
Hivatalos irat, 1 f. 34 x 21 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/58–60.
BOLYAI JÁNOS katonai kinevezései.
Hadnagyi kinevezése, Bécs, 1823.
szept. 1. – Főhadnagyi kinevezése, Bécs, 1827. szept. 12. – Kapitányi
kinevezése, Bécs, 1832. márc. 14.
Eredeti iratok, János főherceg
aláírásával. Német. 3 db, össz. 6 f. 22 x 36 cm. + másolatok.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/61.
BOLYAI JÁNOS
folyamodvány-tervezete János Főherceghez „eszméi” kidolgozása céljából háromévi
szolgálatmentességért.
Lemberg, 1832. máj. 3. Német.
Autográf, 7 f. 22 x 35 cm.
Mellette Szabó Péter kivonata magyar fordításban, 3 f.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A szöveg kevés változtatással
ugyanaz, melyet Olmütz, 1832. aug. 8.-i keltezéssel elküldött János főhercegnek.
K 23/62.
BOLYAI JÁNOS folyamodványa JÁNOS
FŐHERCEGHEZ „eszméi” kidolgozása céljából háromévi szolgálatmentességért, az
Appendixre vonatkozó fejtegetésekkel.
Olmütz, 1832. aug. 8. Német.
Autográf, 6 f. 25 x 38 cm.
Poss. K. u. K. Kriegsarchiv
MTAK 5/1910.
A bécsi K. u. K. Kriegsarchivban a
megszűnt Generalgeniedirektion 1832. No. 658 sz. alatt tárolták.
Regisztratúrajelzés: 1832. 15/29. volt.
K 23/63.
GREISINGER, GUSTAV ADOLPH
szakvéleménye BOLYAI JÁNOS: Raumlehre c. munkájáról.
Bécs, 1832. szept. 14. Német.
Autográf, 4 f. 24 x 39 cm.
Poss. K. u. K. Kriegsarchiv
MTAK 5/1910.
Mellékletként érkezett Bolyai
János János főherceghez írt kérelmének aktacsomójával.
K 23/64.
UTASITÁS BOLYAI JÁNOS számára
orvosi felülvizsgálatra való megjelenésre. A K. K. Genie und Fortifications
Local Direction zu Olmütz 1833. ápr. 11-én kelt, No. 247 sz. hivatalos irata.
Aláíró: Zitta Major im Ing. Corps. Német.
Eredeti, össz. 3 f. 21 x 34 cm. +
másolata.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/65.
BOLYAI JÁNos nyugdíjazására
vonatkozó hivatalos irat. A K. K. Fortifications Local Direction zu Olmütz,
1833. jún. 11-én kelt No. 383 sz. irata. Aláíró: Zitta Major im Ing. Corps.
Német.
Eredeti, össz. 3 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/66.
Schutz-Brief für [...] Johann von
BOLYAI. [...]
Marosvásárhely, 1848. nov. 6.
Német. Aláírás: Gedeon (Feldmarschal Leutnant).
Eredeti irat, 2 f. 22 x 30 cm. +
másolat
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/67–68.
BOLYAI JÁNOS és ORBÁN ROZÁLIA
1849. máj. 18-án kötött házasságának anyakönyvi kivonata.
Marosvásárhely, 1899. máj. 9.
Eredeti irat és fényképmásolat, 2
db,, 2 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 12/1936. és 40/1960.
K 23/69.
BOLYAI JÁNOS
folyamodvány-tervezete a császárhoz a Bolyai-vagyon visszaadása ügyében.
Marosvásárhely, 1850 körül. Német.
Autográf, 3 f. 26 x 42 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A tervezet családtörténeti
adatokat is tartalmaz.
K 23/70–71.
BOLYAI JÁNOS és ORBÁN ROZÁLIA
megegyezéses válási szerződése.
Marosvásárhely, 1852. dec. 1.
Egykorú kézirat. Aláírók: Bodor
István szolgabíró, Szabó János városi esküdt. 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Mellette a fogalmazvány – –
autográf írásában, 1852. nov. 26.
Magyar és német, 4 f. kül.
nagyság.
K 23/72.
BOLYAI JÁNOS adósságlevele Orbán
Rozália számára 125 forintról.
Marosvásárhely, 1852. dec. 1.
Autográf, 1 f. 21 x 17 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Hátlapján Orbán Rozália
elismervénye 25 Ft átvételéről.
A kézirat mindkét oldalán – –
német nyelvű jegyzetei a takarékpénztárak kezelésére vonatkozóan.
K 23/73.
BOLYAI JÁNOS és KOCSIS ANNA
közötti bérleti szerződés fogalmazványa.
Marosvásárhely, 1857. febr. 16.
– – autográf írása, hátlapján
jegyzetei az idő- és űrtanban alkalmazott német kisbetük jelentéséről.
1 f. 20 x 27 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/74.
A HEINRICH GYALOGEZRED (62)
Marosvásárhelyi Hadkiegészitő Parancsnokságának katonai szolgálattételre
felszólító levele BOLYAI JÁNOS számára.
Marosvásárhely, 1859. máj. 7.
Német.
Eredeti irat, Moga aláírással. 2
f. 21 x 34 cm. Bolyai János autográf megjegyzésével.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Az irat második lapján:
A Magyarországon állomásozó III.
cs. k. hadseregparancsnokság felhívása a nyugalmazott és tényleges állománybeli
tisztekhez katonai szolgálattételre jelentkezés végett, Bolyai János címére.
Buda, 1859. ápr. 28. Német.
Másolat, soksz.
MÁSOLAT
K 23/75.
BOLYAI JÁNOS katonai minősitése.
K. K. Genie und Fortifications Local Direction zu Olmütz.
Brünn, 1833. ápr. 25. Német.
Szabó Péter másolata, 1 f. 34 x 21
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/76.
BOLYAI JÁNOS ingóságainak
árverezésére vonatkozó rendelet.
Marosvásárhely, 1860. szept. 6.
Német.
Biás István autográf másolata, 1
f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/77.
BOLYAI JÁNOS ingóságainak leltára
1853-ban.
É.n.
Másolat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/78.
BOLYAI JÁNOS katonai minősítésének
kivonata és Hints Elek ezzel kapcsolatos feljegyzése.
É.n. Német.
Másolat, 2 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/79–80.
BOLYAI JÁNOS nyugdíja kiutalásával
kapcsolatos iratok.
Marosvásárhely, 1848–1849. Német.
Másolat, 2 db, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/81.
BOLYAI JÁNOS útlevele.
Szeben, 1849. aug. 27. Német.
Kéziratmásolat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/82.
BOLYAI JÁNOS végrendeletéről
készült másolat
Marosvásárhely, 1837. júl. 31. ?
Kézirat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
AUTOGRÁF
K 23/83.
BOLYAI JÁNOS levele BOLYAI
FARKAS-nak.
H. n. 1846 körül?
Autográf, 3 f. + boríték. 21 x 28
és 28 x 8 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 23/84–91.
BOLYAI JÁNOS levelei BOLYAI
GERGELY-nek.
Marosvásárhely, 1856–1859.
Autográf, 8 db, össz. 39 f. és egy
boríték. Kül. nagyság.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 23/92.
BOLYAI JÁNOS levele a
háztulajdonosnak.
H.é.n.
Autográf, 2 f. töredék, 17 x 21
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/93.
BOLYAI JÁNOS levele egy
mészárosnak. H.é.n.
Autográf, l f. 21 x 13 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/94.
BOLYAI JÁNOS levele ismeretlennek.
H. n. 1848 után. „Kedves
Öcsém!...”
Autográf, l f. 17 x 21 cm. +
másolat Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A levél valószínüleg – – felesége
(Orbán Rozália) testvérének szól.
K 23/95.
BOLYAI JÁNOS levélfogalmazványa
ismeretlennek. [Dobolyi Sándornak ?].
Marosvásárhely, 1859(?)
Autográf, 2 f. 23 x 28 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A levél egyharmad részében Bolyai
János munkatervét sorolja fel. Megjelent: Waldapfel Eszter: A forradalom és
szabadságharc levelestára 2. részében, 139–142. p.
MÁSOLAT
K 23/96.
BOLYAI JÁNOS levele BOLYAI
FARKAS-nak.
Temesvár, 1823. nov. 3.
Fényképmásolat, 2 f. 20 x 26 cm.
„[...] semmiből egy ujj más
világot teremtettem...”
Poss. Schlesinger Lajos
MTAK 5/1909.
K 23/97–98.
BOLYAI JÁNOS két
levélfogalmazványának töredéke.
1845-1847 körül.
Másolat, 2 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
AUTOGRÁF
K 23/99.
ÁTS LAJOS levele BOLYAI JÁNOS-nak.
É.n.
Autográf, töredék, 1 f. 23 x 15
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/100.
BODOLA SÁMUEL levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Kolozsvár, 1856. dec. 18.
Autográf, l f. 24 x 30 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/101.
BOLYAI FARKASNÉ, BENKŐ ZSUZSANNA
levele BOLYAI JÁNOS-nak.
É.n.
Autográf, l f. 19 x 15 cm. sérült.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/102–103.
BOLYAI GERGELY levelei BOLYAI
JÁNOS-nak.
Bolya, 1857–1859.
Autográf, 2 db, + boríték. Össz. 4
f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/104.
CSIKI PÉTERNÉ levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Erzsébetváros, 1857. márc. 24.
Autográf, 2 f. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/19l4.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/105
FINDELI, J. levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Verona, 1829. nov. 26. Német.
Autográf, 1 f. + boríték. 13 x 21
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/106.
HASSE, FRIEDRICH CHRISTIAN AUGUST
levele BOLYAI JÁNOS-nak.
Lipcse, 1842. febr. 15. Német.
Autográf, 2 f. + boriték. 14 x 21
cm. + másolat
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/107–108.
GR. LÁZÁR MÓRICZNÉ, BARCSAI POLI
levelei BOLYAI JÁNOS-nak
H.n. 1848.
Autográf. 2 db, össz. 3 f. +
másolatok. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/109.
B. MOHR. JOHANN FRIEDRICH
ebéd-meghívója BOLYAI JÁNOS címére.
H.n. 1828. febr. 28. Német.
Nyomtatvány, kézírásos
bejegyzéssel. 1 f. 17 x 12 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/110–113.
NAGY ISTVÁN levelei BOLYAI
JÁNOS-nak.
Segesvár, 1852–1853.
Autográf, 4 db, össz. 8 f. Átlag
22 x 27 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/114.
PRIESSNITZ, WINZENZ levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Gräfenberg, 1848. márc. 22. Német.
Autográf, 2 f. + másolat 22 x 27
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/115.
THEOBALD hadnagy levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Szentgyörgy, 1831. júl. 5. Német.
Autográf, 2 f. + boríték. 11 x 18
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/116.
WACHSMUTH, WILHELM levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Lipcse, 1842. márc. 16. Német.
Autográf, 2 f. + másolat 20 x 26
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 23/117.
WOLTER [von ECKWEHR], JOHANN
levele BOLYAI JÁNOS-nak.
Grác, 1831. nov. 2. Német.
Autográf, 2 f. + másolat 21 x 26
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
MÁSOLAT
K 23/118–119.
DOBOLYI SÁNDOR levelei BOLYAI
JÁNOS-nak.
1847–1848.
Másolat, 2 db, 2 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 23/120–121.
KUBITS (?) levelei BOLYAI
JÁNOS-nak.
Marosvásárhely, 1848. júl. 14.
Német. Másolat, 2 db, l f. 19 x 43
cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
A két levél egy összeragasztott
papíron van.
K 23/122.
SÁMUEL JÓZSEF levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Marosvásárhely, 1852. febr. 24.
Másolat, l f. 19 x 43 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatékából. )
K 23/123.
SERBÁN ÁBRAHÁM levele BOLYAI
JÁNOS-nak.
Marosvásárhely, 1850. dec. 26.
Gépirat, l f. 20 x 22 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
AUTOGRÁF
K 24/1.
BOLYAI JÁNOS: Raumlehre. [Azaz az
Appendix németnyelvü átdolgozása. Az első 31 paragrafus néhány helytől
eltekintve hű áttétele a latin szöveg megfelelő paragrafusainak. A 32–33
paragrafusok lényegesen eltérnek az Appendixtől és a 34–43. paragrafusok, melyek
önálló fejezetet alkotnak, elmaradtak belőle.]
H.é.n. Német.
Autográf, 8 f. 21 x 34 cm.
Poss. K. u. K. Kriegsarchiv.
MTAK 5/1910.
– – a Raumlehre-t csatolta a János
főherceghez küldött folyamodványához.
K 24/2.
BOLYAI JÁNOS magyarázó ábrái a
„Raumlehre” szövegéhez.
H.é.n.
Autográf, 1 f. 25 x 37 cm.
Poss. K. u. K. Kriegsarchiv.
MTAK 5/1910.
K 24/3.
BOLYAI JÁNOS: Scientia Spatii, a
veritate aut falsitate (a priori haud unquam determinanda) Axiomatis Euclidei
XI. independens: atque pro casu falsitatis Quadratura Circuli geometrica.
[Marosvásárhely, 1832.] Latin.
Nyomt. a szerző sajátkezü
címbejegyzésével. 28 f. 13 x 21 cm. Kék papírkötés.
Poss. K. u. K. Kriegsarchiv
MTAK 5/1910.
A füzet a Tentamentől
különválasztott példány, melynek végéről hiányzanak az ábrák. Ezeket külön sk.
rajzolta meg a szerző, ld. K 24/2. (Ezt a példányt csatolta a János főhercegnek
küldött folyamodványához. )
K 24/4.
BOLYAI JÁNOS: Auszug aus dem
Gauss’ schen Briefe. [Kivonat és ehhez készített megjegyzések Gauss Karl
Friedrich 1832. márc. 6-án kelt Bolyai Farkasnak szóló, az Appendix-ről írt
leveléhez.]
H.é.n. Német.
Autográf, 4 f. 21 x 26 cm.
Poss. K. u. K. Kriegsarchiv
MTAK 5/1910.
– – mellékletként csatolta a János
főherceghez küldött folyamodványához.
K 24/5.
BOLYAI JÁNOS javaslata FERENC
JÓZSEF császárnak Üdvtana szellemében a közjó gyors előmozdítására.
Marosvásárhely, 1852. júl. 29.
Német.
Autográf, 17 f. 22 x 36 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/6.
BOLYAI JÁNOS: Stylus. Rigorosumi
írásbeli dolgozatának szövege.
H.n. 1817. jún. 30. Latin.
Autográf, 1 f. 11 x 12 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A dolgozaton az aláírás későbbi.
Megjelent: Szabó Péter: Bolyai János ifjúsága c. mű mellékleteként.
MÁSOLAT
K 24/7.
BOLYAI JÁNOS aláírásával ellátott,
a temesvári várról 1827-ben készült tervrajz. fényképmásolatai.
4 db, 24 x 18 cm.
Poss. Vranceanu, Gheorghe
MTAK 14/1964.
Bolyai János töredékes művei,
jegyzetei
AUTOGRÁF
K 24/8–12.
BOLYAI JÁNOS töredékes matematikai
jegyzetei.
É.n.
Autográf, 5 db, össz. 9 f. kül.
nagyság. Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A K 24/8. g. Teleki Elek
adóslevelének hátlapján, a K 24/9. Bolyai Jánosnak címzett, a K 24/10. a MTA
által Bolyai Farkasnak címzett borítékon van.
K 24/13–18.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei apja
irodalmi működéséről, magatartásáról és emberi tulajdonságairól.
É.n.
Autográf, 6 db, össz. 6 f. +
másolatok. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/19–26.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei apjáról és
Gauss Karl Frigyesről.
É. n. Magyar és német.
Autográf, 8 db, össz. 12 f. 5
közülük köralakra vágva + másolatok.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/27.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei apja
szomorújátékairól, magatartásáról, emberi tulajdonságairól.
É.n.
Autográf, l f. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 24/28–29.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei a magyar
nyelvről és egy világnyelvről.
É.n.
Autográf, 2 db, össz. 2 f. +
másolatok. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/30–37.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei az
ÜDVTAN-hoz.
É.n. Magyar és német.
Autográf, 8 db, össz. 9 f. +
másolatok. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/38.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei Gyula és
Géza fejedelmekről és folytatásként matematikai jegyzetek.
É.n.
Autográf, l f. 17 x 21 cm. +
másolat
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/39.
BOLYAI JÁNOS: A bécsi tudományos
akadémia alapszabályainak kivonata (az Erdélyi Hiradó 253. számából. )
É.n.
Autográf, 2 f. 24 x 29, és 24 x 8
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/40.
BOLYAI JÁNOS jegyzetei egy
nyomtatott iskolai vizsgaértesítőn.
Marosvásárhely, 1850.
Nyomtatvány, autográf tinta- és
ceruzajegyzetek. l f. 12 x 19 cm.
Poss. Haranghy László
MTAK 187/1953.
K 24/41–43.
BOLYAI JÁNOS ismertető jegyzetei
és tanácsai Bolyai Amália, Dénes és Orbán Erzsébet számára „Az első ausztriai
takaréktárral egyesült közönséges ápoló-intézet” részvényeinek kezelésére
vonatkozólag.
[1847.]
Autográf, 6 f. 20 x 25 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Mellette: 2 db, nyomtatvány a
takarékpénztárról, ill. az intézet 1846. évi zárszámadásáról.
K 24/44–46.
BOLYAI AMÁLIA, BOLYAI DÉNES és
ORBÁN ERZSÉBET nevére kiállított egyenként 10. Ft értékü „Az első ausztriai
takarék-tárral egyesült közönséges ápoló-intézet” részvényjegyei.
Bécs, 1847. júl. 7. Német.
Nyomtatvány, 3 db, 6 f. 24 x 38
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 24/47.
BOLYAI JÁNOS önéletrajzi
jegyzettöredéke.
É.n.
Autográf, l f. + másolat 25 x 9
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
„Bár maradtam vagyis inkább
marasztódtam vagy hagyódtam volna...”
K 24/48–100.
BOLYAI JÁNOS számára írott orvosi
receptek, Dr. Barta, Dr. Bélteki (Nagy) Zsigmond. Dr. Engel József, Dr. Kováts,
Dr. Kuchonay (?), Dr. Péterfi Pál, Dr. Rimmel, Dr. Stahlik és Dr. Wachter-től.
1833–1852 között. Magyar és latin.
Egykorú kéziratok, 53 db, ill. f.
kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Az 57., 58. és 60. számú receptek
– – másolatai.
K 24/101–128.
BOLYAI JÁNOS vegyes jegyzetei
(különféle gyógyszerekre, gyógykezelési eljárásokra, a tiszti egyenruhára és
egyebekre vonatkozóan).
É. n. Magyar és német.
Autográf és nyomtatvány, 27 db és
egy – – nak címzett boríték. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A K 24/102–103. számú a szebeni
takarékpénztártól 1852-ből – – nevére érkezett pénzügyi, német nyelvü levél
hátlapján, a K 24/104. Feszt Antal levelének hátlapján van.
K 24/129.
BOLYAI JÁNOS: Blumensprache. Gehörig dem – – von Bolya, Oberlieutenant im k.k. Génie Corps.
É.n. Német.
Kézirat, ismeretlen kéztől. A
címlapon és a 10. f. versoján található bejegyzés Bolyai János írása.
Össz. 16 f. papírkötés, 17 x 10
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A 10. f. versoján a bejegyzés a
következő: „Eifersucht ist die Leidenschaft, Die mit Eifer sucht, was Leiden
schaft”.
MÁSOLAT
K 24/130.
BOLYAI JÁNOS – a helybeli
árvaszéknek címzett – beadványának fogalmazványa. (Töredék.)
É.n.
Kéziratmásolat, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 24/131.
BOLYAI JÁNOS: Anmerkung.
(Megjegyzések Hoffmann: Critik der Parallelen-Theorie c. művéhez).
É.n. Német.
Gépirat, l f. 21 x 27 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A megjegyzések – – 1832. máj. 3-án
kelt folyamodványtervezetében is előfordulnak.
K 24/132.
BOLYAI JÁNOS feljegyzései az
apjával való viszályról és saját betegségéről.
É.n.
Ceruzamásolat a marosvásárhelyi
ref. koll.-ban lévő eredetiről. 5 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek .hagyatéka.)
K 24/133
BOLYAI JÁNOS: Fussnoten zum Briefe
des Hofrates Gauss vom 6. März 1832. von –.
É.n. Német.
Ismeretlen kézírású másolat, 2 f.
21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Az eredeti Gauss levelének ama
másolatán van, melyet – – János főherceghez 1832. aug. 8-án intézett
folyamodványához mellékelt.
K 24/134.
BOLYAI JÁNOS önéletrajzának, a
Bolyai-család történetének és az Üdvtan előmunkálatainak részletei.
É.n.
Gépírásos másolatok a
marosvásárhelyi ref. koll.-ban lévő eredetiről. 16 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatékából. )
A 16. lapon Biás István
feljegyzése.
K 24/135.
BOLYAI JÁNOS töredékes feljegyzése
1848-ból.
Kéziratmásolat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 24/136.
BOLYAI JÁNOS: Üdvtan. (Részletek.)
É.n.
Gépírásos másolat a
marosvásárhelyi ref. koll.-ban lévő eredetiről. 14 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 24/137.
BOLYAI JÁNOS: Vorwort zur
Begründung der Raumlehre. Aus Aufzeichnungen von – – die aus der Zeit um 1835 zu
stammen scheinen. Német.
Gépirat, 3 f. 22 x 29 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A szöveg hasonló ahhoz, melyet
Stäckel közöl: Urkunden z. Gesch. d. nicht-euklid. Geometrie II. köt. 221–223.
1.
Bolyai Farkas és Bolyai János analecta
K 24/138.
BOLYAI FARKAS
Csepelyi Albert, mándi: Orvos
könyv, melyet Méltóságos Gr. N. Ertsei Toldalagi Ferentzné, M. Gr. Bánfi Kata
asszony őnagysága számára leírt Csepelyi Albert. (Az orvoslás mesterségéről. )
Nagyercse, 1765.
Kézirat, 253, 122 f. 17 x 22 cm.
rongált félbőrkötés.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
A kilencedik könyv alcíme: Az
szakátsi mesterségről.
Az előzéklapon Hints Elek
bejegyzése a könyv tulajdonosairól, akik között – – is szerepel.
K 25/1.
BOLYAI FARKAS-nak szóló üzenet
Zeyk József szüleinek írott levéltöredékén. Bolyai János autográf jegyzetével.
[Göttingen, 1832.]
Autográf, 1 f. 22 x 12 cm. +
másolata.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/2.
BOLYAI GERGELY elismervénye Bolyai
János egyik levelének átvételéről.
Bolya, 1858. aug. 10. Német.
Nyomtatvány, autográf aláírással
és kézírásos bejegyzéssel. 1 f. 18 x 11 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/3–4.
BOLYAI JÁNOS névjegyei.
2 db, 7 x 3 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/5.
GAUSS, KARL FRIEDRICH elismervénye
Bolyai Farkas levelének átvételéről.
Göttingen, 1853. febr. 16. Német.
Nyomtatvány, – – autográf
aláírásával. 1 f. 18 x 12 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/6.
HANGVERSENY-PLAKÁT,
Marosvásárhely, 1843. máj. 4-én, a Lutheránus Egyház segítésére rendezett
koncertre. (Az első és második rész 3. számát Bolyai János adta elő.)
Egykorú nyomtatvány, 1 f. 22 x 35
cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 25/7.
HÉN von SCHŐNBRUCK, FANNI
emléksorai Bolyai János-nak.
Arad, 1830. jún. 29. Német.
Autográf, 1 f. 15 x 10 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/8.
Ismeretlen férfi-portré.
Ceruzarajz, bekeretezve. (Állitólag valamelyik Bolyai rajza.)
Fehér keretben, 23 x 26 cm.
Poss. MTAK 1/1941.
Ld. RAL 562/1940. sz. iratot.
K 25/9.
SHAKESPEARE, WILLIAM arcképe.
(Állítólag valamelyik Bolyai rajza.) Rajta tintával – – síremlékén levő vers.
Marosvásárhely, é.n. Ceruzarajz, 8
x 11 cm.
Poss. Bolyai Gábos Dénesné
MTAK 1/1941.
Mellette Voinovich Géza, az MTA
főtitkára kísérő levele.
K 25/10.
VAJDA DANIEL emléklap-gyűjteménye
1814–1815-ből.
Emléklapok a következőktől: Antal
János, Aranka György, Asztalos István, Bolyai Farkas, Bolyai János, Joannes
Lucas de Borosnyo, Csernátoni A., Decsi [?], Dósa Gergely, Ferentzi Elek,
Göldner Dániel, Hegedüs Lajos, Kerekes Ferenc, Kierény Mátyás, Köteles Sámuel,
Mátyus dr., S.B. Nagy József, B.Nagy József, Pataki József, Szabó (?), Szathmáry
József, Szathmáry Mihály, Tompa János, Várady József, B[enkö] S[usanna].
Marosvásárhely, 1814-1815. Magyar,
görög, latin, német.
Autográf emléksorok, 25 f. 13 x 9
cm. kék-szürke kartonban.
Poss. Székely Ödön
MTAK 11/1913.
II. GAZDASÁGI ÉS CSALÁDI IRATOK
Vagyoni és birtokügyek
K 25/11.
ÁTS SÁMUEL bizonyságlevele a Pávai
[Pávay] Vajna-örökség rectifikálásáróI Bolyai Farkas és Fogarasi Szabó Imre
javára. Az utolsó lapon Bolyai Farkas és Szabó Imre egyezkedése.
Domáld, 1816. jan. 31. és okt. 25.
Eredeti kézirat, autográf
aláírásokkal, 6 f. 23 x 38 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 25/12–14.
BENKŐ JÓZSEFNÉ, BACHMANN JULIANNA
(Bolyai Farkas anyósa) ingatlanaira vonatkozó iratok:
12. – – házának árverési
jegyzőkönyve.
13. – – kicserélt szántóföldjének
visszaváltható jogát elismeri: Szentkirályi Mihály.
14.. Pénzfizetési jegyzet.
1813–1816 között.
Egykorú kézirat és másolat, össz.
4 f. kül. nagyság.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
A 2. számú iraton Késmárky Sámuel
feljegyzése.
K 25/15–18.
BENKŐ JÓZSEFNÉ, BACHMANN JULIANNA
és Gr. BETHLEN ELEKNÉ, B. PLATO VILHELMINA közötti per vonatkozó iratai:
15. Bodor Pál nyugtája Bethlen
Elekné „vinculumjának” átvételéről.
16. Bethlen Elekné „vinculumos”
kötelezvénye.
17. Bodor Pál utasitása Gyulai
Antal számára a Bethlen Elek elleni executiora.
18. Kivonat a besztercei piaci
ár-tabellából.
Kolozsvár, 1818. Magyar és német.
Autográf, és másolat, össz. 5 f.
kül. nagyság.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/19.
BENKŐ JÓZSEFNÉ, BACHMANN JULIANNA
meghatalmazása Bodor Pál számára, eladott háza árának b. Kemény Simonnak való
átadásáról.
Marosvásárhely, 1816. ápr. 9.
Bolyai Farkas autográf írása, 1 f.
19 x 24 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
Hátlapján Otsai Sámuel
elismervénye pénzátvételről, 1816. ápr. 16.
K 25/20.
BENKŐ JÓZSEFNÉ, BACHMANN JULIANNA számára kiállított nyugta a hadiadó befizetéséről.
1819. nov. 18.
Egykorú kézirat, 1 f. 21 x 17 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/21.
BENKŐ JÓZSEFNÉ, BACHMANN JULIANNA
számára lefoglalt bor felett tartott szakértői szemléről kiállított
bizonyságlevél. Aláirók: Pataki János, Balós István, és Kolosvári Ferenc.
Kolozsvár, 1818. nov. 17.
Egykorú kézirat, 1 f. 23 x 38 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/22.
GR. BETHLEN ELEKNÉ, B. PLATO
VILHELMINA levele BODOR PÁL-nak.
Kerlés, 1818. febr. 18.
Másolat, autográf aláírással, 2 f.
19 x 24 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/23.
BODOR PÁL kimutatása a gr. Bethlen
Elektől Benkő Józsefné számára exequált 4000.– forintra becsült holmik
eladásáról.
É.n.
Autográf, 5 f. 24 x 39 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/24.
BODOR PÁL levélfogalmazványa az
erdélyi Guberniumnak egy ellene tett panasz tárgyában. 1818.
Autográf, aláírás nélkül. 2 f. 21
x 35 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/25.
BODOR PÁL végső elszámolási
kimutatása a Benkő Józsefné, Bachmann Julianna háza eladása alkalmával kapott
összegekről.
Kolozsvár, 1821. szept. 27.
Autográf, 4 f. 24 x 39 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/26.
.BOLYAI FARKAS adókönyve.
Marosvásárhely, 1855–1856.
Nyomtatvány, magyar és német
kéziratos bejegyzésekkel. A borítólap belső oldalán Bolyai Farkas autogr.
jegyzete. Papírkötés, 8 f. 13 x 20 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka)
K 25/27.
BOLYAI FARKAS nevére szóló „Adó
befizetésre intő jegy”.
Marosvásárhely, 1856. máj. 31.
Nyomtatvány, kéziratos
bejegyzésekkel, 1 f. 17 x 11 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/28.
BOLYAI FARKAS jegyzettöredéke a
domáldi birtok eladására vonatkozóan.
Autográf, 1 f. 12 x 13 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A jegyzet végén Péterfi K. név
olvasható.
K 25/29.
BOLYAI FARKAS kérelme Apor
Ferenchez, Küküllő vármegye főbírájához a domáldi határ közföldjeinek másodszori
kiigazítása alkalmával a kertjéhez csatlakozó terület tulajdonjogáért.
[1803. ápr. 18]
Autográf, 2 f. 25 x 40 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Az irat hátlapján található a
„Végzés”.
K 25/30.
BOLYAI FARKAS kérelme Szeredai
Kristófhoz, Küküllő vármegye felső kerületi főbírájához, anyjának Domáldon, és
anyja testvérének Pávay Ferencnek [Maros]földváron jutott nyilak
határkiigazítási napjának elhalasztása ügyében. [1811?]
Autográf, 1 f. 24 x 38 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Hátlapján a „Végzés” 1811. ápr. 5.
dátummal és aláírással.
K 25/31.
BOLYAI FARKAS nyilatkozata domáldi
birtokának testvére, Bolyai Antal felügyeletére bízásáról.
Marosvásárhely, 1838. ápr. 17.
Autográf, 1 f. 24 x 19 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Bolyai Antal autográf aláírásával.
K 25/32.
BOLYAI FARKAS számára a domáldi birtok utáni úrbéri kárpótlási tőkék utalványozása.
Marosvásárhely, 1858. júl. 23.
Nyomtatvány, kéziratos
bejegyzésekkel, 2 f. 26 x 42 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/33–36.
BOLYAI FARKAS számára kiállított
nyugták a császári adó befizetéséről.
Marosvásárhely, 1850–1853 között.
Eredeti iratok, egyik nyomtatvány
kéziratos bejegyzésekkel. 4 db, össz. 4 f. átlag 19 x 11 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/37–41.
BOLYAI FARKAS számára kiállított
nyugták letétetett napszámokról. Aláíró: Dencz rendőri tiszt.
1856. szept.
Egykorú kéziratok, 5 db, 5 f. II x
5 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/42–45.
BOLYAI FARKAS számára kiállított
nyugták a marosvásárhelyi ref. kollégiumtól bérelt telek haszonbérleti díjának
befizetéséről.
Marosvásárhely, 1851–1854 között.
Egykorú kéziratok, 4 db, össz. 4
f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/46.
BOLYAI FARKAS és BOLYAI JÁNOS
nyilatkozata arról, hogy Benkő József és felesége, Bachmann Julianna még
életükben írt „Mutua fassioját és Testamentumát” elismerik, és az örökségnek a
kolozsvári törvény szerinti szétosztásában appellatio nélkül megnyugszanak.
Marosvásárhely, 1828. ápr. 15.
Bolyai Farkas autográf írása,
Bolyai János záradékával. 2 f. 23 x 39 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 25/47.
BOLYAI FARKAS és gyermekei,
valamint BOLYAI KAROLINA és gyermekei között létrejött osztályegyességi
egyezmény.
Bolya, 1845. febr. 17.
Aláírók: Bolyai Farkas, Bolyai
Karolina, Bolyai János, Bolyai Gergely, Beretzki József, Beretzki Sigmond,
Beretzki Karolina.
Eredeti irat, autográf
aláírásokkal. 2 f. 23 x 39 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 25/48.
BOLYAI FARKAS és CSIKI PÉTER
közötti, a domáldi birtokot érintő haszonbérleti szerződés kézirata.
Erzsébetváros, 1853. szept. 28.
Egykorú, Bolyai Farkas és Csiki
Péter autográf. megjegyzésével, ill. aláírásával. 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/49.
BOLYAI FARKAS és KÉSMÁRKY (LÁNYI)
SÁMUEL nyilatkozata egy, a Bolyai Antal által eladott Bolyai-birtokrész
tulajdonjogáról.
Bolya, 1845. aug. 26.
Eredeti kézirat, autográf
aláírásokkal, 2 f. 23 x 37 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
A 2. lapon Bolyai Antal
elismervénye másolatban, 300 Ft felvételéről. (A másolat hitelesitése 1845.
márc. 27-én történt, a szöveg már alig látszik.)
K 25/50–51.
BOLYAI FARKAS és KRISCHÁN STEPHAN
egyességlevele az utóbbi házhelyére vonatkozólag.
Autográf 2 példányban, 1-1 f. 20 x
25 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Hitelesítette: Dálnoki Weress
Bálint Küküllő vármegye hites asszeszora.
K 25/52.
id. BOLYAI GÁSPÁR elismervénye
egyik jobbágya földjének elzálogosításáról.
Domáld, 1781. máj. 10.
Autográf, l f. 21 x 25 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Hátlapján Bolyai János autográf
feljegyzése az orvosi gyógykezelésre és a szemgyulladásra vonatkozóan.
K 25/53.
BOLYAI GERGELY jegyzéke az oláhok
által Bolyában 1848-ban okozott gazdasági károkról.
Bolya, 1849. máj. 5.
Autográf, 2 f. 24 x38 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
Fronius első alispán
megjegyzésével.
K 25/54.
BOLYAI JÁNOS
Der K. K.
Grundentlastungs-Landes-Commission für Siebenbürgen nyomtatványűrlapja – –
számára az úrbér-kárpótló előleg hatodik részletére vonatkozólag.
Szeben, 1858. dec. 30. Német.
Nyomtatvány, l f. 43 x 35 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/55–56.
BOLYAI JÁNOS: A domáldi birtok
adás-vételi szerződése, és ugyanennek a domáldi ág. ev. egyházközség részéről
kiállított másolata – – nak címezve.
Marosvásárhely, 1857. márc. 8.
Német.
Autográf és egykorú, 2 db, össz. 4
f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/57.
BOLYAI JÁNOS elismervénye arról,
hogy anyai örökségrészéből 250 Ft értékü váltót apjától átvett.
Marosvásárhely, 1828. ápr. 1.
Autográf, l f. 23 x 39 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 25/58.
BOLYAI JÁNOS meghatalmazása Bolyai
Gergely számára a domáldi birtok után járó földtehermentesítési kötvények
átvétele és eladása ügyében.
Marosvásárhely, 1859. okt. 25.
Német.
Autográf, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/59.
BOLYAI JÁNOS nyilatkozata
nagyanyja, Benkő Józsefné, Bachmann Julianna után rámaradt örökség megtartása,
illetőleg hagyományozásával kapcsolatban.
Marosvásárhely, 1828. ápr. 20.
Bolyai Farkas autográf írása, – –
aláírásával és megjegyzésével. 1 f. 23 x 39 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
K 25/60.
BOLYAI JÁNOS örökségelfogadó
nyilatkozata.
Marosvásárhely, 1856. dec. 29.
Német.
Eredeti irat, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Hátlapján a marosvásárhelyi
járásbíróság értesíti Székely Lajos ügyvédet, hogy – – követelésének 14 napon
belül helyt kell adni.
K 25/61.
CSIKE ISTVÁN levele BODOR PÁL-nak.
Derse, 1818. márc. 16.
Autográf, 2 f. 19 x 23 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/62–63.
FELSZEGI PÉTER levele GYULAI
ANTAL-nak.
Magyaros, 1818. márc. 23.
Autográf + hitelesitett másolata.
Össz. 3 f. kül. nagyság.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/64.
GERGELLY SÁNDOR levele BODOR
PÁL-nak.
Kerlés, 1818. ápr. 27.
Autográf, 2 f. 17 x 22 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/65–66.
GERGELLY SÁNDOR levelei GYULAI
ANTAL-nak.
Kerlés, 1818.
Autográf, 2 db, össz. 2 f. 17 x 21
cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/67.
GYULAI ANTAL bizonyságlevele a
Benkő Józsefné és Bethlen Elekné közötti per kapcsán Bodor Páltól kapott
instrukciókról.
Kolozsvár, 1818. márc. 30.
Autográf, l f. 22 x 38 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/68–70.
GYULAI ANTAL levelei BODOR
PÁL-nak.
Somkerék, 1818.
Autográf, 3 db, össz. 4 f. átlag
18 x 22 cm. Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/71.
GYULAI ANTAL számára kiállított
bizonyságlevél a Benkő Józsefné és Bethlen Elekné közötti per kapcsán.
Székelyudvarhely, 1818. márc. 24.
Eredeti irat, l f. 21 x 33 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/72.
JÓNÁS DÁNIEL nyugtája 4 forint
átvételéről.
Kolozsvár, 1818. máj, 23.
Autográf, l f. 18 x 11 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/73.
KEMÉNY SIMON levele BODOR PÁL-nak.
Marosvásárhely, 1816. júl. 13.
Egykorú kézirat, autográf
aláírással. 6 f. 20 x 23 cm + egy címszalag, rajta Bodor Pál jegyzete.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/74.
BÁNYAI SÁMUEL bizonyságlevele
arról, hogy Benkő Józsefné, Bachmann Julianna házáért kapott kimutatott összeget
Keresztes Dánielnek adta át.
Kolozsvár, 1816. jún. 27.
Autográf, 1, f. 19 x 22 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/75.
MAROSVÁSÁRHELY Cs. Kir. Kerületi
Törvényszéke értesíti Bolyai Jánost Bolyai Gergely örökségelfogadó
nyilatkozatának helybenhagyásáról és megőrzéséről.
Marosvásárhely, 1857. márc. 18.
Német.
Eredeti kézirat, 1 f. 22 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 25/76.
MIKLÓS KÁROLY levele B. BÁNFFI
FERENC-nek.
Szék, 1819. jún. 22.
Autográf, 2 f. 20 x 24 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/77–79.
MIKLÓS KÁROLY levelei BODOR
PÁL-nak.
1819–1821.
Autográf, 3 db, össz. 6 f. 19 x 24
cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/80.
MISKOLTZI SÁMUEL levele BODOR
PÁL-nak.
Ajton, 1818. ápr. 24.
Autográf, 2 f. 19 x 23 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/81–86.
NAGY JÓZSEF levelei BODOR PÁL-nak.
1817–1818 között.
Autográf, 6 db, össz. 7 f. 18 x 22
cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/87.
NAGY JÓZSEF levele FELSZEGI
JÁNOS-nak.
Kolozsvár, 1817. nov. 21.
Autográf, l f. 19 x 21 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/88.
NAGY JÓZSEF nyugtája, 54
forintról, melyet Bodor Páltól kapott ajándékvásárlásra.
Kolozsvár, 1817. jún. 21.
Autográf, l f. 21 x 8 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/89.
NAGY SÁNDOR levele GYULAI
ANTAL-nak.
Árokalja, 1918. márc. 19.
Autográf, l f. 19 x 22 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/90.
SZABÓ GERGELY levele BODOR
PÁL-nak.
Kolozsvár, 1818. febr. 25.
Autográf, l f. 22 x 18 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/91.
SZATHMÁRI PAP DÁNIEL
bizonyságlevele a Bodor Pál és Gyulai Antal közötti Benkő Józsefnét illető
megegyezésről.
Kolozsvár, 1818. ápr. 17.
Autográf, 2 f. 23 x 37 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 25/92–93.
BOLYAI DÉNES keresztlevele.
(Kivonat a marosvásárhelyi ev. ref. [...] ekklézsia keresztelő könyvéből. 3.
könyv, 31. lap.) Kiállitva: Marosvásárhely, 1871. nov. 14.
Nyomt., kézírással kitöltve. l f.
22 x 34 cm.
Poss. MTAK 13/1938.
Az erre vonatkozó iratokat ld. RAL
125/1938. és 198/1938. sz. könyvtári iratok között. – 93. Ugyanaz.
Fényképmásolat a család tulajdonában levő, 1941-ből származó másolat alapján. l
db, 18 x 13 cm.
Poss. MTAK 40/1960.
K 25/94.
BOLYAI DÉNES születési anyakönyvi
kivonatának román nyelvü másolata.
1958. febr. 4.
Fényképmásolat a család
tulajdonában levő eredeti alapján. 2 db, 18 x 13 cm.
Poss. MTAK 40/1960.
K 25/95–96.
BOLYAI DÉNES és LŐRINCZ ARANKA
1903. júl. 28-án kötött házasságának magyar és román nyelvü anyakönyvi
kivonatai.
Gyulafehérvár, 1903. nov. 26. és
1930. febr. 3.
Hivatalos iratok, 2 db, össz. 3 f.
kül. nagyság.
Poss. Szily Kálmán, MTAK 9/1910.
és Hints Elek, MTAK 115/1967.
A magyar nyelvű kivonat
mellékletként érkezett – – nek a MTA-nak 1906. szept. 30-án írt
folyamodványához.
K 25/97.
BOLYAI GERGELY beadványa a
szalatnai bányafőkapitánysághoz Bolya (Bell) községben kőszén felkutatására
szóló engedélyért. Hátlapján a bányakapitányság válasza, belül
ceruzafogalmazvány.
Bolya, (Bell), 1864. szept. 9.
Német.
Autográf, 2 f. + 1 melléklet. 21 x
34 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
Régi jelezete: RAL 235/1942.
K 25/98.
BOLYAI GERGELY iskolai
bizonyítványa.
Marosvásárhely, 1846. jún. 25.
Eredeti irat, l f. 56 x 43 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
K 25/99.
BOLYAI GYULA gyászjelentése.
Kolozsvár, 1901. jan. 8.
Nyomtatvány, l f. 30 x 23 cm.
Poss. MTAK 36/1967.
Hátlapján a címzés: Saly Lászlóné
urnőnek, Nagykanizsán.
MÁSOLAT
K 25/100.
BOLYAI AMÁLIA folyamodványa
Marosvásárhely város tanácsához szegénységi bizonyítvány végett.
Marosvásárhely, 1860. jún. 9.
Biás István másolata, l f. 21 x 34
cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Hátlapján akiállított
bizonyítvány, ugyancsak másolatban.
K 26/1.
BERECZKI SIGMOND levele BOLYAI
GERGELY-nek.
Székelykeresztúr, é.n. febr. 9.
Autográf, 2 f. 17 x 22 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
Régi jelezete: RAL 235/1942.
K 26/2.
BOLYAI DÉNES levele a MAGYAR
TUDOMÁNYOS AKADÉMIÁ-nak.
Gyulafehérvár, 1906. szept. 30.
Másolat, 2 f. 21 x 33 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 10/1910.
Melléklet – – Szily Kálmánnak
1906. szept. 30-án írt leveléhez. Ld. K 26/4.
K 26/3–4.
BOLYAI DÉNES levelei SZILY
KÁLMÁN-nak.
Gyulafehérvár, 1904–1906.
Autográf, 2 db, össz. 3 f. kül.
nagyság.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909. és 10/1910.
K 26/5.
BOLYAI FARKASNÉ, BENKŐ ZSUZSANNA
levele BODOR PÁL-nak.
Marosvásárhely, 1819. márc. 16.
Autográf, 2 f. 18 x 23 cm.
Poss. Farkas Gyula
MTAK 7/1914.
K 26/6.
id. BOLYAI GÁSPÁR levele BOLYAI
ANTAL-nak
Lugos, 1800. márc. 31.
Autográf, 2 f. 20 x 24 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 26/7.
ifj. BOLYAI GÁSPÁR levele apjának,
BOLYAI GERGELY-nek.
É.n.
Autográf, 2 f. 17 x 21 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
Régi jelezete: RAL 235/1942.
K 26/8.
ifj. BOLYAI GÁSPÁR levele SZILY
KÁLMÁN-nak.
Székelyudvarhely, 1909. okt. 7.
Autográf, 2 f. 11 x 17 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 6/1910.
K 26/9–17.
BOLYAI GERGELY levelei
feleségének, BERECZKI KAROLINÁ-nak
Bolya, 1851–1854.
Autográf, 9 db, össz. 18 f. és egy
boríték. Kül. nagyság.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 1/1942. és 16/1967.
A K 26/13, 15, 16, 17 számú
levelek régi jelzete: RAL 235/1942.
K 26/18.
BOLYAI GERGELY levele fiának,
BOLYAI GÁSPÁR-nak.
Bolya, 1866. szept. 7.
Autográf, 1 f. 21 x 35 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
Régi jelezete: RAL 235/1942.
K 26/19.
BOLYAI GERGELY levele MENTOVICH
FERENC-nek.
Bolya, 1867. ápr. 20.
Autográf, (egy leszakadt boríték
belső oldalán).
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/20–22.
BOLYAI GERGELY levelei SZABÓ
SÁMUEL-nek.
Bolya, 1867.
Autográf, 3. db, össz. 6 f. és egy
boríték. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/23.
TELEKI FERENC (1787–1861) levele
SZÁSZ ISTVÁN-nak.
1856.
Levélkivonat Bolyai Gergely
másolatában, 1 f. 12 x 19 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Elhelyezve: Bolyai Gergely levele
Szabó Sámuel-nek (1867. ápr. 20.) mellett.
K 26/24–31.
BOLYAI GERGELY levelei SZILY
KÁLMÁN-nak.
Bolya, 1884–1887.
Autográf, 8 db, össz. 18 f. kül.
nagyság.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 26/32.
BOLYAI GERGELYNÉ, BERECZKI
KAROLINA levele férjének.
Marosvásárhely, é.n.
Autográf, 2 f. 18 x 21 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
Régi jelzete: RAL 235/1942.
K 26/33.
BOLYAI JÁNOSNÉ, ORBÁN ROZÁLIA
levele POPITSKA ?-nak.
[1854.] Német.
Bolyai János autográf
fogalmazványa, 2 f. 24 x 15 és 23 x 23 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/34.
BÖJTHE JÁNOS levele BOLYAI
JÁNOSNÉ-nak.
1852 körül.
Kéziratmásolat, 1 f. 19 x 43 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 26/35.
DÉKÁNY IMRÉNÉ, BOLYAI MALVIN
levele SZILY KÁLMÁN-nak.
Kolozsvár, 1907. márc. 27.
Autográf, 2 f. 16 x 22 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 26/36.
KEMÉNY SIMON levele id. BOLYAI
GÁSPÁR-nak.
Kolozsvár, 1799. jan. 30.
Autográf, 2 f. 25 x 39 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Megjelent: Szabó Péter: Adalékok
Gauss és Bolyai levelezéséhez és Bolyai Farkas életrajzához B mellékleteként.
(Mathematikai és Természettudományi Értesítő 1907.)
K 26/37–38.
KONCZ JÓZSEF levelei BOLYAI
GERGELY-nek.
Marosvásárhely, 1883, 1887.
Autográf, 2 db, össz. 3 f. kül.
nagyság.
Poss. MTAK 1/1966. és 16/1967.
K 26/39.
SIPOS SÁMUEL levele BOLYAI
GERGELY-nek.
Mihályfalva, 1886.
Autográf, csonka. 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
K 26/40.
SZŐTS JÚLIA (szolgáló) levele
BOLYAI GERGELY –nek.
Marosvásárhely, 1860. jan. 27.
Autográf, sérült. 2 f. 17 x
21 cm.
Poss. ifj. Bolyai Gáspár
MTAK 4/1909.
Bolyai János haláláról tudósítja
Bolyai Gergelyt.
K 26/41–46.
VÉGH ÖDÖNNÉ, SALY GIZELLA levele a
MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIÁ-nak.
Nagykanizsa, 1928. aug. 6.
Autográf, 2 f. 16 x 22 cm. és két
ujságkivágat.
Mellékletei: 42. BOLYAI DÉNES
levele SALY LÁSZLÓNÉ, BOLYAI MÁRIÁNAK. Gyulafehérvár, 1903. Autográf, 1 f. +
boríték, későbbi dátummal. – 43. BOLYAI MÁRIA és SALY LÁSZLÓ 1890. okt. 6-án
kötött házasságának anyakönyvi kivonata. Kiállíttatott: Nagykanizsa 1923. szept.
6. Eredeti irat, 1 f. – 44. BOLYAI DÉNES vasúti félárú jegy váltására jogosító
igazolványa 1903–1907 évekre. – 45. VÉGH ÖDÖNNÉ, SALY GIZELLA levele WIASSICS
GYULÁ-nak. Nagykanizsa, 1928. aug. 6. 2 f. – 46. BALOGH JENŐ levele SZINNYEI
JÓZSEF-nek: Budapest, 1928. okt. 13. Gépirat, 1 f.
Poss. MTAK
Valamennyi irat régi jelzete:
Vegyes 4-rét 107.
K 26/47–55.
BOLYAIAK-ra vonatkozó apróságok:
47. Tinten recept. Arad, 1828.
aug. 2. Német. – 48. Előfizetési nyugta a Székely Közlönyre Bolyai Gergely
nevére. – 49. Bolyai Jánosnak címzett boríték. – 50. Nyomtatott szentkép
(későbbi korból). – 51. Képes emléklap. Német. – 52. Erkölcsi példabeszédek. 3
f. nyomtatvántöredék. – 53. Az új kölcsönről. Nyomtatvány, valószínűleg a 19.
század végéről. – 54–55. Der nützliche Rathgeber II. és IV. (1840, 1842)
évfolyamból való töredékek. 2 db. Német.
Kézirat és nyomtatvány, össz. 8
db.
Átlag 12 x 20 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/56.
BOLYAI JÁNOS gyermekeinek – Dénes,
Amália – gyermekkori írásai.
1850–1852-ből. Magyar és német.
Egykorú kézirat, 4 f. kül.
nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/57–58.
ifj. BOLYAI JÁNOS-ra vonatkozó
apróságok:
57. Meghívó az Országos Tiszti
Kaszinó előadásaira. – 58. – – nak címzett boríték a MTAK-tól.
Össz. 2 db, kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 26/59.
[KERÉNYI FRIGYES] VIDOR EMIL:
Lengyel temetkezés. Versmásolat, valószínűleg Bolyai Gergely kézírásával.
Megjelent: – – összes költeménye 1840–1851. (Bp. 1875.) c. kötetben.
Kézirat, 2 f. Rajta Tompa Mihály:
Az őrült anya c. versének másolata is. 17 x 21 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
K 26/60.
[TOMPA MIHÁLY]: [A gólyához.] A
gólya. Versmásolat, valószínűleg Bolyai Gergely valamelyik családtagjától.
Bolya, 1856. máj. 5.
Kézirat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. Bolyai Gábos János
MTAK 16/1967.
A kéziraton a verscím: A gólya.
Aláírás : K. L.
Bolyai Farkas és Bolyai Jánosról szóló művek, adatok
K 26/61.
BATTA ISTVÁN: Adalék Bolyai János
életéhez. Kolozsvár, é.n.
Gépirat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Az Akadémiai Értesítő 1918.
444–445. lapján megjelent adatközlés másolata.
K 26/62.
BIÁS ISTVÁN: Bolyai emlékek.
Bolyai Farkas ládája. (Cikkmásolat)
É.n.
Gépirat, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 26/63–65.
BIÁS ISTVÁN: Bolyai Farkas
arcképfestője . Cikkmásolat.
Marosvásárhely, é. n.
Gépirat, 10 f. kül. nagyság.
Közötte: – 64. Bolyai Farkas levele Jakab Lajosnak. Marosvásárhely, 1829. jan.
13. Másolat, 2 f. – 65. Bolyai Farkas levele Szabó Jánosnak. É. n. Másolat, 3 f.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 26/66.
Adatok BOLYAI FARKAS ismeretlen
arcképéhez. (Feljegyzések ismeretlentől. )
Gépiratmásolat, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 26/67–68.
BIÁS ISTVÁN: Bolyai János utolsó
szállása. (Adatközlés). Mellete Bolyai
János házbérszerződése – –
másolatában.
Marosvásárhely, 1930.
Kéz- ill. gépirat, 2 f. 21 x 34
cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 26/69.
BOLYAI FARKAS ÉS BOLYAI JÁNOS-ra
vonatkozó cikkek és tanulmányok bibliográfiája.
Bp. 1922. (?)
Ismeretlen kézírás, hátlapján
Szily Kálmán megjegyzése, 5 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 36/1967.
K 26/70–71.
BOLYAI GERGELY: Bolyai Farkas és
Bolyai János életrajza.
1867.
Autográf, 2 db, össz. 3 f. 22 x 35
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Bolyai János életrajza hátlapján:
id. Bolyai Gáspár levele fiához, Farkashoz Göttingába való indulása előtt.
(Bolyai Gergely másolatában.)
Bolyai János életrajza megjelent:
Ért. a mat. tud. köréből XI. köt. IX. Szily K.: Adatok Bolyai Farkas
életrajzához c. munka H mellékleteként.
K 26/72.
BOLYAI GERGELY: Adatok Bolyai
János életrajzához.
Marosvásárhely, 1884. szept. 26.
Másolat, autográf aláírással, 2 f.
21 x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 26/73–74.
BOLYAI GERGELY:
1. Utólagos adatok és a közlöttek
kiegészítésére szolgáló közlemények a Bolyai Farkas közölt életrajzához. Bolya,
1884. nov. 19. (Az eredeti számozást tekintve a 2. ív hiányzik.)
2. Toldalék. – – még följegyzésre
méltók c. jegyzete apjáról, Bolyai Farkasról. Bolya, 1884. nov. 23.
Autográf, össz. 5 f. 21 x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 26/75.
BOLYAI GERGELY megjegyzései a
Természettudományi Közlöny XVI. köt. 1884. nov. 183. füz. 44l. lap 3.
bekezdésébeni jellemzésre vonatkozólag. É.n.
Autográf, aláírás nélkül. l f. 21
x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
Bolyai Farkas 1848/49-beni
magatartására vonatkozó jegyzetek.
K 26/76.
HINTS ELEK: Átöröklés a
Bolyaiaknál. (Az Országos Közegészségügyi Egyesületben 1940. ápr. 9-én tartott
előadás)
Nyomtatvány, 32 l. 14 x 20 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
K 26/77–79.
HINTS ELEK: A Bolyaiak exhumálása
és koponyái. 1965-ben a Semmelweis-ünnepi nagygyűlésen tartott előadás.
Budapest, 1965.
Gépirat, autográf bejegyzéssel. 11
f. 21 x 27 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
Mellette: l. Engedély a Bolyai
koponyák másolatának elkészítésére. Gépirat, 2 f. – 2. Az előadás német nyelvü
kivonata. Autográf 5 f.
K 26/80.
HINTS ELEK: Bolyai Farkas
életmódja, betegsége, halála. I–IV. rész. Tanulmány.
É.n.
Gépirat, 15, 2, 3 f. 18 db
fénykép. 21 x 27 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
K 26/81.
HINTS ELEK: Bolyai Farkasné (Benkő
Zsuzsanna). I–VII rész. Tanulmány.
É.n.
Gépirat, 7, 20, 3, 10, 8, 2 f. 3
db fénykép. 21 x 27 cm. Poss. MTAK 115/1967.
K 26/82.
HINTS ELEK: Bolyai János. I–IX
rész. Tanulmány.
É.n.
Gépirat, 28, 4, 9, 6, 14, 4, 4, 6
f. 7 db fénykép. 21 x 28 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
K 26/83.
KONCZ JÓZSEF: Bolyai János
életrajzi adatai.
Marosvásárhely, 1885. febr. 6.
Autográf és idegen kézírás. 2 f.
21 x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 28/1963.
A második oldalon – – levele Szily
Kálmánnak.
K 26/84.
NEMES ÖDÖN: Bolyai János
(Életrajzi vázlat.)
1867. febr. 21.
Autográf, 2 f. 14 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/85.
SARLÓSKA ERNŐ: Bolyai János – a
katona.
(Klny. A MTA III. (Matematikai és
Fizikai) osztályának közleményeiből. ) Bp. 1965.
Nyomtatvány, 46 1. 34 fénykép.ˇ17
x 24 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
– – Hints Eleknek szóló
dedikációjával.
K 26/86.
SZABÓ PÉTER: Adalékok Gauss és
Bolyai levelezéséhez és Bolyai Farkas életrajzához. Felolvasás. Elhangzott az
MTA III. osztályának 1907. máj. 27-én tartott ülésén.
Autográf, 16 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
Megjelent: Mathematikai és
Természettudományi Értesítő 1907.
K 26/87.
SZABÓ PÉTER: Jegyzetek az
„Adalékok Gauss és Bolyai levelezéséhez és Bolyai Farkas életrajzához” c.
tanulmányhoz.
Bp. 1907. Magyar és német.
Autográf, 4 f. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/88.
SZABÓ PÉTER: Beiträge zum
Briefwechsel zwischen C. F. Gauss und W. Bolyai und zur Biographie von W. Bolyai
von –
Bp. 1907. Német.
Autográf, 11 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A 2. folio 2/a és 2/b lapokból
álló nyomtatvány.
Megjelent: Mathematische und Naturwissenschaftliche Berichte aus Ungarn XXV. kötetében.
K 26/89–92.
SZABÓ PÉTER: Bolyai Farkas törekvései az erdészi pályára. Tanulmány és akadémiai felolvasás.
Autográf, 12 f. 21 x 34 cm.
Mellékletek másolatban:
90. Bolyai Farkas kérvénye az
Erdélyi Thesaurariatushoz. 1 f. – 91. Bolyai Farkas szolgálati bizonyítványa. 1
f. – 92. Herepei János levelei Bolyai Farkasnak. 2 db, 1 f.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Megjelent: Akadémiai Értesítő
1914. 490–502. l.
K 26/93.
SZABÓ PÉTER: Bolyai János ifjúsága
(1802–1822). Tanulmány. A Magyar Tudományos Akadémia III. osztályának 1909. dec.
13-i ülésén bemutatta: Rados Gusztáv. Magyar és latin.
Autográf, 23 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A 19. folio a, b, c lapokból áll.
Megjelent: a Mathematikai és
Physikai Lapok 1910. márciusi számában.
K 26/94.
SZABÓ PÉTER: Die Jugend Johann
Bolyais (1802–1822). Vorgelegt in der Sitzung der III. Klasse der Ungarischen
Akademie der Wissenschaften vom 13. Dezember 1909.
Gépirat, autográf jegyzetekkel, 28
f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 26/95.
SZÉKELY GYÖRGY: [A] Nemzeti Színház 125 éve. (Benne Németh László: A két Bolyai c. drámájának egy
jelenetéről készült kép).
Nyomtatvány, 18 f. 20 x 23 cm.
Poss. Sarlóska Ernő
MTAK 39/1967.
K 26/96.
Bolyai-intézetek ünnepi
találkozója 1971. jún. 16-án. Meghívó.
Nyomtatvány, 4 f.
Poss. Sarlóska Ernő
MTAK
K 27/1–3.
HINTS ELEK: Bolyai adatok, Bolyai
emlékek. (Album, 3 kötetben).
I. köt. Bolyai Farkas I. rész. 57
f.
II. köt. Bolyai Farkas II. rész.
104 f.
III. köt. Bolyai János és Bolyai
utódok. 111 f.
Gépirat, autográf bejegyzésekkel,
fényképekkel és térképekkel. 22 x 27 cm. Műanyag kötésben.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 28/1
BOLYAI FARKAS erdészeti munkája és
hivatalkeresése. Szabó Péter jegyzetei – – szinműveiből ( helyzetére, anyagiakra
vonatkozóan), erdészetre [az Országos Levéltárból] és egyebekre vonatkozóan.
Magyar, latin és német.
Autográf, 75 f. átlag 19 x 24 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/2–8.
BOLYAI FARKAS hivatalkeresése.
Okmánytár. Szabó Péter másolatai és gyüjtése.
Tartalma:
2. Bolyai Farkas levele Bolyai
Jánosnak 1820. ápr. 4. Ebben: a) Bolyai Farkas levélfogalmazványa fia nevében
János főherceghez az erdészi állás elnyerése ügyében. b) Bolyai Farkas kérvénye
az Erdélyi Thesaurariatushoz. – 3. Bolyai Farkas szolgálati bizonyítványa. – 4.
Felső-Fehér megye bizonyítványa Bolyai Farkas számára. – 5. Az Erdélyi kir.
Főkormányszék levele Felső-Fehér megyéhez. – 6–7. Az Erdélyi Gubernium
iratmásolatai Bolyai Farkasra vonatkozóan. (Az Országos Levéltárból való
másolatok.) – 8. Az Erdélyi Thesaurariatus kimutatása a megüresedett erdészi
inspectori állásra pályázókról.
Másolatok, 8 db, össz. 18 f. 21 x
34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/9–10.
A CS[ÁSZÁRI] ÉS K[IRÁLYI] KÖZÖS
PÉNZÜGYI LEVÉLTÁR levelei SZABÓ PÉTER-nek.
Bécs, 1914. 2 db.
Gépirat, össz. 4 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/11.
BOLYAI FARKAS és BOLYAI JÁNOS-ról
írt különböző jegyzetek Szabó Pétertől.
1905-1910 között. Magyar és német.
Autográf, 141 f. átlag 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyaték).
K 28/12.
BOLYAI JÁNOS és ORBÁN ROZÁLIA
házasságkötése ügyében a Marosvásárhely Városi Tanács levele Péterfi Károlynak.
Marosvásárhely, 1860. máj. 26.
Biás István másolata, l f. 21 x 34
cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Hátlapján a marosvásárhelyi
kerületi hivatalnak adott válasz fogalmazványa, ugyancsak másolatban.
K 28/13–14.
BOLYAI JÁNOS halotti
bizonyítványára, nyugdíjívére és iratainak zárolására vonatkozólag a E. H.
Heinrich 62. Linien Infanteries Ergänzungsbezirks Commando levelei a városi
tanácsnak.
Marosvásárhely, 1860. Német.
Biás István másolata, 2 db, 2 f.
21 x 34 cm. Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
A levelek tartalmazzák a Stadt
Magistrat válaszait is.
K 28/15.
BOLYAI JÁNOS kéziratos hagyatéka
ügyében a Marosvásárhelyi Ev.Ref. Kollégium Elöljárósága levele a Városi
Tanács-nak.
Marosvásárhely, 1860. szep. 29.
Biás István másolata, l f. 21 x 34
cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Hátlapján a Városi Tanács válasza,
ugyancsak másolatban.
K 28/16.
BOLYAI JÁNOS-t illető kivonatok és
jegyzetek a bécsi Kriegs-Archiv okmányaiból Szabó Péter másolatában.
Magyar és német.
Autográf, közte ismeretlen írás
is. 24 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/17.
BOLYAI JÁNOS-t illető kivonatok és
jegyzetek a közös hadügyminisztérium okmányaiból Szabó Péter másolatában.
Magyar és német.
Autográf, 7 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/18.
BOLYAI-genealogiára vonatkozó
feljegyzés Szily Kálmántól.
Autográf, ceruzajegyzet, l f. 12 x
19 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966.
K 28/19.
GYULAI-ALBUM. [Genealógiai
feljegyzések a Gyulai és Kun [Kuun] családra vonatkozóan.]
Kolozsvár, 1915. jún. 24. Magyar
és latin.
Másolat, 70 f. 21 x 34 cm.
Poss. Kuun Gézáné
MTAK 6/1915.
A címlapon Kuun Gézáné, b. Kemény
Vilma autográf megjegyzésével.
K 28/20.
HINTS ELEK anyaggyűjtése a
Bolyaiakról készített tanulmányához. Feljegyzések, jegyzetek, fényképek.
Autográf és gépirat. össz. 63 f.
11 fénykép és egy kisalakú spirál jegyzetfüzet. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 28/21.
B. KEMÉNY SIMONNÉ, gr. TELEKI ANNA
feljegyzései gyermekeiről: Katalin, Domokos, Gábor és Istvánról.
Csombord, 1815–1821.
Másolat, 17 L 21 x 34 cm.
Poss. Kuun Gézáné
MTAK 6/1915.
Rajta megjegyzés: „Az eredeti
kézirat Zeikfalvi Zeyk Dániel ny. főispán családi iratai közt van. (Zeyk Dániel,
b. Kemény Simonné unokája).”
K 28/22.
PÉTERFI PÁL naplójegyzetei Bolyai
János betegségéről. Naplórészlet a marosvásárhelyi ref. koll.-ban lévő
eredetiből.
Marosvásárhely, 1854–1856 között.
Gépelt másolat, Hints Elek
autográf jegyzeteivel. 4 f. 21 x 33 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Mellette: Hints Elek autográf
vénymásolatai a naplóból.
K 28/23.
SZABÓ PÉTER: Az Ingenieur
Akademie-ra vonatkozó adatok. Jegyzetek és kivonatok Gatti, F.: Geschichte der
K. K. Ingenieur u. K. K. Genie-Akademie 1817–1869. I–II. Band-ból. Részletei
felhasználva – – : Bolyai János ifjúsága c. tanulmányában.
Autográf, 24 f. 17 x 21 cm.
Poss. MTA K 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/24.
SZABÓ PÉTER: Hoffmann, J.J. Critik
der Parallel-Theorie. (Jegyzetek.)
Bp. 1909. Magyar és német.
Autográf, 50 f. 19 x 25 cm. zöld
iskolai füzetben.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/25.
SZABÓ PÉTER: B. Kemény Simon
életrajzi adatai. Tanulmányvázlat. Rajta – – megjegyzése: (Esetleg később
részletesen kidolgozni.) Mellette a b. Kemény-levéltárból származó (Alsófehér
megye levelestárában) levélmásolatok b. Kemény Simon, Szathmári Pap Sigmond,
Diénes Sámuel, Bodor Páltól, valamint a b. Kemény családra vonatkozó jegyzetek,
köztük gyorsírási lapok is.
Autográf, össz. 17 f. 21 x 34 és
19 x 25 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/26.
GYALUI FARKAS levele SZABÓ
PÉTER-nek.
Kolozsvár, 1914. febr. 24.
Gépirat, autográf aláírással, 1 f.
12 x 20 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/27–30.
SZABÓ SÁMUEL: A Bolyaiakra
vonatkozó apróságok:
27. – – ceruzajegyzetei egy
1867-es, a Magyar Ujságra való előfizetési felhívás hátlapján. 1 f. Nyomtatvány.
– 28. Bolyai Farkas kézírásának hitelesített fényképmásolata. 1 f. – 29. – –
receptje, régi kéziratok olvashatóvá tételére. 1 f. – 30. Szabó Sámuelnek
címzett boríték.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 28/31.
SZÁSZ KÁROLY (1829–1905): Bolyai
bácsinak. Versmásolat.
1851.
Kéziratmásolat, 2 f. 15 x 21 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1969.
Bolyai Gergely küldte meg Szily
Kálmánnak 1884. nov. 27-i levelével.
K 28/32–56.
SZÉKELY és HINTS-család származási
táblázatai és anyakönyvi okmányai. Készítette, ill. gyüjtötte: Hints Elek.
Mellette Hints Elek feljegyzése a Bolyai-családról.
Részben autográf kézirat, részben
eredeti okmányok. Össz. 25 db, kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 28/57–58.
ZEYK JÁNOS, Zeykfalvi: Néhai
Kemény Simon úr sírhalmára. A „Hasznos Mulatságok” 1826. II. félév, 37. számában
megjelent vers gépelt másolata.
Gépirat, 2 db, 21 x 34 cm.
Poss. Szily Kálmán és Kuun Gézáné
MTAK 6/1915.
K 29/1–6.
BOLYAIAK-ról szóló újságcikkek
1899–1900 között. Német.
6 db.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 29/7–19.
BOLYAIAK-ról szóló ujságcikkek
1910–1923 között. Magyar és német.
13 db.
Poss. MTAK 36/1967.
K 29/20–55.
BOLYAIAK-ról szóló ujságcikkek
1856–1966 között. (Elején Hints Elek jegyzetei és egy cikkmásolat.)
Össz. 34 db, kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/56.
FENYŐ JÓZSEF: A Bolyaiak
városában… Újságcikk. (Goldberger Textil 1963. szept. 9. száma.)
1db, 2 f.
Poss. Fenyő József
MTAK 37/1967.
K 29/57.
MAROSVÁSÁRHELY-ről készült
cikktöredék és fényképek újságkivágatban. Valamelyik kb. 1940–41. évi kolozsvári
lap melléklete.
1db, l f.
Poss. Gergely Pál
MTAK 38/1967.
K 29/58.
MENTOVICH FERENC: Naplótöredékek
IV. Tárcacikk – – Gauss-szal való találkozásáról, meg Gauss és Bolyai Farkas
viszonyáról. 1844. aug. 30. A Nemzeti Társalkodó (Kolozsvár) 1844. 35. számából.
3 f.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/59–64.
BOLYA községről készült fényképek.
Bolya, 1911. jún. 8.
3 db fénykép + ugyanezek kliséről
készült lenyomatai. Az eredeti felvételek hátlapján a község elöljáróinak
megjegyzései Bolyai Farkas lakóházára vonatkozóan.
Össz. 6 db, általában 19 x 24 cm.
Poss. Kintses József
MTAK 36/1967.
A képek Kintses József levelének
tartozékai. ld. RAL 375/1911.
K 29/65–66.
BOLYAI DÉNES (Bolyai János fia)
arcképei.
Eredeti fénykép és másolat. 2 db,
11 x 17 és 12 x 9 cm.
Poss. MTAK 40/1960. és 25/1967.
Az eredeti fénykép hátlapján Dávid
Lajos hitelesitése 1923. máj. (A János név ceruzával áthúzva.)
K 29/67–70.
BOLYAI FARKAS arcképei.
67. – – fiatalkori képéről készült
fénykép. [Eredetije b. Kemény György, vagy Kálmán tulajdonában volt. Ld. Bolyai
Gergely levelét Szily Kálmánnak 1884. nov. 27. és Stäckel, P.: Bolyai Farkas és
Bolyai János geometriai vizsgálatai I. köt. 215 p]. – 68. Szabó János által
festett képről készült fénykép. – 69. Thanhoffer Lajos által festett képről
készült klisélenyomat. – 70. – – halotti portréja. Dagerrotip utólag keretbe
illesztve.
4 db, kül. nagyság.
Poss. MTAK 1/1966. és 36/1967.
K 29/71.
BOLYAI FARKAS rekonstruált
koponyája. Rajzolta, ill. festette Veress Zoltánné, Kozma Erzsébet festő- és
szobrászművész.
1936.
l f. 28 x 38 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/72.
BOLYAI FARKAS és BOLYAI JÁNOS
síremlékéről készült fénykép.
Marosvásárhely, é.n.
l db, 24 x 31 cm.
Poss. Daday László
MTAK 12/1933–34.
K 29/73.
BOLYAI FARKAS és BOLYAI JÁNOS
szobra Marosvásárhelyen. Készült 1956.
Fényképmásolat a család
tulajdonában levő eredeti alapján.
2 db, 18 x 12 cm.
Poss. Végh Attila
MTAK 40/1960.
K 29/74.
BOLYAI FARKASNÉ, BENKŐ ZSUZSANNA
arcképe más Bolyai-reliquiák között.
Fényképmásolat Hints Elek
lakásában készült felvételről.
l db, 18 x 13 cm.
Poss. Végh Attila
MTAK 40/1960.
K 29/75
BOLYAI GYULA arcképe. Fénykép.
Braila, é.n.
l db, 6 x 10 cm.
Poss. MTAK 25/1967.
Hátlapján idegen kézírással Bolyai
Gyula neve olvasható, majd Dávid Lajos hitelesitése: (János fia) Bp. 1923. máj.
K 29/76.
BOLYAI JÁNOS arcképe.
Fényképmásolat a család
tulajdonában levő eredetiről.
l db, 13 x 18 cm.
Poss. Végh Attila
MTAK 40/1960.
A kép felirata: Rajzoltam, az
egyetlen megmaradt Bolyai János arcképnek Adler Mór (1826–1902) óbudai
festőművész által 1864-ben készített – eredeti után – festménye alapján.
Linzdorf Károly.
Valószínűleg egy elképzelt alakról
készített kép, mert – – ról nem maradt fenn hiteles arckép.
K 29/77–78.
BOLYAI JÁNOS síremlékéről készült
fényképek.
Marosvásárhely, 1894.
2 db, 11 x 16 cm.
Poss. MTAK 1/1966. és 69/1962.
Egyik Szabó Miklós hagyatékából.
K 29/79.
BOLYAI MÁRIA (Bolyai Dénes leánya)
arcképe.
Fényképmásolat a család
tulajdonában levő
eredetiről.
l db, 9 x 12 cm.
Poss. Végh Attila
MTAK 40/1960.
K 29/80.
HOÜEL, GUILLAUME–JULES (1823–1886)
fényképe.
1 db, 6 x 10 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/81–82.
LÁBROSZ ALBERTNÉ, BOLYAI AMÁLIA
(Bolyai János leánya) arcképe.
Eredeti fénykép és ennek másolata.
2 db, kül. nagyság.
Poss. MTAK 25/1967. és MTAK
40/1960.
Az eredeti fénykép hátlapján Dávid
Lajos hitelesitése 1923. máj.
K 29/83.
VÉGH ÖDÖNNÉ (Bolyai János
dédunokája) arcképe.
Fényképmásolat a család
tulajdonában levő
eredeti alapján.
1 db, 18 x 13 cm.
Poss. Végh Attila
MTAK 40/1960.
K 29/84.
A BOLYAI-fényképekre vonatkozó
magyarázó feljegyzések.
Végh Attila írása, 2 f. 30 x 21
cm.
Poss. Végh Attila
MTAK 40/1960.
K 29/85.
BOLYAI FARKAS-emlékkő
felállítására felhívó- és adományív, Nagy Péter erdélyi ref. püspök címére. Az
adományíven Nagy Péter 10 forintos jegyzése.
Marosvásárhely, 1879. nov. 23.
Nyomtatvány, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/86.
BOLYAI FARKAS síremléke
leleplezési ünnepélyére „Meghívó” Szily Kálmán címére.
Marosvásárhely, 1884. szept. 9.
Nyomtatvány, 2 f. 14 x 18 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 1/1966.
K 29/87.
BOLYAI FARKAS és BOLYAI JÁNOS
kihantolási jegyzőkönyvének
másolata.
Marosvásárhely, 1911. jún. 7.
Gépirat, 1 f. 21 x 30 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
Eredetije a MTAK régi
levéltárában: RAL 443/1911.
K 29/88.
A Magyar Tudományos Akadémia
tagjai által rendezett Bolyai-bankettre szóló jegy.
1905. okt. 11.
Nyomtatvány, 1 f. 11 x 6 cm.
Poss. MTAK 9/1941.
K 29/89.
FENYŐ
JÓZSEF: Pro memoria [azaz apjának, Fenyő
Sándor debreceni ujságírónak visszaemlékezése alapján írt feljegyzés a Bolyaiak
exhumálásáról].
Budapest, 1962. jan. 12.
Gépirat, autográf aláírással. 2 f.
21 x 30 cm.
Poss. Fenyő
József
MTAK 50/1965.
K 29/90.
HINTS ELEK névjegye, rajta Jelitai
(Woyciechowsky) József címe, kézírással.
1 db.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/91.
A K. und K.
REICHS-KRIEGS-MINISTERIUM Registratur Direction engedélye Szabó Péter számára a
Bolyai-iratok megtekintésére.
Bécs, 1909. nov. 9. Német.
Hivatalos irat, 1 f. 21 x 34 cm. +
boríték.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/92.
MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF. KOLLÉGIUM
Elöljáróságának felhívása Bedőházi
János: A két Bolyai. Élet és jellemrajz c. művének
előfizetésére.
Marosvásárhely, 1897.
Nyomtatvány, 2 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 36/1967.
A 2. lapon előfizetők
autográf bejegyzései.
K 29/93.
SZABÓ PÉTER-nek szóló elismervény
egyik műve
megküldéséért a Die Bibliothek des Gauss-Archivs der Königlichen Sternwarte-től.
Göttingen, 1910. jan. 20. Német.
Nyomtatvány kéziratos
bejegyzéssel, 2 f. 21 x 28 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/94.
SZABÓ PÉTER-nek szóló köszönet értekezése megküldéséért a Mathematischer Verein der Universitat, Berlin-től.
Berlin, 1909. dec. 7. Német.
Nyomtatvány, 1 f. (lev. lap.)
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/95.
A Magyar Kir. Országos Levéltár
engedélye SZABÓ PÉTER számára, Bolyai Farkas életére vonatkozó kutatás céljából.
Budapest, 1914. jan. 24.
Gépirat, Csánki Dezső
autográf aláírásával, 1 f. 21 x 34 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/96.
VÉGH ÖDÖNNÉ névjegye, rajta Bolyai
Mária címe, kézírással.
l db.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/97.
BATTAGLINI, JOSEPH levele SZABÓ
SÁMUEL-nek.
Nápoly, 1868. szept. 5. Francia.
Autográf, 2 f. + másolata. 13 x 21
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/98–100.
BEDŐHÁZI
JÁNOS levelei SCHMIDT FERENC-nek.
Marosvásárhely, 1897.
Autográf, 3 db, össz. 6 f. átlag
14 x 22 cm.
Poss. MTAK 28/1963.
K 29/101–103.
CZAKÓ JÓZSEF és CZAKÓ JÓZSEFNÉ
levelei HINTS ELEK-nek.
Marosvásárhely, 1963–1964.
Autográf, 3 db, össz. 5 f. és egy
boríték. Kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/104–106.
DÉKÁNI KÁLMÁN levelei SZABÓ
PÉTER-nek.
Marosvásárhely, 1907–1909.
Autográf, 3 db, össz. 6 f. és két
boríték. 14 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/107.
FARCZÁDY ELEK levele HINTS
ELEK-nek.
Marosvásárhely, 1963. dec. 1.
Autográf, 3 f. és egy boríték.
Kül. nagyság.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/108.
GÁL FERENC levele HINTS ELEK-nek.
Bp. 196? okt. 27.
Gépirat, autográf. aláírással.
Lev. lap.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/109.
GOROVE JÁNOS levele HINTS
ELEK-nek.
Tărnava-mică,
1936.
Autográf, l f. Lev. lap.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/110.
HAIDER, A. levele SZABÓ PÉTER-nek.
Bécs, 1909. dec. 1. Német.
Autográf, 2 f. + egy számla és
postavevény . Kül. nagyság.
MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/111.
HINTS FERENCNÉ levele HINTS
ELEK-nek.
Balassagyarmat, 1964. márc. 25.
Autográf, l f. 21 x 15 cm.
Poss. MfAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/112–117.
HOÜEL, GUILLAUME-JULES levelei
SZABÓ SÁMUEL-nek.
Thaon – Bordeaux, 1867–l868.
Francia.
Autográf, 6 db, össz. 13 f. öt
boríték és egy keresztkötési szalag, 1868. máj. 10-i pecséttel. + három levél
másolata. 13 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/119.
KÖNIGLICHE GESELLSCHAFT DER
WISSENSCHAFTEN ZU BERLIN köszönőlevele
SZABÓ PÉ TER-nek.
Göttingen, 1909. okt.. 23. Német.
Gépirat, 2 f. + boríték. 21 x 33
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/120.
K. und K. KRIEGSARCHIV levele
SZABÓ PÉTER-nek.
Bécs, 1909. okt. 8. Német.
Gépirat, 2 f. 21 x 34 cm. +
boríték.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/121–124.
K. und K. TECHNISCHE
MILITÄRAKADEMIE levelei SZABÓ PÉTER-nek.
Mödling, 1908–1909. Német.
Gépirat, 3 db, össz. 4 f. és három
boríték. 21 x 34 cm.
Mellékletként: 124 Auszug aus der
Verwendungsliste der Zöglinge der kaiserl. königl. Ingenieursakademie für den
Lehrkurs 1822/23. bezüglich Johann Bolyai. (Kivonat a K. u. K. Technische
Militärakademie 1822/23. évi tanfolyama hallgatói jegyzékéből,
Bolyai Jánosra vonatkozólag.)
É.n. Német.
Másolat, mellette ugyanez Szabó
Pétertől.
össz. 2 f. 21 x 34 cm .
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/125–131.
KUUN GÉZÁNÉ, b. KEMÉNY VILMA
levelei SZILY KÁLMÁN-nak a b. Kemény családdal kapcsolatban.
Kolozsvár, 1913.
Autográf, 2 db, össz. 4 f. 22 x 28
cm.
Mellékletei: 127. Radák Ádámné, b.
Kemény Druzsiánna levele Gyulay Istvánnak. Magyarbénye, 1795. okt. 5. Nyomt. 1
f. – 128. Kemény Simon arcképe. Soksz. 16 x 24 cm. – 129. Kemény Simonné, gr.
Teleki Anna arcképe. Soksz. 16 x 24 cm. – 130. Radák Ádámné, b. Kemény
Druzsiánna arcképe. Soksz. 16 x 24 cm. – 131. Radák Polika arcképe. Soksz. 16 x
24 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 24/1967.
K 29/132–133.
KÜRSCHÁK JÓZSEF levelei SZABÓ
PÉTER-nek.
Bp. 1909.
Autográf, 2 db, össz. 3 f. (egyik
lev. lap.) kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/134–135.
NAGY ENDRE levelei SZABÓ PÉ
TER-nek.
Marosvásárhely, 1909–1910.
Autográf, 2 db, össz. 4 f. és két
boríték. 11 x 17 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/136.
PÁLFFY MIKLÓS levele HINTS
ELEK-nek.
Bp. 1964.
Autográf, 2 f. 15 x 21 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/137–139.
RADOS GUSZTÁV levelei SZABÓ
PÉTER-nek.
Bp. 1907–1909.
Autográf, 3 db, 5 f. 12 x 20 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/140–141.
RADOS IGNÁC levele SZABÓ
PÉTER-nek.
Bp. 1914.
Autográf, 2 f. és egy boríték. 14
x 18 cm. Mellette: 141. Bolyai János levele Bolyai Farkasnak. H. n. (1855
körül.) Levélkivonat, Rados Ignác másolata. 2 f. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A levélben Bolyai János betegségéről
értesíti atyját.
K 29/142–147.
SARLÓSKA ERNŐ
levelei HINTS ELEK-nek.
Bp. 1963–1965.
Gépirat, autográf aláírással. 6
db, össz. 6 f. és három boríték 21 x 30 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/148.
SCHMIDT FERENC levele BEDŐHÁZI
JÁNOS-nak.
(Bp. 1897.)
Fogalmazvány ismeretlen kéztől,
(vagy – – egyik német nyelvü levelének fordítása) 1 f. 11 x 21 cm.
MTAK 36/1967.
K 29/149–152.
SCHMIDT FERENC levelei SZABÓ
SÁMUEL-nek.
Temesvár, 1867. Német.
Autográf, 4 db, össz. 8 f. és két
boríték. 14 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/153–176.
STÄCKEL, PAUL levelei SZABÓ
PÉTER-nek.
1907–1914 között. Német.
Gépirat, autográf aláírással, 24
db, össz. 38 f. és 11 boríték.
Átlag 14 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/177.
SULYOK MÓR levele SZABÓ
SÁMUEL-nek.
Pest, 1867.
Autográf, 2 f. 14 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/178.
SZABÓ PÉTER levele KATONA
LAJOS-nak.
Bp. 1908.
Autográf, 1 f. (lev. lap.)
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/179.
SZABÓ PÉTER levele a K. u. K.
TECHNISCHE MILITÄR-AKADEMIE-nak.
Bp. 1907. Német.
Autográf fogalmazvány, 2 f. 11 x
17 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/180.
SZABÓ PÉTER levele SCHWARZSCHlLD,
KARL-nak.
Bp. 1909. Német.
Autográf fogalmazvány, mellette
postai feladóvevény. 1 f. és egy szelvény. 17 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/181.
SZÉKELY ENDRE levele HINTS
ELEK-nek.
Bp. 1963.
Autográf, 2 f. 13 x 21 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/182.
SZEKFŰ
GYULA levele SZABÓ PÉTER-nek.
Bécs, 1909.
Autográf, 2 f. és egy boríték. II
x 18 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 29/183.
SZÉPRÉTHY BÉLA levele HINTS
ELEK-nek.
Brassó, 1965.
Autográf, l f. 21 x 15 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyaték.)
K 29/184.
TÓTHFALUSI JÓZSEF levele HINTS
ELEK-nek.
Marosvásárhely, 1936.
Gépirat, autográf aláírással, l f.
21 x 34 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyaték.)
Hátlapján Bolyai Farkasra
vonatkozó feljegyzés ismeretlentől.
K 29/185.
TÖRÖK DÉNES levele HINTS ELEK-nek.
Marosvásárhely, 1963.
Autográf, 2 f. és egy boríték. 15
x 21 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyaték.)
K 29/186.
TÖRÖK PÁL levele PÁLFFI JENŐ-nek.
Brassó, 1936.
Gépirat, kéziratos bejegyzésekkel.
l f. 22 x 14 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyaték.)
K 29/187–188.
VÉGH ATTILA levelei HINTS
ELEK-nek.
Pécs, 1955, 1960.
Autográf, 2 f. és két boríték.
Kül. nagyság
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyaték.)
K 29/189–195.
VITA ZSIGMOND levelei HINTS
ELEK-nek.
Nagyenyed, 1963–1965.
Autográf és gépirat. 7 db. 8 f.
két boríték és két lev. lap.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyatéka.)
K 29/196–198.
WLASCHÜTZ, WILHELM levelei SZABÓ
PÉTER-nek.
Bécs, 1909–1910. Német.
Autográf, 6 f. és három boriték.
12 x 20 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Az MTA Bolyai-gyűjteményére vonatkozó iratok
K 30/1.
ifj. BOLYAI GÁSPÁR levele a MAGYAR
TUDOMÁNYOS AKADÉMIA KÖNYVTÁRA KÉZIRATTÁRÁ-nak.
Székelybethlenfalva, 1909.
Autográf, 2 f. 11 x 17 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 30/2–3.
ifj. BOLYAI GÁSPÁR levelei SZILY
KÁLMÁN-nak.
Székelbethlenfalva, 1909.
Autográf, 2 db. mellette
irományjegyzék. Össz. 8 f. kül. nagyság.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 30/4.
ifj. BOLYAI GÁSPÁR: Irományjegyzék
(a Magyar Tudományos Akadémiának vásárlásra felajánlott Bolyai-kéziratokról).
Székelybethlenfalva, 1909.
Autográf, 2 f. 21 x 33 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 9/1909.
K 30/5–6.
BOLYAI-GYŰJTEMÉNY-ről
készített könyvtári jegyzékek:
5. Kéziratok és egyéb tárgyak
jegyzéke.
6. Könyvek és folyóiratcikkek
jegyzéke.
Készítették a könyvtár
Kézirattárának munkatársai 1945 előtt.
Poss. MTAK 36/1967
K 30/7.
CSAPODI CSABA levele HINTS
ELEK-nek.
Bp. 1960.
Gépirat, autográf aláírással, 1 f.
21 x 15 cm.
Poss. MTAK 115/1967.
(Hints Elek hagyaték.)
K 30/8.
GERGELY PÁL jegyzéke a
Kézirattárban levő
Bolyai-gyűjteményről.
Gépirat, autográf
kiegészitésekkel. 2 f.
Poss. MTAK 36/1967.
K 30/9.
SZABÓ PÉTER Bolyai-gyűjteményének
jegyzékei. Készítették a könyvtár munkatársai 1914 után, a gyűjteménynek
az Akadémiai Könyvtár számára való ajándékozása alkalmával.
Több kéz írása, 7 db, 10 f. kül.
nagyság.
Poss. MTAK 36/1967.
K 30/10–12.
SZÉKELY ÖDÖN levelei SZILY
KÁLMÁN-nak.
Nagyenyed, 1913.
Autográf, 2 db, össz. 8 f. kül.
nagyság.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 11/1913.
Az egyik levél mellett 2 f.
jegyzet, Vajda Dániel emléklapgyűjteményéből.
K 30/13.
ZEYK ALBERT levele SZILY
KÁLMÁN-nak.
Kolozsvár, 1913.
Autográf, 2 f. 13 x 17 cm.
Poss. Szily Kálmán
MTAK 11/1913.
Szász Károly, Szabó Péter és Szabó
Sámuel iratai
K 30/14.
ORSZÁGOS PEDAGOGIAI KÖNYVTÁR és
TANSZERMÚZEUM figyelembe veendő
irányitó szempontjai Szabó Péternek, a középiskolai mennyiségtani normál
[taneszközök] felszerelési jegyzék összeállitásához.
Bp. 1909.
Vángel Jenő
írása, 2 f. 21 x 34 cm. Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/15–16.
VÁNGEL JENŐ
levelei az Országos Pedagogiai Könyvtár és Tanszermuzeum nevében, SZABÓ
PÉTER-nek.
Kézirat, autográf aláírással, 2
db, össz. 4 f. 14 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/17.
SZABÓ PÉTER válaszfogalmazványa és
jegyzetei a középiskolai mennyiségtani normál felszerelési jegyzék
összeállítására vonatkozólag.
Bp. 1909. Magyar és német.
Autográf, 14 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/18–24.
SZABÓ SÁMUEL levelei BUDENZ
JÓZSEF-nek.
Kolozsvár, 1886–1887.
Autográf, 5 db, össz. 9 f. és 3 f.
másolat. 14 x 21 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A székelyudvarhelyi kódex
kiadásával kapcsolatos levelek.
K 30/25.
SZÁSZ Károly (1798–1853)
geometriai jegyzetei. Valószínűleg
kollégiumi előadásának
szövege.
É.n. Töredék.
Részben autográf, részben két
idegen kézírás. 14 f. 20 x 24 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/26.
SZÁSZ Károly iskolai jegyzetei a
függvénytannal kapcsolatban.
(Kolozsvár, 1846.)
Autográf, 22 f. 19 x 24 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/27.
SZÁSZ KÁROLY: A felsőbb
egyenletekről.
Kollégiumi előadás
szövege.
Marosvásárhely, 1851–53 között.
Töredék.
Autográf, 30 f. 23 x 37 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/28.
SZÁSZ KÁROLY: Pótlás a lapos
terjtanhoz. Kollégiumi előadás
szövege.
É.n.
Autográf, 8 f. 18 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/29.
SZÁSZ KÁROLY: Számítástan.
(Analysis.) (Előadás,
tanitványok számára.)
Marosvásárhely, 1852. Töredék.
Autográf, 24 f. 18 x 22 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/30.
SZÁSZ KÁROLY: Számtan (Algebra) c.
munkájához tartozó részletek és pótlások. (Fiával, Szász Károllyal együtt
jelentette meg 1853-ban.)
É.n.
Részben autográf, részben Szász
Béla írása, nagyobbrészben ismeretlen kézírás. 20, 12 f.. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/31.
SZÁSZ KÁROLY: Természettan a 7.
g[rammatikai] osztály számára. [...] rövidbe foglalva tanitványai számára
[ki]dolgozta – – 1853–1854. Marosvásárhely.
Autográf, töredék. 30 f. 18 x 23
cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/32.
SZÁSZ KÁROLY: Természettan. Előadásvázlat „A hig cseppfolyó testekről” és „A légnemü testekről”.
É.n.
Autográf, benne Szász Béla és egy
ismeretlen kéz írása is. 16 f. 18 x 23 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
Címlapon felirat: „Szász Béláé”.
K 30/33.
SZÁSZ KÁROLY természettani előadásvázlata
a hideg, meleg hatása a testekre témával kapcsolatban.
É. n. Töredék.
Autográf, 16 f. 18 x 23 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/34.
SZÁSZ KÁROLY trigonometriai
munkája. [Valószínűleg
kollégiumi előadás
szövege] Mellette: „Trigonometriai képletek” c. idegen kézírású jegyzet.
É.n.
Autográf, 20, 3 f. kül. nagyság.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
K 30/35.
SZÁSZ KÁROLY: Ür-tan elemei.
[Valószínűleg
kollégiumi előadás
szövege.]
Marosvásárhely, 1852. Töredék.
Autográf, 18 f. 18 x 23 cm.
Poss. MTAK 6/1914.
(Szabó Péter hagyatéka.)
A KÉZIRATTÁR EGYÉB BOLYAI-ANYAGA
l. A régi szakok anyagában
M. Irod. Levelezés 4-rét 61/d.
BOLYAI FARKAS levelei TOLDY
FERENC-nek.
Marosvásárhely, 1841. ápr. 15.
Marosvásárhely, 1846. márc. 20.
Történelem 2-rét 22/b.
Meghívólevél a marosvásárhelyi főiskola
százados ünnepére.
Marosvásárhely, 1818. jún. 24.
Bolyai Farkas, Dósa Gergely, Antal János, Molnár Sámuel tanárok aláírásával.
Nyomtatvány, 1 f.
Történelem 4-rét 24/III.
TOLDY FERENC jegyzetei és gyüjtése
BOLYAI FARKAS életére és műveire
vonatkozóan.
Mathematika, Épitészet 4-rét 11.
RÉTHY MÓR: Bolyai Farkas „Tentamenjének” új kiadása. (Ismertetés.) Előterjesztette a Magyar Tudományos Akadémia III. osztályának 1904. dec. 12-i ülésén.
Ms 5082/1.
KELEMEN LAJOS tájékoztatója Bolyai János „Üdvtan”-áról ill. a Bolyai-hagyatékról általában. 1951.
Tört. Naplók 4-rét 21.
BOLYAI JÁNOS önéletrajza. (Töredék.)
H. é. n. Másolat.
Ms 10. 058/r.
BADICS FERENC: Kisfaludy Károly iskolája. Gombos, Bolyai, Vitkovics, Fáy, Gaal és mások.
Ms 929/6.
BOLYAI FARKAS: A párizsi per c.
érzékeny játékának műsora
és szereposztása. Átdolg. Fogel Sándor.
Színre került 1938. ápr. 30.
Nyomt.
Ms 10.500/4.
A BOLYAI JÁNOS MATEMATIKAI
TÁRSULAT átiratai NEUKOMM GYULA tanárnak.
1953–1956-ból.
Ms 10. 246/kk.
A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA MATEMATIKAI OSZTÁLYÁnak levele FODOR ISTVÁN-nak a BOLYAI-levelezés kiadásáról.
Ms 10. 246/mm.
A MAROSVÁSÁRHELYI BOLYAI FARKAS középiskola 400 éves jubiláris ünnepségeinek emlékei.
2. A Régi Akadémiai Levéltár anyagában
RAL 234/1836.
DÖBRENTEI GÁBOR levele TOLDY
FERENC-nek.
1836. júl. 21.
(Bolyai Farkas két művet
küld a m. t. társaságnak.)
RAL 1400:426/1868.
ARANY JÁNos levele a
MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF. KOLLÉGIUM igazgatóságának.
1868. jún. 15. Fogalm.
(Az Akadémia határozatából kéri a
Bolyaiak kézirati hagyatékának felküldését, átvizsgálás végett.)
RAL 695/1868.
A MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF. FŐTANODA
ELÖLJÁRÓSÁGA levele ARANY JÁNOS-nak
1868. jún. 25.
(Válasz az előbbire.
Rendezés után küldik az iratokat és közlik, hogy Bolyai János iratai közt „egy
világnyelvre” vonatkozó jegyzetek is vannak.)
RAL 878/1869.
A MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF. FŐTANODA
ELÖLJÁRÓSÁGA levele az MTA-nak.
1869. nov. 8.
(Gr. Teleki Domokosnak küldik a
felsorolt Bolyai-kéziratokat.)
RAL 911/1869.
TELEKI DOMOKOS levele ARANY
JÁNOS-nak.
1869. dec. 14.
(A Bolyai-kéziratok megérkezéséről.)
RAL 1400 :645/1869. és RAL 1343/1869.
[ARANY JÁNOS] levele HUNFALVY
PÁL-nak.
1869. dec. 24. (2 db.)
(Kéri, hogy a Bolyai-kéziratokat
biztos helyen őrizze.)
RAL 688/1871.
A BOLYAIAK kéziratos hagyatéka
átvizsgálásával és publikálásával kapcsolatos levelek: 1. Buoncompagni,
Balthasar [Baldassaro] – Pauler Tivadarnak. 1871. júl. 7. Francia – 2. A Société
des Sciences Physiques et Naturelles de Bordeaux – az MTA-nak. 1871. júl. 9.
Francia – 3. Pauler Tivadar – az MTA-nak. 1871. júl. 17.
(Hátlapján Arany János autográf
megjegyzése.)
RAL 1483/1871.
ARANY JÁNOS levele SZABÓ JÓZSEF-nek.
(Küldi a MTA 1871. okt. 2-i összes ülésének a két Bolyai kézirati hagyatéka ügyében hozott határozatát.)
RAL 1484/1871.
A MTA III. oszt. 1871. okt. 16-i értekezletének határozata a két Bolyai hagyatékának átvizsgálása ügyében. Kivonat.
RAL 1249/1872.
VÉSZ JÁNOS ÁRMIN – KŐNIG
GYULA – HUNYADY JENŐ
bizottsági jelentése a Bolyai Jánostól hagyományozott kéziratokról.
1872. márc. 11.
(Az Akadémia III. oszt.
értekezletére készült jelentés.)
RAL 1342/1872.
Az MTA III. oszt. 1872. jún. 17-i értekezletének jegyzőkönyvi kivonata a Bolyai-kéziratok kiadása ügyében.
RAL 1342/1872.
VÉSZ JÁNOS ÁRMIN jelentése a MTA
III. osztályának a BOLYAI-kéziratok szerkesztéséről
és kiadásáról.
1872.
RAL 1361/1873.
KŐNIG
GYULA (?) könyvismertetése FRISCHAUF, I.: Absolute Raumlehre nach Johann Bolyai
bearbeitet c. művéről.
(Az Akad. Ért.-ben kívánták
megjelentetni. Nem jelent meg.)
RAL 908/1877.
Az MTA elnöksége levele SCHERING,
E.-nek.
1877. nov. 24. Német.
(Bolyai Farkas néhány levele
megküldését kéri a MTA számára.)
RAL 412/1882.
BOLYAI FARKAS Tentamen-jének kiadása ügyében kinevezett bizottság előterjesztése a MTA III. osztályának 1882. ápr. 17-i ülésére.
RAL 1039/1884.
RÉTHY MÓR levele SZABÓ JÓZSEF-nek.
1884. nov. 28.
(Közli, hogy a Tentamen első
200 lapja sajtókész. )
RAL 592/1884.
Meghívó BOLYAI FARKAS
marosvásárhelyi siremléke leleplezési ünnepélyére a MTA címére.
1884. szept. 9.
RAL 971/1884.
KŐNIG
GYULA levele az MTA-nak.
1884. dec. 15.
(A Tentamen kiadásra való előkészítésének
állásáról.)
RAL 1026/1885.
SZABÓ JÓZSEF levele FRAKNÓI
VILMOS-nak.
Bp. 1885. máj. 24.
(A III. oszt. indítványára kéri
Bolyai Farkas arcképét a palotában kifüggeszteni. )
RAL 533/1885.
Az MTA levele a MAROSVÁSÁRHELYI
REF. KOLLÉGIUM IGAZGATÓSÁGÁ-nak.
Bp. 1885. jún. 22. Fogalm.
(BOLYAI FARKAS-nak a kollégium
birtokában levő
arcképét küldenék el az MTA-nak lemásolás végett.)
RAL 646/1885.
Az MTA levele BOLYAI GERGELY-nek.
Bp. 1885. okt. 5. Fogalm.
(A tulajdonában lévő
BOLYAI FARKAS-arcképet küldje az MTA-nak, lemásolás végett.)
RAL 688/1885.
Az MTA levele a FRANKLIN-TÁRSULAT
nyomdájának.
Bp. 1885. okt. 22. Fogalm.
(Értesités: BOLYAI FARKAS
Tentamen-jének kiadása az MTA III. oszt.-nak költségvetését terheli, a
korrekturát KŐNIG
GYULA végzi.)
RAL 1108/1885.
RÉTHY MÓR levele az MTA III.
oszt.-nak.
1885. okt. 31.
(BOLYAI FARKAS Tentamenje II.
kötetének szerkesztéséért előleget
kér.)
RAL 186/1886.
Az MTA levele BOLYAI GERGELY-nek.
– Bolyai Gergely levele az MTA-nak.
1886. márc. l., ápr. 19.
(A Tentamen kiadási jogáról.)
RAL 413/1886.
Az MTA III. oszt. 1886. ápr. 12-i jegyzőkönyvének 5. pontja. Másolat. (BOLYAI GERGELY követelésének ismertetése és az Akadémia erre adott válasza.)
RAL 806/1886.
Az MTA III. oszt. 1886. jan. 18-i jegyzőkönyvének 2. pontja. Másolat. (BRASSAI SÁMUEL: Emlékbeszéd BOLYAI FARKAS felett c. munkájával kapcsolatos határozat.)
RAL 925/1886.
Az MTA III. oszt. 1886. okt. 11-i jegyzőkönyvének 7. pontja. Másolat. (BRASSAI SÁMUEL válaszának ismertetése a BOLYAI FARKAS-emlékbeszédben az osztály által kifogásolt részekre, és az osztály határozata.)
RAL 754/1887.
THANHOFFER LAJOS levele az MTA főtitkárának.
Bp. 1887. dec. 15.
(Kölcsönkéri az általa festett
BOLYAI FARKAS-képet, hogy KŐNIG
GYULA számára is lemásolja.)
RAL 130/1893.
RÉTHY MÓR jelentése BOLYAI FARKAS
Tentamenje kiadása ügyében.
Bp. 1893. dec. 9.
(A jelentés dátuma tévesen 1894.)
RAL 393/1894.
Az MTA levele a MAROSVÁSÁRHELYI
EV. REF. FŐISKOLA
IGAZ GATÓSÁGÁ-nak.
Bp. 1894. jún. 3. Fogalm.
A Marosvásárhelyi Ev. Ref.
Kollégium Elöljáróságának elismervénye a BOLYAI-kéziratok kézhezvételéről.
1894. júl. 6.
RAL 576/1895.
BEDŐ
ALBERT levele az MTA főtitkárának.
Bp. 1895. okt. 20.
(Küldi BOLYAI FARKAS glóbuszát.)
RAL 633/1895.
Az MTA levele BEDŐ
ALBERT-nek.
Bp. 1895. nov. 2. Fogalm.
(Köszönet a glóbuszért.)
RAL 694/1895.
A NAGYENYEDI BETHLEN-FŐISKOLA
ELÖLJÁRÓSÁGÁNAK levele a MTA-nak.
1895. nov. 18.
(BOLYAI FARKAS és KÖTELES SÁMUEL
képéről
kérnek fényképnagyitást.)
RAL 19/1896.
RADOS IGNÁC levele az MTA-nak.
Bp. 1896. febr. 15.
(Küldi BOLYAI JÁNOS: Appendix-ének
magyar fordítását és kiadását kéri.)
RAL 197/1896.
BOLYAI DÉNES levele az MTA
elnökének.
1896. febr. 23.
SZILY KÁLMÁN levele BOLYAI
DÉNES-nek.
Bp. 1896. márc. 12.
(Előléptetése
támogatásáról, önéletrajzi adatok.)
RAL 182/1897.
Az MTA levele a R. FRIEDLAENDER u.
SOHN cégnek.
Bp. 1897. márc. 12. Német.
(BOLYAI FARKAS Tentamenje
terjesztéséről.)
RAL 190/1897.
FRIEDLANDER, R. u. SOHN cég
levelei az MTA-nak.
1897. márc. 15. és 20. Német.
(200 példányt vállalnak BOLYAI
FARKAS Tentamenjéből.
)
RAL 248/1897.
KUMMER, EDUARD cég elszámolása
BOLYAI FARKAS Tentamenjének terjesztéséről.
1897. ápr. 12. Német.
(Mellette az Akadémiai Könyvkiadó
Hivatal névszerinti felsorolása az elküldött példányokról.)
RAL 332/1897.
SZILY KÁLMÁN levele SCHMIDT
FERENCnek.
Bp. 1897. máj. 24.
SCHMIDT FERENC levele SZILY
KÁLMÁN-nak.
Bp. 1897. jún. 17.
(A Gauss–Bolyai levelezés
kiadásáról.)
RAL 422/1897.
Az MTA III. oszt. 1897. jún. 21-i
jegyzőkönyvének
4. pontja. Másolat.
(Határozat a Gauss–Bolyai
levelezés kiadása ügyében.)
RAL 640/1897.
BETEGH PÁL levele EÖTVÖS
LORÁND-nak.
1897. dec. 15.
(Felvilágositást kér BOLYAI FARKAS
és JÁNOS műveinek
kiadásáról, mert a kiadás joga az övé.)
RAL 21/1898.
BOLYAI FARKAS: Tentamen I–II.
kötetének kiadásával kapcsolatos iratok:
l. BOLYAI GÁSPÁR meghatalmazása
BETEGH PÁL és TAKÁCS GYŐZŐ
számára a két Bolyai hátrahagyott műveinek
kiadása tárgyában. 1896. szept. 10.
2. BETEGH PÁL levele SZILY
KÁLMÁN-nak. 1898. jan. 12.
3. SZILY KÁLMÁN levele a
MAROSVÁSÁRHELYI EV. REF. FŐISKOLA
Igazgatójának.
Bp. 1898. jan. 17.
RAL 44/1898.
KONCZ JÓZSEF levele SZILY
KÁLMÁN-nak.
1898. jan. 24.
(Adatokat közöl BOLYAI GERGELY-ről
és a Bolyai unokákról.)
RAL 289/1898.
BOLYAI JÁNOS és ORBÁN ROZÁLIA házassági anyakönyvi kivonata. Marosvásárhely, 1898. máj. 10. – BOLYAI DÉNES születési anyakönyvi kivonata. – VASS TAMÁS levele SZILY KÁLMÁN-nak. 1898. máj. 10.
RAL 527/1898.
BOLYAI DÉNES levele RÉTHY MÓR-nak.
1898. aug. 28.
BOLYAI DÉNES levele SZILY
KÁLMÁN-nak. 1898. szept. 23.
(Bolyai Farkas Tentamenje és
Bolyai János Appendix-ének kiadása ügyében.)
RAL 644/1898.
BOLYAI DÉNES nyilatkozata BOLYAI
JÁNOS: Appendix c. munkája szerzői,
tulajdon és kiadási jogának az MTA-ra való átruházásáról.
Bp. 1898. nov. 3.
(Mellette a III. oszt.
határozatának másolata.)
RAL 645/1898.
Az MTA III. oszt. 1898. nov. 14-i
jegyzőkönyvének
6. pontja.
(Javaslat és határozat BOLYAI
DÉNES anyagi támogatásáról.)
RAL 646/1898.
A TEUBNER VERLAG és az MTA szerződése
a Bolyai–Gauss levelezés ügyében.
1898. okt. 9. Német.
RAL 41/1899. és 148/1899.
Az MTA levele BOLYAI DÉNESnek.
Bp. 1899. márc. 6.
(A Tentamen kiadása kapcsán az MTA
ellen indított per következményeiről.)
RAL 298/1899.
KONCZ JÓZSEF levele az MTA főtitkárának.
1899. máj. 9.
(Küldi Bolyai Gergely egy levelét
az MTA ellen indított per irataihoz. )
RAL 423/1899.
TEUBNER VERLAG levelei SZILY
KÁLMÁN-nak.
1899. jún. 17. és 25. Német.
(Mellette SZILY KÁLMÁN autográf
válaszfogalmazványa. Bolyai Farkas: Tentamen I. kötetének terjesztése ügyében.)
RAL 459/1899.
TEUBNER VERLAG levele az MTAnak.
1899. júl. 7. Német.
Mellette a szerződés.
(Elvállalja Bolyai Farkas:
Tentamen I. köt. terjesztését.)
RAL 489/1899.
A BUDAPESTI V. KER. KIR.
JÁRÁSBÍRÓSÁG végzése.
Bp. 1899. aug. 22.
(Bolyai Farkas: Tentamenje 212
példányát a zárolás alól feloldják. )
RAL 626/1899.
BOLYAI DÉNES nyugtája 200 Ft
felvételéről.
1899. nov. 2.
RAL 76/1901.
FEJÉRPATAKY KÁLMÁN levele a MTA főtitkárának.
Bp. 1901. febr. 19.
(A Bolyai-per ügyében az ellenfél
fellebbezett.)
RAL 363/1901.
KŐNIG
GYULA távirata SZILY KÁLMÁN-nak.
1901. jún. 15. Német.
(Bolyai Farkas Tentamenje II.
kötetét imprimálja. )
RAL 610/1901.
Az MTA levele HEGEDÜS SÁNDOR-nak.
Bp. 1901. dec. 16.
(Támogatást kér Bolyai Malvin
számára, postamesteri állás elnyeréséért. )
RAL 193/1902.
A BOLYAI-JUTALOM alapítására
vonatkozó iratok.
Összesen 29 f. kül. nagyság.
1. Indítvány BOLYAI JÁNOS
születésének századik évfordulója megünneplésére.
2. A MTA III. oszt. 1901. dec.
16-i jegyzőkönyvének
1. pontja. Másolat.
3. A Bolyai-jutalom szabályzatának
német és francia nyelvü változatai.
4. BARTONlEK GÉZA levele SZILY
KÁLMÁN-nak.
5. Az MTA levélfogalmazványa
külföldi matematikusokhoz, magyar, német és francia nyelven + ehhez tartozó
címjegyzék.
6. DARBOUX, JEAN GASTON levele
SZILY KÁLMÁN-nak. Francia
7. KLEIN, FELIX levele KŐNIG
GYULÁnak. Német.
8. Külföldi matematikai
folyóiratok címjegyzéke, melyekhez a Bolyai-jutalom szabályzatát elküldték.
RAL 602/1902.
BOLYAI DÉNES levele az MTA-nak.
1902. nov. 6.
FEJÉRPATAKY KÁLMÁN levele az
MTA-nak.
Bp. 1902. nov. 15.
(Pénzküldemény tárgyában.)
RAL 649/1902.
A KOLOZSVÁRI M. KIR. FERENC-JÓZSEF TUDOMÁNYEGYETEM Bolyai-ünnepségére vonatkozó iratok.
RAL 245/1903.
A TEUBNER VERLAG Bolyai János:
Appendix-e ügyében kötött szerződése.
1903. márc. 27. Német.
RAL 625/1903.
BOLYAI DÉNES levele SZILY
KÁLMÁN-nak.
1903. dec. 28.
(Nyugdíja felemeléséhez támogatást
kér.)
RAL 3/1904.
EÖTVÖS LORÁND levele KŐNIG
KÁROLY-nak és PLÓSZ SÁNDOR-nak.
Bp. 1904. jan. 2. és 5.
(Bolyai Dénes nyugdíja ügyében.)
RAL 337/1905.
KŐNIG
GYULA levele HEINRICH GUSZTÁV-nak.
Bp. 1905.
(A Bolyai-díj bizottságba
választott két külföldi tag címére köszönőlevelek
és útiáltalány küldését kéri.)
RAL 337/1905.
A MTA levele DARBOUX, JEAN
GASTON-nak és KLEIN, FELIXnek.
Bp. 1905. jún. 20. 24. Német. és
Francia
(Köszönet a Bolyai-díj
bizottságban való részvételért. Útiköltséget kapnak.)
RAL 460/1905.
A BOLYAI-érem elkészítésével
kapcsolatos levelek.
1905. okt. 26. és nov. 1. Magyar
és német.
2 db.
RAL 481/1905.
A BOLYAI-JUTALOM bírálói
tiszteletdíjának utalványa KLEIN, FELIX és DARBOUX, JEAN GASTON nevére.
RAL 519/1905.
Az MTA levele POINCARÉ, HENRI-nak.
Bp. 1905. dec. 18. Magyar és
francia
(Értesités a Bolyai-jutalom és
érem odaítéléséről.)
RAL 531/1905.
POINCARÉ, HENRI levele BERZEVICZY
ALBERT-nek.
É. n. (Érkezett 1905. dec. 28.)
Francia.
(Köszönet a Bolyai-jutalomért.)
RAL 177/1906.
Az MTA levele POINCARÉ, HENRI-nak.
É.n. Francia másolat.
(Küldik a Bolyai-érmet.)
RAL 194/1906.
SCHWARTZ, STEFAN levele a MTAnak.
1906. márc. 23. Német.
(Kéri a Bolyai-érem mintalapját és
küldi az elszámolást.)
RAL 554/1909
SZABÓ PÉTER levele a MTAnak. Bp.
1909. nov. 24.
(A Kriegsarchivban lévő
Bolyai kéziratok kölcsönzését kéri.)
RAL 554/1909.
Az MTA levele SCHÖNAICH,
FRANZ-nak.
Bp. 1909. dec. 3. Német.
Szabó Péter levelének hátlapján.
(Bolyai Jánosra vonatkozó
kéziratokat kér.)
RAL 599/1909. és 144/1910.
BOLYAI JÁNOS kéziratainak
ajándékozásával kapcsolatos levélváltás a K. u. K. KRIEGSARCHIV és az MTA
között.
1909-1910. Német. 4 db.
RAL 147/1910.
A MAROSVÁSÁRHELYI REF. KOLLÉGIUM
ELÖLJÁRÓSÁGÁnak levele az MTA-nak.
1910. máj. 10.
(Kérés, a Bolyaiak
szoborcsoportozata eszméjének felkarolása tárgyában.)
RAL 216/1910.
A MTA III. OSZTÁLYÁNAK javaslata a
Bolyai-díj bíráló bizottságának tagjaira.
Bp. 1910. ápr: 22.
RAL 406/1910.
Utalvány a MAGYAR
FÖLDHITELINTÉZET-nek POINCARÉ, HENRI és MITTAGLEFFLER, MAGNUS GÖSTA számára
útiköltség kifizetésére.
Bp. 1910. szept. 9.
RAL 459/1910
A BOLYAI-DÍJ BIZOTTSÁG 1910. okt.
16-i ülésének jegyzőkönyve.
Francia Nyomt.
(HILBERT, DAVID-nak ítélik az
1910. évi Bolyai-díjat.)
RAL 509/1910. és 525/1910.
Az 1910. évi BOLYAI-ÉREM
készíttetésével kapcsolatos iratok.
4 db.
RAL 1/1911.
HEINRICH GUSZTÁV levele HILBERT,
DAVID-nak.
Bp. 1911. jan. 3. Német.
(Küldi a Bolyai-érmet.)
RAL 47/1911.
HILBERT, DAVID levele HEINRICH
GUSZTÁV-nak.
1911. jan. 17. Német.
(Köszönet a Bolyai-díjért és
éremért. )
RAL 316/1911.
A MAROSVÁSÁRHELYI REF. KOLLÉGIUM
ELÖLJÁRÓSÁGÁ-nak meghívója
BOLYAI JÁNOS hamvainak
exhumálására, az MTA címére.
1911. máj. 6.
RAL 344/1911.
KISS TAMÁS levele HEINRICH
GUSZTÁV-nak.
1911. jún. 2.
(Küld két újságkivágatot.)
RAL 356/1911.
FARKAS GYULA nekrológja BOLYAI
JÁNOS hamvainak atyja mellé helyezése alkalmával.
1911. jún. 7.
RAL 374/1911.
A MAGYAR FÖLDHITELINTÉZET értesíti
az MTA-t, hogy a Bolyai koszorúra küldött 30 korona visszaérkezett.
Bp. 1911. jún. 20.
RAL 375/1911.
BOLYAI FARKAS szülőháza megállapitása tárgyában, levélváltás KINTSES JÓZSEF és a MTA között. Mellette: A MTA ajánlólevelének fogalmazványa KINTSES József számára.
RAL 443/1911. és 486/1911.
BOLYAI FARKAS és JÁNOS
exhumálásával kapcsolatos iratok:
1. Jegyzőkönyv
az exhumálásról. Marosvásárhely, 1911. jún. 7. (Eredeti irat.)
2. A Marosvásárhelyi Ref.
Kollégium és a MTA közötti levélváltás az exhumálásra küldött akadémiai segélyre
vonatkozóan. 3 db.
RAL 34/1912.
NÉMETHY EMIL levele az MTA-nak.
1912. jan. 15. Német.
(Die endgültige Lösung des
Flugproblems c. művével
pályázik a Bolyai-jutalomra.)
RAL 487/1913.
BOLYAI DÉNES elhunytáról
gyászjelentés a MTA címére.
1913. szept. 21.
RAL 606/1913.
BOLYAI DÉNESNÉ levele az MTA-nak.
1913. nov. 12.
(Fia, Bolyai János neveltetésére
ösztöndíjat kér.)
RAL 600/1914.
HEINRICH GUSZTÁV levele SZABÓ
PÉTERNÉ-nek.
Bp. 1914. nov. 25.
(Köszönet, hogy Badics Ferenc
ajánlatára a férje által gyüjtött Bolyai-kéziratokat az MTA-nak ajándékozta.)
RAL 5/1915.
BOLYAI DÉNESNÉ levelei az MTA-nak.
1915. 1916. 3 db.
(Köszönet fia anyagi
támogatásáért.)
RAL 15/1916.
BOLYAI DÉNESNÉ levele a MTA-nak.
1916. dec. 27.
(Segélykérés.)
RAL 13/1917. és 544/19l7.
BOLYAI DÉNESNÉ levelei az MTA-nak.
1917. 1918. 3 db.
(Fia iskoláztatásának támogatása.)
RAL 499/1917., 555/1917., 580/1918.
ifj. BOLYAI JÁNOS katonaintézeti
neveltetését támogató iratok 1917–1918-ból:
l. Az MTA III. oszt.-nak levele az
AKADÉMIA ELNÖKÉ-nek.
2. Az MTA levele SZURMAY
SÁNDOR-nak.
Fogalm. és másolat, össz. 4 db.
RAL 19/1919.
KÖZALAPITVÁNYI ÜGYIGAZGATÓSÁG
levele az MTA FŐTITKÁR!
HIVATALÁ-nak.
Bp. 1918. dec. 30.
(A Bolyai-alapitvány
szabályzatának másolatát kérik.)
RAL 1521/1924.
BALOGH JENŐ
levele a RÉVAI-TESTVÉREK IRODALMI INTÉZET RT.-nek.
Bp. 1914. okt. 13.
(Értesítés a Tentamen raktári
példányairól.)
RAL 1747/1927.
BALOGH JENŐ
levele az MTA III. OSZTÁLYÁ-nak.
Bp. 1927. nov. 17.
(A Bolyai-jutalom újbóli
hirdetésére vonatkozóan kéri az osztály véleményét.)
RAL 1865/1927.
BOLYAI DÉNESNÉ és fia
támogatásával kapcsolatos iratok.
1. Bolyai Dénesné levele.
2. Az Akadémia válasza.
3–4. A Magyar Földhitelintézetnek
szóló utalvány és válasz.
RAL 188/1928. és 1277/1928.
STECHERT, G. E. and Co. levele
BALOGH JENŐ-nek.
1928. jan. 24. Német. Mellette a
válaszfogalm.
(Kéri Bolyai Farkas: Tentamen c. műve
II/2. kötete után megjelenteket.)
(Ld. még RAL 831/1931 sz. aktát
is.)
RAL 541/1928.
BARBARIN, PAUL levele az MTA-nak
és az MTA válasza.
1928. febr. 21. és márc. 23.
(Köszönet Bolyai Farkas
arcképéért, és küldi művét.)
RAL 541/1928.
BALOGH JENŐ
levele SZINNYEI JÓZSEF-nek.
1928. márc. 29.
(Küldi Barbarin, Paul Akadémiának
küldött könyvét.)
RAL 1074/1928. és 1153/1928.
BOLYAI leszármazottak
támogatásával kapcsolatban BALOGH JENŐ
levele PATAKY TIBOR-nak, SZINNYEI JÓZSEF-nek, VÉGH ÖDÖNNÉ-nek. Mellette: Végh
Ödönné köszönőlevele.
RAL 630/1929.
A BOLYAI-reáliskola LÉVAY
EDE-emlékünnepélyének akadémiai képviseletével kapcsolatos levélváltás BALOGH
JENŐ
és MELICH JÁNOS között.
Bp. 1929. márc. 13, 18.
RAL 926/1929. 2422/1929. és 126/1930.
BOLYAI DÉNESNÉ és fia, JÁNOS
anyagi támogatásával és honosításával kapcsolatos iratok. Közötte: UDVARHELYI
DEZSŐ,
DÁVID LAJOS, SZILÁDY ZOLTÁN levelei.
24 db.
RAL 2238/1930.
FODOR FERENC levele BALOGH JENŐ-nek.
Bp. 1930. febr. 4.
(Bolyai Farkas fiatalkori
mellképét ajánlja fel vásárlás céljából.)
RAL 831/1931.
BOLYAI FARKAS: Tentamen és BOLYAI
JÁNOS: Appendix c. munkája megjelenésének centenáris évfordulója alkalmából
tartandó megemlékezés iratai. Közötte RAVASZ LÁSZLÓ, KÜRSCHÁK JÓZSEF levelei.
5 db.
RAL 1434/1931.
LENZI, FRANCESCO levele az
MTA-nak.
1931. júl. 10. Francia
(Bolyai János arcképét kéri.)
RAL 1947/1931.
TEUBNER VERLAG levele az MTA-nak.
1931. dec. 8. Német.
Mellette elszámolási jegyzék és az
Akadémia válasza. (Bolyai kiadványok visszaküldése.)
RAL 141/1932.
A TEUBNER cégtől
visszaszállitott Bolyai kötetekkel kapcsolatos iratok.
6 db.
RAL 141/1932. és 162/1932.
A BOLYAIAK tudománytörténeti
jelentőségével
kapcsolatos iratok:
1. Petronievics, B. levelei a
Magyar Tudományos Akadémiának.
2. Balogh Jenő
válasza.
3. Balogh Jenő
levelei Szinnyei Józsefnek.
4. Balogh Jenő
diszpoziciója Bolyai Farkas Tentamen c. műve
külföldre küldetésére.
RAL 168/1932
BOLYAI FARKAS-bélyeg kibocsátásához szükséges fényképfelvétel készítéséhez, engedélykérés, a M. Kir. Állami Nyomda számára.
RAL 311/1932.
DÁVID LAJOS: A két Bolyai c. műve
német fordításának akadémiai vonatkozásu iratai:
1. Nesnera Ödönné, Hapt-Stummer
Gertrud levele Balogh Jenőnek.
2. Balogh Jenő
válasza.
3. Balogh Jenő
levele Kürschák Józsefnek.
RAL 210/1932. 448/1932. és 535/1932.
A Magyar Tudományos Akadémia
BOLYAI-ÜNNEPÉN (1932. febr. 22.) elhangzott előadások
kinyomtatás ával kapcsolatos iratok és Berzeviczy Albert megnyitó beszédének
korrekturája.
22 db.
(Megjelent: Akadémiai Értesítő
1932. évf.)
RAL 1226/1933.
BOLYAI-levelek és egy BOLYAI
FARKAS kép megvásárlásával kapcsolatos levelek:
1. Balogh Jenő
Darányi Kálmánnak. 1933. júl. 14.
2. Balogh Jenő
Pataky Tibornak. 1933. dec. 2.
RAL 71/1934.
ifj. BOLYAI JÁNOS akadémiai
segélyezésével kapcsolatos iratok: Balogh Jenő,
ifj. Bolyai János és Szilády Zoltán levelei.
10 db.
RAL 768/1934.
HARSÁNYI ZSOLT levele a MAGYAR
TUDOMÁNYOS AKADÉMIÁ-nak.
Balogh Jenő
válaszlevelével.
1934. máj. 17.
(Bolyai Farkas: Tentamen c.
munkáját kéri.)
RAL 1264/1934.
BALOGH JENŐ
levelei CSÁNKI DÉNES-nek.
Csánki Dénes válaszlevelével.
Bp. 1934. okt. 17. 23.
(Tornai Gyula – éppen úgy, mint
Thanhoffer Lajos – Bolyai Farkas képét a Tentamenben közölt régiˇrézmetszetről
készítette.)
RAL 95/1936.
VOINOVICH GÉZA rendelkezése a két
BOLYAI műveinek
Hints Elek számára való elküldetésére.
1936. jan. 24.
RAL 448/1936.
KOLOZSVÁRI-GRANDPIERRE EMIL levele
VARGA SÁNDOR-nak.
1936. ápr. 21.
(Küldi a Bolyai-relikviák közül az
arcképet.)
RAL 772/1936.
BIBLIOTHèQUE PUBLIQUE ET
UNIVERSITAIRE, Genf levele az MTA-nak és a főtitkár
válasza.
1936. szept. 12. Francia.
(A két Bolyai kéziratairól és
életrajzáról kér felvilágositást.)
RAL 1444/1936.
ifj. BOLYAI JÁNOS levelei az
MTAnak.
3 db.
(Segélykérés.)
RAL 125/1938.
ifj. BOLYAI JÁNOS és felesége
levelei az MTA-nak, az Akadémia válaszával.
7 db.
(Segélykérés.)
RAL 686/1938.
BOLYAI-iratok és relikviák
felajánlása a MTA-nak megvásárlás végett. Ezzel kapcsolatban:
1. Bolyai-Gábos Dénes levele Ugron
Gábornak. 1938. máj. 16.
2. Ugron Gábor levele Voinovich
Gézának. 1938. júl. 28.
3. Tanka Tiborné, Szombatfalvy
Mária névjegye Voinovich Gézának.
RAL 729/1938.
VOINOVICH GÉZA levele SZINNYEI
JÓZSEF-nek.
Bp. 1938. nov. 22.
(Küldi Bolyai János töredékben
maradt önéletrajzát, Jelitai József másolata szerint. Rados Gusztáv ajándéka.)
RAL 599/1939. és 691/1939.
BOLYAI DÉNESNÉ és ifj. BOLYAI
JÁNOS levelei az MTA-nak, a főtitkár
válaszaival.
4 db.
1939. okt., nov.
(Felvilágosítás- és segélykérés.)
RAL 671/1939.
VARGA SÁNDOR levelei CSIPKÉS ERNŐ-nek.
1939. nov. 28. és dec. 21.
Mellette utasítás a kiadónak.
(Bolyai-kiadványok és a róluk
szóló kiadványok megküldése a Bolyai János Honvéd Műszaki
Akadémia számára.)
RAL 197/1940.
ifj. BOLYAI JÁNOS levele az
MTA-nak a főtitkár
válaszával.
1940. febr., márc. 2 db.
(Segélykérés.)
RAL 561/1940.
RADOS GUSZTÁV előterjesztése
a Bolyai-jutalom felélesztése ügyében.
Bp. 1940. nov. 18.
RAL 562/1940.
BOLYAI GÁBOS DÉNESNÉ levele a
MTA-nak. Mellette a főtitkár
levele Szinnyei József főkönyvtárnoknak.
1940. nov. 13. és 21.
(Egy kis rajzot ajánl
megvásárlásra, amely állitólag az egyik nagy Bolyai rajza.)
RAL 554/1941.
ifj. BOLYAI JÁNOS levele az
MTA-nak.
1941.
(Segélykérés)
RAL 235/1942.
BOLYAI GÁBOS JÁNOS levele
VOINOVICH GÉZÁ-nak.
1942. márc. 2.
(Köszöni a küldött segélyt és
mellékelten küld még néhány Bolyai iratot megvásárlásra.) Az iratokat ld.
Kézirattári növ. napló 16/1967.
RAL 24/1943. és 223/1943.
BOLYAI-iratok és Bolyai-ereklye
átvételével kapcsolatos iratok:
1. A főtitkár
utalványa Bolyai Gábos János számára.
2. Bolyai Gábos János levele
Voinovich Gézának.
3–4. A főtitkár
levele Mauritz Bélának és Melich Jánosnak.
RAL 92/1944.
VOINOVICH GÉZA levele SZABÓ
JÓZSEF-nek.
1944. febr. 8.
(Az Akadémia pénzt küld Bolyai
Gábos János számára.)
RAL 239/1947.
BOLYAI GÁBOS DÉNESNÉ, KARSAY
ARANKA levele VOINOVICH GÉZÁ-nak, az Akadémia válaszával.
1947. aug. 10.
(Segélykérés. )
RAL 209/1948.
SZÉKELY MUZEUM EGYESÜLET levele
VOINOVICH GÉZÁ-nak.
1948. júl. 7.
(Felajánlják Bolyai Gergely: Bolya
völgye és legősibb
törzse családjainak ismertetése c. kézirat másolatát.)
RAL 261/1948.
BOLYAI GÁBOS DÉNESNÉ és BOLYAI
GÁBOS JÁNOS levelei VOINOVICH GÉZÁ-nak.
1948. szept. 7. és 26.
(Segélykérés)
RAL 177/1949.
BOLYAI GÁBOS JÁNOS levele az
MTA-nak.
1949. jún. 9.
(Segélykérés.)
3. Mikrofilmen lévő Bolyai-irato
A. 220/IV.
BOLYAI JÁNOS kéziratos feljegyzése
Petőfi
Sándorról. Kéziratrészlet.
Lh. Marosvásárhelyi Bolyai–Múzeum.
Bolyai János hagyatéka.
580 fasc. Ideigl. Kolozsvár, Acad.
RPR. Tört. Levéltár.
B. 1116/I.
BOLYAI JÁNOS: Normalien über die
Maurer-, Ziegel-decker-, Stokador- und Erdarbeiten. Kézirat. 1828.
Lh. Marosvásárhely, Biblioteca
Doeumentara de Stat Teleki–Bolyai.
B.1117/I.–B.1128/I.
BOLYAI JÁNOS művei,
feljegyzések. levelezése.
Lh. Marosvásárhely – Tirgu-Mures,
Biblioteca Documentara de Stat Teleki–Bolyai.
C. 1181–1186.
BOLYAI JÁNOS – BOLYAI FARKAS
Kiállítási anyag. (Romániai
anyagról másolva) Kéziratok, fényképek, 1958.
C. 1450–1460.
BOLYAI JÁNOS – BOLYAI FARKAS
Kiállitási anyag és rájuk
vonatkozó írások, képek.
Magántulajdonban.
C. 1647
BOLYAI JÁNOS és BOLYAI FARKAS szobra Marosvásárhelyen.
C. 1821
BOLYAI JÁNOS (etc.)
Plan der Esplanade von Temesvár.
Térkép. 1827.
Lh. (Temesvár, Genie-Direction,
Fach II. Fasc. 4. No. 11/b.)
542.012
BOLYAI FARKAS: Tentamen.
1. köt. Marosvásárhely,1832. végén
az Appendix és „Egy kis toldalék a Deák első
kötetéhez” + ábrák a Tentamenhez és az Appendixhez.
Ezt a példányt 1833 nyarán küldte
meg az Akadémiának. Előzéklapon
autográf írással: „A’ m. t. társaságnak Bolyai Farkas mint szerző”.
2. köt. Marosvásárhely, 1833. +
ábrák. Előzéklapon
autográf írással: „A’ m. t. társaságnak Bolyai Farkas szerző”.
1835. május 1-én jelenti a főtitkár
a könyv ajándékozását. (Kisgyülési jegyzőkönyvek
1835. 207. fol. verso.)
545.097
BOLYAI FARKAS: Az arithmetica
eleje. (Az elő-szóban írt módon.) Marosvásárhely, 1830.
Előzéklapon
autográf írással : „A m. t. társaságnak Bolyai Farkas mint szerző”.
1835. május 1-én jelenti a főtitkár
a könyv ajándékozását. (Kisgyülési jegyzőkönyv
1835. 207. verso. )
540.307
BOLYAI FARKAS: Pope’ proba-tétele
az emberről.
Ánglusból forditva. Más poétákból való toldalékkal.
Marosvásárhely, 1819.
Előzéklapon
autográf írással : „A m. t. társaságnak küldi Bolyai Farkas mint szerző”.
520.749
BOLYAI FARKAS: A Pári’si per. Egy érzékeny játék, öt fel-vonásokban. Marosvásárhely, 1818.
540.282
BOLYAI FARKAS: Öt szomoru játék. Irta egy hazafi. A címlapon autográf írással „az az Bolyai Farkas”. Szebenben, 1817.
545.096
BOLYAI FARKAS: Kurzer Grundriss
eines Versuchs [...] Marosvásárhely, 1851.
Előzéklapon:
„Szerzője
Bolyai Farkas.”
(Bár a három utóbbi mű
nem dedikált munka, minden amellett szól, hogy ezeket a példányokat küldte
Bolyai Farkas az Akadémiának, 1835, illetőleg
1853 tavaszán. (Kisgyülési jegyzőkönyvek
1835. máj. 1. 207 verso és 1853. március 21.)
545.091
BOLYAI JÁNOS: Appendix.
Marosvásárhely, 1832.
(A kötet előzéklapján
a szerzőre,
címre és a kiadásra vonatkozó adatok, Bolyai János autográf írása. A vele
szemben lévő
borítólap belső
oldalán ugyancsak Bolyai János autográf német nyelvü megjegyzése látható. A
munka belső
címoldala Bolyai Farkas kezétől
származik, amely valószínűleg
a címlap első
tervezete lehetett. Ez a példány eredetileg Bolyai János tulajdona volt, ezt a
benne lévő
ceruzabejegyzések bizonyítják. Az Akadémiai Könyvtár állományába 1901. október
9-én – több más Bolyai-könyvvel együtt – Schmidt Ferenctől
vásárlás útján került. (Ld. könyvtári növedéknapló 296/1901.)
545.092
BOLYAI FARKAS: Előszó
a „Szive kiömlése a marosvásárhelyi ref. kollégyombéli ifjuságnak egy Kedves
Attya Halálán” c. műhöz.
(B. Kemény Miklós halála alkalmából írt és kiadott versgyűjtemény.)
1829. Nyomtatvány, 71 f. fekete papírkötés. 10 x 17 cm.
Poss. MTAK 1/1966.
(Ismeretlen kézírással bejegyezve:
„Az előszót
Bolyai Farkas írta.”)
545.093
FLOYER, JOHN: A hideg viz derék
munkálatjairól [...] Ford. Horváth József. Pesten, 1834.
(A Hints-család állítása szerint
Bolyai János könyve volt.)
545.094
WENDT JÁNOS: A bujakórság vagyis
vénusi nyavalya a maga egész kiterjedésében és minden formájiban. Ford. Horváth
József.
Pest, 1830.
(A Hints-család állítása szerint
Bolyai János könyve volt.)
BOLYAI FARKAS égtájmutatója.
(Egyes részei hiányoznak.)
7.8 mm átmérőjü
kerek sárgaréz műszer.
MTAK 108/1943 (Könyvtári iratok
között) és RAL 223/1943.
BOLYAI FARKAS és BOLYAI JÁNOS
szemüvegvédője.
Egyikre vonatkozóan ld. Növ. napló
sz.: 1/1942.
A szemüvegvédővel
együtt küldött levelek jelzete: K 26/9–13
BOLYAI JÁNOS koporsójából származó fadarabok, szemfedélmaradvány és egy katonai zsinórféle.
BOLYAI-ereklyék:
1. Vasból készült pecsétnyomó
Bolyai-, ill. Pávay Vajna-címerrel.
2. Vas-nyél, pecsétnyomóval.
3. Bőrzacskó,
csőnyilással.
6. A marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár Bolyai-gyűjteményéről készült mikrofilmek
A.8059/II–A.8068/I.
Bolyai-gyűjtemény.
Bolyai varia
Kézirat.
Lh:
Marosvásárhely, Maros megyei Könyvtár, Teleki-Bolyai részleg, B 1–861.
Mfilm.
Marosvásárhely. 1991. Neg.
Helyszíni
felvétel. 5531 felv.
A.8030/I–A.8034/I.
Bolyai-gyűjtemény.
Bolyai Farkas.
Kézirat.
Lh:
Marosvásárhely, Maros megyei Könyvtár, Teleki-Bolyai részleg, BF 1–427.
Mfilm.
Marosvásárhely. 1991. Neg.
Helyszíni
felvétel. 2818 felv.
A.8034/II–A.8059/I.
Bolyai-gyűjtemény.
Bolyai János.
Kézirat.
Lh:
Marosvásárhely, Maros megyei Könyvtár, Teleki-Bolyai részleg, BJ 1–1562.
Mfilm.
Marosvásárhely, 1991. Neg.
Helyszíni
felvétel. 15086 felv.
A.8069/III.
Bolyai-gyűjtemény.
Vegyes anyag.
Kézirat.
Lh:
Marosvásárhely, Maros megyei Könyvtár, Teleki-Bolyai részleg.
Mfilm.
Marosvásárhely. 1991. Neg.
Helyszíni
felvétel. 46 felv.
A.8068/II.
Bolyai-gyűjteményhez
kapcsolódó vegyes anyag.
Kézirat.
Lh:
Marosvásárhely, Maros megyei Könyvtár, Teleki-Bolyai részleg.
Mfilm.
Marosvásárhely, 1991. Neg.
Helyszíni
felvétel. 26 felv
Bor. hij. – boríték hiányzik
É. n. – év nélkül
f. – folio
H. é. n. – hely, év nélkül
H. n. – hely nélkül
K. n. – keltezés nélkül
Kül. – különböző
Lh. – lelőhely
Nyomt. – nyomtatvány, vagy
nyomtatott
p. – pagina (nyomtatott anyag
esetében)
Soksz. – sokszorositott irat
sztln. – számozatlan
The bequest left in manuscripts of Farkas Bolyai and János Bolyai came to the Library of the Marosvásárhely Presbyterian College, thus the overwhelming majority of the autograph Bolyai papers are to be found up to this date at Marosvásárhely .
Hence it follows that the Bolyai Collection of the Manuscripts Department of the Library of the Hungarian Academy is only fragmentary containing, however, quite a number of valuable data for further research on the Bolyais.
The material at the Hungarian Academy of Sciences had been collected over 150 years: original manuscripts, copies, documents on the research on the Bolyais . All these materials are preserved in two parts at two sections of the Library’s Department of Manuscripts, viz. the Old Archives of the Academy and the so called Bolyai Collection. Besides, some Bolyai documents are to be found in other bequests of the Department of Manuscripts.
The material of the Bolyai Collection comes from the following sources:
1. Papers sent by Farkas Bolyai to the Academy.
2. Donations (Péter Szabó, Kálmán Szily etc.)
3. Purchasing (László Bodor, Ödön Székely, Bolyai heirs etc.)
The Old Archives of the Academy hold the documents refering to the activities of the Academys activities in the course of its efforts to have acknowledged the scientific merits of the Bolyais an over the world.
The present catalogue, a volume of the catalogue series of the Manuscripts Department, is the catalogue of the Bolyai Collection, however, in order to facilitate research work, in the Appendix all the other documents of and on the Bolyais in the possession of the Department are enumerated as well.
By reason of contents and form the material of the collection has been structured according to the following viewpoint:
I. Manuscripts of Farkas Bolyai and János Bolyai.
II. Documents of financial and family character.
III. Papers on the research work on the Bolyais.